15 серйозних питань до SEO фахівця

 1. 1. Які чинники пошукового ранжирування ви вважаєте найважливішими і як ви допоможете нам домогтися...
 2. 2. Ви можете розповісти про успішні проекти і надати рекомендації?
 3. 3. Які види онлайн-інструментів ви використовуєте?
 4. 4. Як ви оптимізуєте сайт?
 5. 5. Як ви залучаєте зовнішні посилання?
 6. 6. Як ви працює з технічною стороною SEO?
 7. 7. Як ви вимірюєте успіх?
 8. 8. Як ви будете представляти результати?
 9. 9. Як ми будемо взаємодіяти?
 10. 10. Як ви проводите пошук ключових слів?
 11. 11. Яка у вас структура цін?
 12. 12. З якими компаніями ви зазвичай працюєте?
 13. 13. Як ви можете допомогти оптимізувати показники конверсії?
 14. 14. Що ще ви можете запропонувати?
 15. 15. Як ви підтримуєте актуальність ваших знань?

Органічний пошук - найбільше джерело трафіку для більшості сайтів. Саме він забезпечує від 40% до двох третин усіх відвідувань. Тому SEO фахівець зможе допомогти вашому сайту зайняти високі позиції в результатах пошуку і залучити максимальну кількість відвідувачів. При чому це може бути як позаштатний консультант, так і штатний співробітник.

Якщо ви наймаєте SEO експертів, як ви можете бути впевнені, що вони вам підходять?

По-перше, необхідно звернутися до керівництва і дізнатися їхню думку, вислухати рекомендації. По-друге, слід пошукати інформацію в інтернеті. По-третє, після того, як ви складете список кандидатів, задайте їм такі запитання, щоб переконатися, що обрані фахівці вам підійдуть, і з ними буде приємно працювати.

1. Які чинники пошукового ранжирування ви вважаєте найважливішими і як ви допоможете нам домогтися кращих результатів?

Які чинники пошукового ранжирування ви вважаєте найважливішими і як ви допоможете нам домогтися кращих результатів

Тут важливіше навіть не перевірити знання (будь-який досвідчений SEO специалист відповість на питання без запинки), а оцінити навички спілкування кандидата. Чи зможе він пояснити все так, щоб ви зрозуміли? Або, навпаки, буде використовувати професійний жаргон?

Хороший відповідь: два фундаментальні чинники - релевантність і авторитетність; сотні окремих елементів, які аналізують пошуковики при ранжируванні; три основи SEO - технічна сторона, контент і зовнішні посилання; сталість фундаментальних практик навіть при розвитку алгоритмів.

Погана відповідь: він не знає; знає, але не може пояснити; він не хоче розкривати свої «секретні тактики».

2. Ви можете розповісти про успішні проекти і надати рекомендації?

Ви можете розповісти про успішні проекти і надати рекомендації

Кожен поважаючий себе SEO фахівець може привести приклади успішних проектів і дати вам контакти людей, які можуть його порекомендувати.

Але не варто просити поділитися списком клієнтів, дуже мало хто на це погодиться, оскільки існує великий ризик потрапляння цієї інформації до конкурентів.

3. Які види онлайн-інструментів ви використовуєте?

Які види онлайн-інструментів ви використовуєте

Існує безліч інструментів, які допомагають SEO фахівця працювати більш ефективно.

Хороший відповідь: кандидат використовує різноманітні інструменти для різних функцій, повинні прозвучати популярні сервіси, наприклад, Google Analytics і Google Search Console.

Погана відповідь: кандидат ухиляється від відповіді, або показує свою некомпетентність.

4. Як ви оптимізуєте сайт?

Як ви оптимізуєте сайт

Якість і релевантність контенту на сайті - найважливіший фактор, що впливає на ранжування. Але без належної оптимізації і структурування навіть відмінний контент не допоможе поліпшити позиції в результатах пошуку.

Техніки оптимізації сторінок не змінювалися вже років п'ять, за винятком тільки пари моментів. По-перше, тег meta keywords вже не представляє ніякої цінності. По-друге, алгоритми пошукових систем стали набагато сильніше в семантичному пошуку: вони краще розпізнають синоніми і намір пошуку.

Найкращою відповіддю: оптимізація контенту , Заголовків і підзаголовків, внутрішніх посилань, тегів meta title, тегів зображень alt, URL сторінок, а також створення орієнтованого на користувача контенту, який відповідає на певний запит.

Хороший відповідь: хоча б частину з перерахованого вище.

Погана відповідь: використання ключових слів і маніпуляційні практики.

5. Як ви залучаєте зовнішні посилання?

Як ви залучаєте зовнішні посилання

Ця сфера значно змінилася за кілька останніх років. Сьогодні пошукові системи набагато більше уваги приділяють якості зовнішніх посилань, а не їх кількості.

Хороший відповідь: фокусування на залученні зовнішніх посилань, а не їх отриманні через створення якісного контенту і розвиток відносин з авторитетами. Сюди також може входити співпраця з видавцями, написання гостьових статей, аналіз посилань конкурентів, звернення до якісних тек.

Погана відповідь: будь-який підхід, що орієнтується на кількість, а не на якість. Спроба обдурити пошукову систему і використовувати «секретну техніку». Найгірше - покупка посилань.

6. Як ви працює з технічною стороною SEO?

Як ви працює з технічною стороною SEO

Сьогодні цей аспект простіше, ніж був раніше. WordPress і інші популярні системи управління контентом створюють чистий і орієнтований на пошуковики HTML код. Такі плагіни, як Yoast SEO, значно спрощують завдання. Однак SEO фахівець повинен розуміти, що таке XML карти сайту, а також вміти створювати редіректи і працювати з дублюванням контенту.

Хороший відповідь: пояснення, що таке карти сайту, вказівка на значимість швидкості завантаження сайту, опис інструментів і тактик по роботі з непрацюючими зовнішніми посиланнями і внутрішніми помилками 404, перевірка на помилки за допомогою, наприклад, Google Search Console, підходів до вирішення проблем дублювання контенту та інші технічні аспекти SEO.

Погана відповідь: нерозуміння технічних питань, їх ігнорування або спроба ускладнити питання.

7. Як ви вимірюєте успіх?

Як ви вимірюєте успіх

Основна мета SEO - залучення більшого числа зацікавлених користувачів на сайт. Але є й інші важливі показники успіху на шляху до досягнення основної мети. Оцінювати необхідно:

 • Зміна позицій по основних ключових слів протягом часу.
 • Попадання в топ результатів.
 • Ключові слова, які залучають трафік.
 • Трафік від органічного пошуку.
 • Частка органічного трафіку в порівнянні із загальним трафіком.
 • Ранжування за основними ключовими словами в порівнянні з головними конкурентами.
 • Конверсії (ліди або продажу), забезпечені пошуком.

Хороший відповідь: всі перераховані вище метрики і можливо додаткові варіанти.

Погана відповідь: фокусування лише на одній або двох метриках, вузький підхід.

8. Як ви будете представляти результати?

Як ви будете представляти результати

Формат звіту (PDF, Excel, PowerPoint) важливий куди менше, ніж його зміст і зрозумілість. Попросіть кандидата надати вам зразок звіту, щоб ви могли ознайомитися з контентом і структурою. У щомісячному звіті повинні міститися такі вимірювання:

 • Загальний трафік сайту
 • джерела трафіку
 • Самі популярні сторінки
 • Основні компанії / організації, які відвідують сайт (для B2B)
 • показники конверсії
 • джерела конверсій

Також важливо розуміти, які джерела використовуються при складанні звіту. Це можуть бути різні інструменти для аналізу, моніторингу та відстеження позицій в результатах пошуку.

Хороший відповідь: велика частина перерахованих вище метрик, а також готовність адаптувати звіт під ваші потреби. Наявність рекомендацій для подальших поліпшень і короткого змісту звіту для швидкого ознайомлення.

Погана відповідь: звіт з малою кількістю даних, занадто багато технічної і абстрактної інформації.

9. Як ми будемо взаємодіяти?

Як ми будемо взаємодіяти

Щоб постійно підвищувати якість і кількість відвідувачів сайту, важливо отримати рекомендації від SEO фахівця. Що спрацювало? Що ні? Що робити далі? Можливо, ви захочете, щоб експерт наостанок вас чомусь навчив.

Хороший відповідь: бажання регулярно виходити на контакт, щоб оцінити прогрес, відповісти на питання, обговорити ідеї і рекомендації.

Погана відповідь: будь-ухильну, нечіткий і даремний відповідь.

10. Як ви проводите пошук ключових слів?

Як ви проводите пошук ключових слів

Незважаючи на те, що пошукові системи сьогодні використовують семантичний пошук, ключові слова, як і раніше мають значення. SEO фахівець повинен вміти підібрати відповідні ключові слова для планування контенту.

Хороший відповідь: використання різноманітних інструментів і стандартних процесів для визначення ключових слів, які є актуальними для вашого бізнесу, мають достатню кількість щомісячних запитів і невисоку конкуренцію. Надання вам можливості вибрати кращі ключові запити зі списку варіантів.

Погана відповідь: все, що звучить непереконливо, таємно і нав'язливо.

11. Яка у вас структура цін?

Яка у вас структура цін

При виборі SEO фахівця, важливо в першу чергу враховувати цінність, а не вартість його роботи. Але, природно, важливо знайти пропозицію, що відповідає вашому бюджету, а також з фіксованою вартістю без несподіваних додаткових зборів.

На яку суму розраховувати? Більшість контрактних проектів буде коштувати від 1000 до 7500 доларів. Щомісячна підтримка може обійтися вам в суму від пари сотень до 5000 доларів. Зазвичай ставка за годину роботи складає від 75 до 200 доларів.

Хороший відповідь: що влаштовує вас вартість, гнучкість, зрозуміла і чітка структура цін.

Погана відповідь: невідповідна обсягом роботи вартість, наявність додаткових зборів. Деякі компанії пропонують оплату за результати роботи: звучить заманливо, адже ви платите за результат, а не на часі. Будьте обережні з такими пропозиціями, адже високих позицій по неефективним ключовими словами домогтися просто, але це не принесе ніякої користі бізнесу.

12. З якими компаніями ви зазвичай працюєте?

З якими компаніями ви зазвичай працюєте

Хоча багато аспектів SEO актуальні для будь-яких компаній, є певна особливість при оптимізації сайту для місцевих команії, які орієнтуються на певну географічну зону, і для організацій B2B сектора, наприклад. Залежно від виду бізнесу повинні застосовуватися різні тактики і враховуватися різні фактори.

Хороший відповідь: у кандидата може бути різноманітний досвід, але спеціалізуватися він повинен на вашій сфері діяльності. Важливо розуміння SEO факторів, значущих для вашого бізнесу.

Погана відповідь: ми працюємо з будь-якими компаніями або ми робимо все. Агентства можуть працювати з різними замовниками, але вибрані для вас фахівці, повинні добре розбиратися саме в вашому типі бізнесу. Найгірший відповідь - неважливо, який у вас бізнес, SEO для всіх працює однаково.

13. Як ви можете допомогти оптимізувати показники конверсії?

Як ви можете допомогти оптимізувати показники конверсії

Залучення зацікавленого трафіку на сайт - тільки половина справи. Вам також потрібно, щоб відвідувачі вчинили будь-яку дію.

Оптимізація показників конверсії (CRO) передбачає:

 • Створення ефективного заклику до дії
 • Залучення трафіку на посадкову сторінку
 • Використання спливаючих повідомлень
 • Оптимізацію дизайну посадкової сторінки: навігації, квітів, тексту, форм, зображень, відгуків і кнопок
 • Тестування всіх компонентів посадкової сторінки
 • Створення цілей і відстеження зовнішніх кліків в Google Analytics

Хороший відповідь дасть вам впевненість в тому, що кандидат розуміє базові тактики і важливість CRO. Погана відповідь - немає.

14. Що ще ви можете запропонувати?

Що ще ви можете запропонувати

SEO агентства також можуть запропонувати послуги з розробки стратегії контент-маркетингу, планування публікацій, створення контенту (текстового, візуального, відео), SMM, консультування та ін.

Хороший відповідь дасть вам зрозуміти, що кандидат усвідомлює важливість усіх складових ефективності сайту. Погана відповідь покаже, що фахівець стурбований тільки питаннями SEO.

15. Як ви підтримуєте актуальність ваших знань?

Як ви підтримуєте актуальність ваших знань

Деякі основні елементи SEO (якісний контент і посилання) важливі, незважаючи на постійне оновлення алгоритмів пошукових систем. Але багато інших аспектів постійно змінюються: які теги важливіше, як підбирати ключові слова, які методи залучення зовнішніх посилань краще вибрати і т.д. Тому SEO фахівець повинен пояснити, як він стежить за змінами і адаптується під них.

Хороший відповідь: щось з перерахованого нижче:

 • Читання професійних блогів
 • Відвідування конференцій (або виступ на них)
 • Участь в SEO форумах
 • Проведення експериментів на власних сайтах і інші методи

Погана відповідь: нічого не змінюється, то, що працювало 10 років тому, працює і сьогодні.

Вибір відповідного вам SEO фахівця - завдання не з легких, проте це дуже важливе рішення. Попросіть знайомих порекомендувати вам хорошого експерта, пошукайте інформацію в інтернеті і обов'язково задайте кандидатам перераховані вище питання. Так ви зможете переконатися, що наймаєте справжнього професіонала.

Так ви зможете переконатися, що наймаєте справжнього професіонала

2. Ви можете розповісти про успішні проекти і надати рекомендації?
3. Які види онлайн-інструментів ви використовуєте?
4. Як ви оптимізуєте сайт?
5. Як ви залучаєте зовнішні посилання?
6. Як ви працює з технічною стороною SEO?
7. Як ви вимірюєте успіх?
8. Як ви будете представляти результати?
9. Як ми будемо взаємодіяти?
10. Як ви проводите пошук ключових слів?
11. Яка у вас структура цін?