Як НКО працюють з ВКонтакте: висновки дослідження

  1. Соціальні мережі як інструмент
  2. ВК найпопулярніша соціальна мережа серед НКО
  3. Передплатники в ВК більш молоді й активні
  4. НКО недостатньо використовують можливості ВК.
  5. Дослідження і розвиток

Фонд «КАФ» опублікував дослідження «Роль соціальної мережі ВКонтакте в розвитку і просуванні некомерційних організацій», проведене з ініціативи ВКонтакте восени 2017 року. У дослідженні взяли участь більше 150 НКО.

Соціальні мережі як інструмент

Соціальні мережі стають важливим інструментам просування для некомерційних організацій. Вони надають широкі можливості для інформування, залучення прихильників, фандрайзингу, організації заходів тощо Російські НКО активно використовують соціальні мережі, але їм не вистачає ресурсів і компетенцій для більш ефективного просування в мережі.

Вони надають широкі можливості для інформування, залучення прихильників, фандрайзингу, організації заходів тощо  Російські НКО активно використовують соціальні мережі, але їм не вистачає ресурсів і компетенцій для більш ефективного просування в мережі

Юлія Ходорова на конференції ВКонтакте з онлайн-просування благодійних організацій VK for Good .

Соціальна мережа Вконтакте є однією з найпоширеніших серед користувачів в Росії і зацікавлена ​​в розширенні можливостей, які вона надає для розвитку благодійності та некомерційних організацій. ВКонтакте надає ряд спеціальних сервісів і технічних рішень і має намір далі розвивати цілеспрямовану підтримку НКО.

На початку 2017 року ВКонтакте почала підтримувати некомерційні організації - створила спеціальний майданчик, надала інструменти для ефективної роботи НКО і просування благодійності серед користувачів ВК. Одним з інструментів підвищення довіри користувачів ВКонтакте до НКО стала верифікація спільнот. Приймаючи рішення про верифікації благодійної організації, команда ВКонтакте бере на себе відповідальність за те, що цей фонд справді заслуговує на довіру.

ВК найпопулярніша соціальна мережа серед НКО

За результатами дослідження більшість НКО (63%) вважають за краще використовувати можливості кількох соціальних мереж, але ВКонтакте - найпопулярніша мережу серед НКО. Майже всі опитані НКО відзначили, що користуються ВК (93%), і вважають свою присутність в ВК важливим (77%). На другому місці за популярністю - Facebook (87% користувачів зазначили свою присутність в даній соціальній мережі).

Основні завдання, які вирішують НКО в соціальних мережах і в ВК - інформування, мобілізація прихильників, залучення волонтерів, збір пожертвувань. При цьому ВК використовують, в більшій мірі, для інформування аудиторії про свою діяльність (96%), просування заходів (66%) і залучення нових прихильників, волонтерів (60%).

Передплатники в ВК більш молоді й активні

У більшій частині НКО сторінка в ВК має більше число передплатників, ніж в інших мережах. Також НКО вважають передплатників ВК більш активними і молодими, ніж на Facebook або інших медіа-платформах, що забезпечує більшу кількість репоста і шеринга. Користувачі активно допомагають лайками, репоста, посиланнями на співтовариство, але набагато рідше готові зробити грошову пожертву.

Збір коштів в соціальних мережах є важливим завданням для більшості НКО (77%). Також більше третини організацій відзначили, що використовують соціальні мережі для стимулювання трафіку зі сторінки в соціальній мережі на сайт організації / платіжної системи (34%).

За останній рік більше половини НКО збирали пожертви в ВК. Однак на регулярній основі це роблять тільки 25% НКО.

Верифіковані спільноти активніше і частіше користуються всіма сервісами ВКонтакте і успішніше вирішують свої завдання в ВК. Для отримання верифікації НКО потрібно продемонструвати активність в просуванні в мережі, певне число передплатників і дотримати інші умови, тому верифікацію отримують зрілі і активні НКО, які мають досвід роботи в мережі.

Верифіковані організації краще справляються з поставленими завданнями, ніж неверифіковані. Серед переваг цього статусу НКО відзначили підвищення довіри до організації, поліпшення іміджу, зростання кількості передплатників. Їх активності в мережі дозволяє їм збирати в два рази більше пожертвувань. Також їм краще вдається зібрати необхідну суму за короткий термін акції.

Також їм краще вдається зібрати необхідну суму за короткий термін акції

Офіційно зареєстровані соціально-орієнтовані НКО c верифицированной сторінкою ВКонтакте можуть претендувати на постійну підтримку у вигляді грантів для безкоштовного просування в соціальній мережі. З грудня 2017 року можливість отримання грантів на конкурсній основі стала доступна і для неверифікованих спільнот.

За останній рік ВКонтакте надала некомерційним організаціям близько 40 грантів на суму понад 1,5 млн рублів.

Грант від ВКонтакте дозволяє некомерційним організаціям безкоштовно скористатися інструментами для просування співтовариств. Це дозволяє благодійним організаціям максимально повно висвітлити свою діяльність, ефективно працювати зі своєю цільовою аудиторією і залучати нових людей, які небайдужі до завдань, що вирішуються організацією. Зараз за допомогою безкоштовної реклами ВКонтакте благодійні організації успішно вирішують свої щоденні завдання: залучення волонтерів, просування акцій і заходів, збір пожертвувань, просвітницька діяльність та багато іншого.

НКО недостатньо використовують можливості ВК.

Російські НКО поки не досягають потрібних результатів в соціальних мережах, так як відчувають нестачу знань і умінь ефективно використовувати мережі в своїх інтересах. Наприклад, 18% НКО не користуються аналітикою і статистикою, 26% НКО не користуються платними сервісами, тому що не знають, як це робити. Підвищення навичок роботи в мережі для співробітників НКО допоможе їм у просуванні і залученні прихильників і пожертвувань.

Бюджет на просування в ВК у більшості організацій становить до 5000 рублів на місяць. Платні сервіси регулярно використовують тільки 6% НКО.

Часто НКО не можуть проаналізувати, який обсяг коштів надійшло від ВК, так як 30% НКО не вміють користуватися аналітичними інструментами.

Багато організацій відзначили, що потребують додаткового інформування про роботу сервісів і додатків (69%), курсі по використанню таргетування реклами (60%), в онлайн-консультуванні і підтримці з боку ВК (38%). Більшість організацій хотіли б отримати гранти ВК на просування (86%).

Більшість організацій хотіли б отримати гранти ВК на просування (86%)

Знання інструментів ВКонтакте - запорука успішної діяльності НКО на сайті. Спеціально для цього була розроблена освітня програма «Інструменти ВКонтакте для благодійних проектів» , Яку влітку 2017 року пройшли 139 представників різних НКО.

Освітня програма тривала 8 тижнів, а зараз доступна всім бажаючим в форматі відеоуроків. На відео експерти ВК розповідають про те, як оформляти співтовариство, ефективно використовувати всі його можливості, вести діалог з учасниками, налаштовувати таргетовану рекламу і багато іншого.

Російські НКО прагнуть використовувати соціальні мережі для свого просування, інформування аудиторії, залучення прихильників, волонтерів, збору грошових пожертвувань. Багато що вже вдається, НКО досягають значних результатів, вирішують конкретні завдання. Разом з тим співробітникам НКО не вистачає знань і навичок для роботи з мережами та просування в інтернеті.

При цьому верифіковані НКО набагато ефективніше працюють в мережі, вони використовують більше інструментів, збирають більше пожертвувань, досягають поставлених цілей. З одного боку це результат активності самих НКО, які прагнуть до досягнення критеріїв ВКонтакте для отримання верифікації, а з іншого - наслідки репутаційного переваги і згадки в розділі "Благодійність" в списку популярних спільнот соціальної мережі.

Дослідження і розвиток

Я рада, що компанія ВКонтакте не тільки приділяє увагу роботі з НКО, а й спільно з нами ініціювала дослідження власної ролі в розвитку НКО. Будемо сподіватися, що воно дозволить найбільшої соціальної мережі Росії зробити свої сервіси для НКО ще більш корисними і максимально налаштованими на потреби цієї аудиторії. Ми також розраховуємо, що НКО скористаються висновками цього дослідження для того, щоб зробити свою роботу в мережі ефективніше.

В останнє десятиліття в усьому світі стався серйозний стрибок в області інформаційних технологій і розвитку соціальних мереж, які стають центром інтернет простору і новим типом засобів масової інформації.

Мільйони людей в нашій країні щодня використовують соціальні мережі, які створюють серйозну конкуренцію ЗМІ в сфері поширення інформації і надають практично безмежні можливості для налагодження прямого контакту з аудиторією.

Комерційні компанії активно використовують соціальні мережі не тільки як ефективний канал комунікації зі споживачем, а й як майданчик для просування своїх продуктів і послуг, а також залучення аудиторії на власні інтернет ресурси.

Подібні зміни не можуть обійти стороною некомерційний сектор, який стикається з серйозними викликами: обмеження фінансування, брак професійних кадрів і зростаючі потреби в допомозі. Висока конкуренція всередині сектора за публікації в традиційних ЗМІ та розміщення соціальної реклами призводять до того, що соціальні мережі стають найважливішим інструментом для некомерційних організацій. Серйозну перевагу соціальних мереж - це можливість миттєвого отримання зворотного зв'язку від аудиторії і безперервний контакт 24 / 7c користувачами. НКО створюють і розвивають власні спільноти з метою підтримки прямого контакту з вже лояльною аудиторією і залучення нової. При валідація спільнот організацій дозволяє підвищити довіру до фандрайзингу в мережі.

Більшість російських організацій усвідомлюють необхідність присутності в соціальних мережах, але частіше за все їм не вистачає компетенцій для самостійного професійного просування своїх спільнот або ресурсів. Підтримка некомерційних організацій з боку самої соціальної мережі, поява внутрішніх сервісів, спрямованих на навчання НКО необхідних інструментів, ініціювання освітніх програм, проведення консультацій і надання грантів на просування власних спільнот набуває великого значення для розвитку третього сектора.