Як «Пітч» стартап журналістам

 1. Статистика публікацій tech-новин в різних виданнях
 2. Як «Пітч» стартап журналістам: покрокова медіа стратегія
 3. Давайте розберемося, з чого почати
 4. Ви готові Пітч, залишилося визначити - що.
 5. Інструменти пошуку видань для пітчинг:
 6. За дослідженням Muck Rack: табу і «to do» для пітчу

Про те, як домогтися публікації ваших новин в англомовних медіа, розповість журналіст Андрій Дегелер. Він пише про стартапи Східної Європи для видань The Next Web і Ars Technica UK , Створює розсилку tech-новин ProCEEd і займається консультуванням стартапів з приводу вибору медіа стратегії. З 2017 він Community Growth Manager в Rockstart Accelerator .

Статистика публікацій tech-новин в різних виданнях

За півтора року підготовки розсилки ProCEEd, з квітня 2015 року, у мене зібралося більше 2 тисяч посилань на новини про стартапи Східної Європи, близько 1400 з них - англійською мовою. На основі даних я зробив зведений аналіз, щоб познайомити вас з ринком технологічних ЗМІ.

Весь сегмент tech media можна умовно розділити на нішеві видання (присвячені певному регіону або індустрії) і мейнстрімні (глобальне охоплення). Їх співвідношення - 74,2% і 25,8%, відповідно.


Їх співвідношення - 74,2% і 25,8%, відповідно

Стартапи Східної Європи в цих медіа висвітлені неповно. Якщо аналізувати по країнам, то найбільше опубліковано новин з Росії (41,8%). Далі з великим відставанням слідують Україна (14,5%), Польща (10,1%) і Естонія (6,7%).

Такий великий відсоток російських новин пов'язаний з тим, що в країні часто змінюється законодавство про доступ до інтернету і свободи слова Такий великий відсоток російських новин пов'язаний з тим, що в країні часто змінюється законодавство про доступ до інтернету і свободи слова. Естонія теж генерує державні новини - там вводиться електронне громадянство.

Щоб розуміти охоплення тем, подивимося, які історії цікаві журналістам різних видань:

Ми бачимо, що в першому пункті медіа одностайні Ми бачимо, що в першому пункті медіа одностайні. Найбільше їх цікавлять експертні статті та огляди, які пишуться без новинного приводу (feature stories, longreads, reviews). А ось далі починаються розбіжності. У той час як нішеві видання беруть в роботу статті про стартапи, мейнстрімними це малоинтересно. Їх зачепить тільки історія про венчурної угоді (вище 1-5 млн доларів) і ініціативи на державному рівні.

Як «Пітч» стартап журналістам: покрокова медіа стратегія

Консультуючи стартапи, я пропоную їм працювати з медіа на основі аналізу даних. Ваше завдання в цьому випадку - визначити видання або журналістів, які з великою ймовірністю відгукнутися на ваші історії і захочуть їх розповісти.

Давайте розберемося, з чого почати

Зазвичай оптимальну медіа стратегію, рухатися потрібно в такий спосіб:

 • Визначте, які цілі перед собою ставите і що хочете отримати від публікації (залучення користувачів / співробітників, пошук партнерів / інвестицій і т.д.). Конкретизувавши мети, ви зможете визначити свою аудиторію.
 • Проаналізуйте, що цікаво цільовим читачам, і постарайтеся генерувати новини, які потрапляють в поле цих інтересів.
 • Підготуйте для компанії профілі в соцмережах, видаліть зайве. Перевірте, яку видачу бачать журналісти, якщо запит на інформацію про вас або компанії в пошукових системах.

Ви готові Пітч, залишилося визначити - що.

Спробуйте запропонувати журналістам:

 • історію компанії, якщо вона розвивалася дивним чином,
 • експертизу в індустрії (потрібно говорити не тільки про себе, а й про інших компаніях, які працюють в сфері),
 • унікальні дані, які можуть виділити вас з натовпу (наприклад, PornHub опублікував статистику перегляду їх відеороликів в різних країнах, яка розійшлася по всіх видань, тому що це, дійсно, цікаво),
 • релізи під ембарго (новини про компанію, які можна публікувати тільки після певної дати. Обов'язково добийтеся від журналіста підтвердження, що він згоден з умовами ембарго),
 • ексклюзив (ембарго, яке дається тільки одному виданню. У цьому сенсі, якщо у вас є новина про інвестиції, я б рекомендував ексклюзивно віддати її TechCrunch).

Інструменти пошуку видань для пітчинг:

 • RSS
 • Index.co і CrunchBase

Великі бази стартапів. З їх допомогою можна проаналізувати, хто писав про яких компаніях. Дозволить зрозуміти, яким медіа і журналістам цікава ваша або суміжні теми.

Трохи «амеріканоцентрічний» агрегатор технічних новин. У нього потрапляють ті видання, які першими або найбільш повно висвітлюють теми. Якщо взяти перші 50 видань зі списку Techmeme, - у вас буде відмінна база, куди варто відправити Пітч.

Якщо взяти перші 50 видань зі списку Techmeme, - у вас буде відмінна база, куди варто відправити Пітч

 • Платформи для контрибуторів (є у TechCrunch, Engadget, Forbes і у більшості нішевих видань)

На цих платформах ви можете самі писати новини про себе. Один з найпростіших варіантів - Crunch Network. Тексти, які проходять модерацію, потрапляють на головну сторінку сайту TechCrunch. На платформі Engadget Public Access статті на головний сайт не виводяться, але у самої платформи досить цікава аудиторія, з якою варто працювати. Для Forbes - потрібно брати вашого СЕО, публікувати з ним серію текстів, а потім пропонувати його як контрибуторів для видання.

За дослідженням Muck Rack: табу і «to do» для пітчу

Дані я взяв з цікавого дослідження, яке провели хлопці з Muck Rack. Ця платформа за 5 тисяч доларів на місяць пропонує автоматизований пошук журналістів. Вони пройшлися по своїй базі і опитали медійників, як їм краще надсилати питч.

 • Надсилайте питч вранці, до 9 або з 9 до 11.

Не забудьте, що існують різні часові пояси, і врахуйте, що правило не відноситься до понеділка. Пошта понеділка потрапляє в одну купу з листами вихідних. Все це в кращому випадку проглядається мигцем.

 • Не пишіть в соцмережах, контактуйте з журналістами по електронній пошті.

Не варто боятися, що вам не дадуть, переважна більшість журналістів відповідають на Пітч від людей, яких не знають. Журналісти не заперечують, щоб ви написали повторний лист через 5-7 днів, а то й отримали відповідь. Але ніяких нагадувань про себе в соцмережах. Не варто боятися, що вам не дадуть, переважна більшість журналістів відповідають на Пітч від людей, яких не знають

 • Ідеальна довжина першого листа - від 2-3 пропозицій до одного абзацу.

Враховуйте, що ваш лист можуть читати з телефону. Пишіть по суті, а на додаткову інформацію давайте посилання (фото, відео, презентації і т.д.). Не варто прикріплювати важкі файли до тіла листа.

Від себе додам, що не варто також займатися mail merge - розсилати прес-релізи на велику базу журналістів Від себе додам, що не варто також займатися mail merge - розсилати прес-релізи на велику базу журналістів. Такі листи відразу летять в корзину. Надайте телефону свій лист по максимуму - спілкуйтеся з журналістом як з людиною, а не з журналістом. У більшості випадків є сенс навіть зустрітися особисто.

Стаття написана за підтримки Креативного простору "Часопис"

Preview photo: MSSA / depositphotos.com

Header photo: dotsent / depositphotos.com