Як перевірити сеошника - ставимо завдання і перевіряємо результати

 1. Як просуваємо? Просування по позиціях
 2. підбираємо запит
 3. Що корисного з цього досвіду може отримати господар бізнесу?
 4. Який ми робимо з цього висновок?
 5. перевіряємо сайт
 6. Прогнозуємо можливий трафік
 7. Прогнозуємо продажу
 8. Просування по трафіку
 9. плюси:
 10. мінуси:
 11. Що потрібно Сеошніку для роботи?
 12. На який період наймати сеошника?

Відсотків 80 підприємців-початківців, які приходять до нас на тренінги, вважають, що пошукова оптимізація в їх проектах повинна бути. Без варіантів. І найчастіше хочуть самі вчитися SEO. Знаєте чому?

Тому що в їхньому уявленні робота seo-фахівця - це щось дуже складне. Їм незрозуміло: якщо найняти сеошника, то чим він буде займатися, що йому потрібно для роботи, на який період укладати з ним договір і що вимагати в результаті. І як зрозуміти і перевірити, чи працює той чи курить бамбук і зливає бюджет.

Ми вирішили поговорити про це, звичайно ж, з самим seo-спеціалістом. Наш сьогоднішній гість Володимир Дичев обіцяв не тільки розглянути основні стереотипи, з якими власники сайтів підходять до seo-розкрутці, а й показати процес з боку сеошника, щоб співпраця була взаємно корисним.

-

Почнемо з нудного. Що таке SEO? Як не дивно, на цей дуже просте питання відповідь буває різний. Хтось каже, що SEO - це продажі в Інтернеті, хтось - що це лохотрон і обдурювання чесних громадян. Що ж це за звір, якщо відкинути купу незрозумілих слів?

🙂 Що ж це за звір, якщо відкинути купу незрозумілих слів

Джерело зображення: https://pp.vk.me/c417119/v417119292/697a/RNlG7vmbaVI.jpg

Говорячи по-простому, SEO - це канал, по якому на ваш сайт приходять потенційні клієнти. І в цьому сенсі він нічим не відрізняється від інших каналів залучення клієнтів (рекламні листівки, контекстна реклама, просування в соціальних мережах і ін.). SEO може дати вам дохід, а може і не дати. Все залежить від того, як ви їм розпорядитися. Давайте розглянемо, що ж саме може сайт отримати (або не отримати) від seo-просування.

Як просуваємо? Просування по позиціях

Просувати сайт можна двома способами: по позиціях і по трафіку. Спочатку розглянемо просування по позиціях (як правило, сайтовладельцам пропонують саме його), а про просування по трафіку поговоримо нижче.

При просуванні по позиціях сеошник вибирає найбільш популярні з його точки зору запити, за якими користувачі в пошукових системах можуть шукати ваш товар / послугу, і шукає для них відповідні сторінки сайту. А якщо не знайшов - створює їх.

Так як замовнику необхідний максимальний трафік, як правило, договір укладається на висновок сайту в ТОП-3 (тобто на 1-3 місця в пошуковій видачі) за затвердженими запитам.

Наприклад, якщо ви продаєте слонів, то за запитом «купити слона» на 1-3 місце повинна виводитися саме сторінка вашого сайту з пропозицією про покупку даної тварини. Хоча буває, що навіть вихід в ТОП-10 дає непоганий трафік.

підбираємо запит

Тут виникає перша складність: сеошник і замовник можуть помилитися з відповідністю запиту змісту сторінки. Іншими словами, користувач, який забив запит, насправді шукає не те, що ви йому пропонуєте.

Найчастіше, звичайно, все просто: запит типу «купити штори Гадюкіни» з дуже великою ймовірністю означає, що людина живе в Гадюкіни або околицях і хоче саме купити штори, а не пропити потай від дружини і тещі зарплату. У більшості інтернет-магазинів використовуються саме такі запити. Але не завжди все так очевидно.

Є такий відомий приклад. Одна велика японська компанія продавала мобільні телефони японцям, виїжджали за кордон. Компанія вийшла на перше (!) Місце за запитом «мобільні телефони», і при цьому ніяк не могла підняти продажі: дуже мала частка тих, хто прийшов на сторінку купувала телефони, інші просто йшли. Помилка знайшлася лише тоді, коли компанія детально проаналізувала аудиторію. Сайт розкручувався в Японії і для японців, тому людина, яка шукає мобільні телефони, хотів їх використовувати саме в Японії. Серед вала людей, які приходили на сайт, майже не було тих, хто збирався їхати за кордон. Варто було компанії змінити просувний запит, як конверсія сторінки відразу зросла.

А ось приклад з російської практики: компанія розкручувала сторінку під запит «круїзи», пропонуючи до продажу тільки морські круїзи. При цьому значна частина користувачів цікавилася круїзах по річках, тобто частина бюджету зливалася даремно.

Що корисного з цього досвіду може отримати господар бізнесу?

Слід зрозуміти одну дуже просту річ:
ніхто не знає ваш продукт краще вас.

Сеошник - експерт в просуванні, а не у вашій галузі, і тому він може помилитися в запиті: наприклад, вирішить, що товар призначений для іншої аудиторії. Як бути?

Обов'язково самі забийте в пошуковик (не тільки Яндекс, але і Гугл, так як їх аудиторії розрізняються) всі запити, які ви хочете просувати. Для Яндекса звертайте увагу на відповідність регіону, якщо ви рухаєтеся не тільки в своєму регіоні. Перегляньте хоча б 5, а краще 10 сайтів, що займають перші місця в ТОПі. Чи то вони пропонують, що і просувається сторінка? Якщо те ж саме, то з великою ймовірністю запит підібраний правильно. Але є маленька тонкість. Пошуковик становить ТОП з тих сайтів, що у нього є. Іншими словами, якщо у вас новий продукт, який ви тільки що придумали, то пошук просто не підбере адекватні сайти - їх немає в природі (або альтернативна послуга конкурента просувається під інший запит).

Буває і так, що товар або послуга не нові, а сайти в ТОПі розрізняються (половина пропонує одне, а половина інше). В цьому випадку є два варіанти:

 • ризикнути просунути під найбільш підходящий, на ваш погляд, запит і через кілька місяців подивитися, що ж вийшло;
 • або запустити кампанію в Ю Я або АдВордса і швидко дізнатися, чи є взагалі продажу. Якщо просуваються сторінок багато, я б порадив найняти фахівця з контекстної реклами, інакше запросто можна вилетіти в трубу з бюджетом.

Якщо просуваються сторінок багато, я б порадив найняти фахівця з контекстної реклами, інакше запросто можна вилетіти в трубу з бюджетом

Джерело зображення: http://cs621620.vk.me/v621620365/19322/i5QS07HJBes.jpg

Який ми робимо з цього висновок?

Правильно, не всі сайти підходять для сео-просування, але лише ті, для яких можна підібрати адекватний просуває сторінці запит. Ви можете зібрати масу трафіку і отримати мінімальний вихлоп. На щастя, більшість просуваються під SEO сайтів - інтернет-магазини. C ними, як правило, таких проблем не виникає.

перевіряємо сайт

Розглянемо тонкість номер два. Ви начебто адекватно підібрали запит, а продажів немає. Проблема з SEO? Далеко не завжди.

По-перше, спробуйте самі зробити цільове дію на вашій сторінці. А краще проведіть опитування серед ваших знайомих, подивіться сайт в різних браузерах, з різних моделей телефонів, планшетів, тобто проведіть міні-дослідження.

У сайту може бути незручний інтерфейс, неявно прописане пропозицію про послугу, непрацюючий механізм покупки і безліч інших причин низької конверсії. Іншими словами, обов'язково переконайтеся, що з сайтом проблем немає. І зробіть це до початку розкрутки. Інакше вам не допоможе взагалі ніякої трафік: ні SEO, ні контекст, ні соцмережі, взагалі нічого. Це здається очевидним, але з цією проблемою я стикався в дуже багатьох проектах: люди не розуміють, як правильно конвертувати трафік в продажу.

Прогнозуємо можливий трафік

Тепер розглянемо тонкість номер три. Найчастіше сеошник, даючи вам список запитів, для кожного робить вивантаження з wordstat.yandex.ru , На якій показана частота використання цього запиту. На основі цього робиться прогноз трафіку, який отримає ваша сторінка, вийшовши на перше місце у видачі Яндекса. Але і тут обраного фахівця потрібно перевірити.

Вордстат створювався не для SEO, а для контекстної реклами. І тому, забивши, приміром, «штори», ми отримаємо статистику використання всіх запитів, в які входить це слово (я забив і отримав цифру> 1 000 000).

І тому, забивши, приміром, «штори», ми отримаємо статистику використання всіх запитів, в які входить це слово (я забив і отримав цифру> 1 000 000)

Cюда входять як продають запити «купити штори» і «зшити штори», так і інформаційні типу «як сховатися в шторі від чоловіка, який повернувся з відрядження» 🙂 Зрозуміло, що нам підходять не всі. Як бути?

Є в Яндексі сторінка, де наводиться мова запитів вордстата . Ввівши слово «штори» в лапках ( «штори»), ми отримаємо число людей, вбивається тільки дане слово у всіх його формах, а поставивши перед словом знак оклику (!) З'ясовуємо кількість людей, які забили саме цей варіант написання слова.

У підсумку ми дізнаємося, що всього 14 тисяч користувачів забила це слово в минулому місяці, аж ніяк не мільйон. Це і буде мінімальний прогнозний трафік по вашому запиту (а ми навіть не врахували, наприклад, фактор сезонності). Насправді, трафік буде трохи вище, тому що навіть среднечастотний запит може тягти за собою купу низкочастотников, але краще покладатися на мінімальні цифри.

Прогнозуємо продажу

Середня конверсія в Інтернеті у більшості магазинів десь 1%, хоча буває і 3%. Тобто тільки з одного цільового користувача з 100 тих, хто прийшов на сайт йде продаж. Знаючи мінімальний прогнозний трафік, можна спрогнозувати витрати на seo-просування, мінімальний прибуток і зрозуміти, чи варто брати сеошника взагалі. Чомусь дуже багато замовників забуває про це і в підсумку втрачає гроші і довіру до виконавця.

Однак приходить трафік може конвертуватися не тільки до прямого продажу. Людина може підписатися на групи в соцмережах, якщо вони у вас ведуться, електронну розсилку і так далі. Тобто ви можете отримати відкладену продаж. Про що нижче.

Просування по трафіку

Скажу відразу: далеко не кожен за це береться, тому що далеко не кожен це вміє (як сеошник, так і замовник). Просування по трафіку - на 95% робота самого замовника і на 5% сеошника.

Чому? Нещодавно на сайті була серія статей про контент-маркетинг . Подивимося на цю задачу з точки зору SEO. У нас є проблема. Будь-яка. Продаж слонів, припустимо. Ми можемо розповісти про неї з різних точок зору: від теоретичної, типу «анатомія слона», до розгляду такої важливої практичної проблеми «як годувати слона в умовах Нечорнозем'я». Нічого не нагадує? Правильно - це набір запитів.

Адекватно складений контент-план відображає якийсь набір питань з певної проблеми. З кожного питання пишеться стаття, яка заточується під найбільш підходящий запит і публікується на сторінці сайту. Для статті робиться перелинковка, ставляться посилання на товари або інші статті, робиться форма підписки, віджети соцмереж, можливість коментування і так далі.

плюси:
 1. При грамотній реалізації ви тягнете на сайт просто море трафіку, часто навіть без закупівлі посилань (так як більша частина запитів - інформаційні).
 2. Незважаючи на порівняно низьку конверсію в порівнянні з просуванням по позиціях, показники, як правило, вище за рахунок залучення значної маси користувачів в абсолютних значеннях.
 3. Дуже добре поєднується з іншими видами просування типу електронних розсилок, роботи в соцмережах , ютубі . Всі ці види просування взаємно підтримують і доповнюють один одного.
мінуси:
 1. Це підходить далеко не всім сайтам і вимагає дуже гарною і грамотної тематичної політики перш за все від власника сайту. Сеошник вам ніколи не створить хороший контент, тому що це не його завдання. Він зробить так, щоб ваш контент добре шукався. І все. Створення контенту - завдання власника, що вимагає значних витрат часу (якщо ви робите це самі), і грошових (якщо ви доручаєте це комусь, а зібрати команду - окрема головний біль). Далеко не кожен сайтовладелец, особливо в малому бізнесі, може собі таке дозволити. Та й не кожному це дійсно потрібно.
 2. Потрібно, щоб сеошник розбирався у внутрішній оптимізації сайту. На жаль, це вміють не всі. Є і хороша новина. Внутрішня оптимізація - досить проста в освоєнні річ і їй можна порівняно швидко навчитися. Якщо ваш сайт оптимізований під SEO (перш за все, з точки зору коду) і ви розбираєтеся у внутрішній оптимізації, вам залишається тільки дотримуватися її нескладні правила при розміщенні нових матеріалів.
 3. Така розкрутка - довгий і, головне, постійний процес.

Далі поговоримо про «матеріально-технічній базі» і про те, як з сеошник взаємодіяти.

Що потрібно Сеошніку для роботи?

 • Доступ в адмінку сайту потрібен seo-фахівця завжди. Інакше ніякої роботи не вийде.
 • Якщо виконавець трошки програміст, то може знадобитися ftp-доступ до сайту для правок коду.
 • Посилання, як правило, купуються на посилальних біржах або безпосередньо у веб-майстрів. Для закупівлі посилань я б рекомендував замовникам самим завести акаунти на тих біржах, де працює сеошник. Виконавцю це не завжди зручно, зате ви завжди побачите точно, скільки грошей і на що витрачено. А головне, якщо ви вирішите змінити виконавця, його змінник відразу зрозуміє, що робити далі (в справі закупівлі посилань це важливо). Якщо посилання закуповується безпосередньо у веб-майстра, на жаль, перевірити скільки саме заплатив сеошник можна не завжди. Але вимагати список закуплених в місяць посилань ви можете - це ж ваші гроші. 🙂
 • Якщо сеошник замовляє у копірайтера статті (для сайту і / або для розміщення «вічних» посилань), то слід як мінімум поцікавитися обсягом статей (в тисячах знаків) і вартістю послуг копірайтера.

Перевіряємо результати роботи сеошника

З просуванням по позиціях все зрозуміло: дивимося, чого досяг, і гладимо по голівці або виганяємо он - в залежності від результату. АЛЕ! тільки після обумовленого часу, адже пошукове просування спрацьовує не миттєво. 🙂

Також слід розуміти, що SEO - це скоріше скарбничка випробуваних методів по просуванню, ніж точна наука. Тому часто-густо трапляються як приємні несподіванки, коли сайт вискакує в ТОП мало не миттєво, так і зворотні результати. Домовляйтеся відразу. Наприклад частина грошей за роботу (робота адже велася), що залишилася - тільки за результат.

Джерело зображення: http://seodemotivators.ru/wp-content/uploads/2010/09/fin1.jpg

При трафіковий просуванні можна встановити на сайт яндекс-метрику і вивантажити в екселевскій файл все пошукові запити за місяць, наприклад, по Яндексу. Тут вже дивимося запити, пов'язані з тематикою. Якщо це «слони», то все поєднання цього слова. Заодно можна перевірити конверсію. Природно, якщо у вас косяки з контент-планом або сайтом, то вона буде нульова або близька до цього.

На який період наймати сеошника?

Як правило, для виведення в ТОП молодого сайту (вік до 1 року) потрібно від 3 до 6 місяців в залежності від запитів. Старий вистрибує швидше, але все одно 3 місяці все ж мінімальний термін роботи.

Багато власників вважають, що як тільки сайт виявляється в ТОПі, про SEO можна забути. Це частково вірно: якщо у вас нізкоконкурентним тематика, то сайт може роками висіти в ТОПі по потрібних запитах. Однак як тільки конкуренція зростає, сайт починає опускатися і через 3-6-12 місяців може випасти з ТОПу. Особисто я розумію власника, який не бажає витрачати зайві гроші, але я трошки розумію і логіку пошукача: з його точки зору сайт повинен постійно оновлюватися, його сторінки повинні лайкать, рости посилальна маса і так далі. Тому скажу так: вибравши SEO в якості каналу просування, краще його не запускати.

Ось таким чином відбувається взаємодія власника сайту з seo-спеціалістом. Якщо є питання, будь ласка, задавайте. 🙂

🙂

Володимир Дичев, seo-специалист

Статті по темі:

Як просуваємо?
Який ми робимо з цього висновок?
На який період наймати сеошника?
Знаєте чому?
Що таке SEO?
? Що ж це за звір, якщо відкинути купу незрозумілих слів?
Як просуваємо?
Що корисного з цього досвіду може отримати господар бізнесу?
Як бути?
Чи то вони пропонують, що і просувається сторінка?