Як починати автоматизацію підприємства

 1. Підприємство вимагає проект автоматизації? Почніть правильно! На нульовому етапі, тобто в місці...
 2. вибір технології
 3. узгодження документа
Підприємство вимагає проект автоматизації? Почніть правильно!

На нульовому етапі, тобто в місці вашого читання, ми не маємо жодного уявлення про порядок робіт, бюджет і терміни досягнення статусу «Працює як треба!». Єдине, чим ми можемо володіти - розумінням, що бізнес-процес працює не ефективно. На жаль, часто керівники цього не бачать або не хочуть бачити. (Приклади явних неоптимальні бізнес-процесів ви побачите в майбутніх розсилках).

Починати роботу необхідно з складання Технічних вимог (ТТ) проекту 1С автоматизації (оптимізації або бережливого виробництва).

Будь-якої структури документа ТТ в ДСТУ ISO / IEC 12207-2010 ви не знайдете.

«Цей стандарт не встановлює вимог до документації в частині її найменувань, форматів, певного змісту і носіїв для запису»

ДСТУ ISO / IEC 12207-2010

Відразу повідомлю, що документ ТТ необхідний для:

 • узгодження необхідних функцій і їх взаємодії між підрозділами;
 • підтвердження директорату в необхідності проекту та ідентифікації Замовника проекту (посадова особа підприємства);
 • аргументованого підстави початку діалогу з Виконавцем.

У своїй практиці я використовую приблизно ось такий перелік, як на малюнку. Він чимось схожий до технічного завдання, але мета інша. Правда він буде незамінним помічником в майбутньому при написанні основного документа проекту - технічного завдання.

Розділів багато, але основною метою документа є опис бізнес-вимог проекту. Їх формулювання, в першу чергу, дозволяє співробітникам підприємства (Замовнику) виробити єдину точку зору на перспективу проекту. Саме тут виникають перші дебати керівників підрозділів про необхідність того чи іншого функціоналу і «хто це буде робити».

Саме тут виникають перші дебати керівників підрозділів про необхідність того чи іншого функціоналу і «хто це буде робити»

Ось приклад розділу бізнес-вимог недавнього документа ТТ виробничого підприємства по впровадженню 1С: ERP.

Як бачите, таблиця бізнес-вимог містить ділянку автоматизації (предметну область), бізнес-вимога і пріоритет. Бізнес-вимоги складені лаконічно. Ніяких подробиць тут бути не повинно, оскільки це концепт. Деталі будуть в технічному завданні, але саме це перший крок до самопізнання і благополуччя підприємства 🙂 Пріоритет показує порядок черговості рішення описаних проблем.

Хто повинен створити документ?

Ідеально - штатний співробітник зі знанням проектних технологій і специфіки підприємства. Часто такий компетенції на підприємстві немає. Освоїти! Нічого складного - це не технічне завдання. Якщо ж звертатися до зовнішнього Виконавцю, то виникає інша неприємність - підрядник не володіє специфікою підприємства.

На практиці я часто зустрічаю що цей документ не розробляють, чим створюють першу ж помилку проекту.

»« Повнота даних безцінна! »

Технічні вимоги"

Це документ вимог. Отже маємо 2 варіанти заповнення. Дивимося на блок-схему.

Дивимося на блок-схему

Вказавши в ТТ терміни виконання проекту, технологію, обмеження, ви тим самим пред'являєте Виконавцю умови для її ресурсів. Якщо проект трудо- і / або наукомісткий, то в тендерних участіях відпадають слабкі претенденти, що не володіють виробничими потужностями, які нездатні виконати по обраної технології і в необхідний термін. Тут поставлю виноску - заради проекту багато збрешуть що можуть. У майбутньої розсилці я опишу як розпізнати блеф претендента (в конкурсах по автоматизації 1С).

У майбутньої розсилці я опишу як розпізнати блеф претендента (в конкурсах по автоматизації 1С)

Необхідно вказувати терміни - початок і закінчення проекту Необхідно вказувати терміни - початок і закінчення проекту. Дискретність - квартал, якщо реалізація проекту оцінюється в більш ніж 6 місяців. Можна менше, але не забувайте що це первинний прогноз, і для помісячного планування потрібні аргументи.

Точна дата закінчення проекту варто лише в тому випадку, якщо масштаб проекту настільки великий, що обіцяли В.Путіну. Але з огляду на останні події з будівництвом нового космодрому «Східний» і дедлайн - НЕ дедлайн 🙂

В ході поїздки на космодром «Східний» Володимир Путін заявив про порушення термінів виконання низки проектів з космодрому і дозволив перенести перший пуск з «Східного» на 2016 рік.

В ході поїздки на космодром «Східний» Володимир Путін заявив про порушення термінів виконання низки проектів з космодрому і дозволив перенести перший пуск з «Східного» на 2016 рік

РІА Новини

Іноді, коли відомі деякі деталі проекту - вибір технології впровадження та наявність досвіду щодо аналогічного проекту, я вказую тимчасову стрічку стадій проекту (з MS Project) Іноді, коли відомі деякі деталі проекту - вибір технології впровадження та наявність досвіду щодо аналогічного проекту, я вказую тимчасову стрічку стадій проекту (з MS Project). Це я роблю при русі по «второваною» доріжці і розумію кроки. Як бачите, замість терміна «Етап проекту» використовую «Квант» (для технології швидкого результату тбр). Нижче поясню чому.

Допустимі норми відхилення в реалізації проекту я детально опишу в розсилці про Технічне завдання. Там вкрай важливе розуміння меж виходу за терміни проекту.

вибір технології

По-перше: технологію можете не вказувати, тим самим надаєте можливість Виконавцю запропонувати кращу на його погляд. Але якщо на вашому підприємстві (частіше в Групі Компаній) розроблені методики і стандарти проектного управління - треба вказувати власну технологію. При всьому їх різноманітті - їх одиниці, решта «діалекти» :).

Для початку я б порекомендував вам ознайомитися зі статтею «Як запускати проекти вчасно» . уривок:

Криза. Відставання на 56 днів. Менеджер в паніці. До проекту підключається директор студії: особисто їде до замовника і домовляється про збільшення термінів на два місяці. Клієнт погоджується, але не готовий оплачувати додатковий час. Студія працює безкоштовно. + 60 днів в план

Слово «студія» можна замінити на 1С: Франчайзі. І буде все так само.

У цій же статті описується, як я її називаю, квантова технологія (c). Квант - досягнення неподільного обов'язкового результату за короткий проміжок часу. Моя улюблена і ефективна 🙂

Що з цього приводу пропонує 1С:

1С: ТБР (Технологія швидкого результату)

Тбр - ні місяця без результату!

Як зазначено вище, тбр - це технологія управління проектами впровадження програмних продуктів на базі «1С: Підприємство», спрямована на отримання швидких, регулярних і якісних результатів, що мають цінність для замовника.

Технологія Швидкого Результату:

 • спрямована на мінімізацію ризиків за рахунок формалізованого життєвого циклу проекту і набору спеціалізованих посібників;
 • дозволяє знизити транзакційні витрати, пов'язані з веденням проекту;
 • проста в освоєнні, індустріальні (легко відчужується, тиражується і адаптується для певної компанії);
 • доступна як для партнерської мережі фірми «1С», так і для клієнтів;
 • грунтується на багатому досвіді учасників партнерської мережі фірми «1С», існуючих технологіях (стандартне впровадження) та передовому світовому досвіді (PMI PMbok, eXtreme Programming).

http://www.1c.ru/news/info.jsp?id=10403

1С: ТСВ (Технологія стандартного впровадження)

Це впровадження типового рішення без суворої формалізації проекту з можливими невеликими доробками (наприклад, внесення / зміна додаткових звітів, обробок, друкованих форм), які не впливають на структуру бази даних. В силу того, що багато / все бізнес-процеси підприємства накладаються на логіку роботи програм 1С, то можливо мінімальну участь Замовника.

1С: ТКВ (Технологія корпоративного впровадження)

Величезний камінь - важкий, неповороткий, статичний ... [Технологія заснована на правилах проектного управління PMBoK (Project Management Body of Knowledge). Звучить трендово, ніж ГОСТ 34] ... і якщо його захотіти посунути - потрібно величезні ресурси і час. Кожен етап описаний, узгоджений набір обов'язкової документації. Часто з обов'язковою наявністю ТТ (про що і мова статті).

Для аналізу вибору технології я використовую власну таблицю.

Поінти допоможуть вам у виборі. АЛЕ! Вашу аналітичну роботу ніхто не скасовує. Ви повинні розуміти, що є види бізнесу де 5 чоловік вимагають ТКВ. Наприклад, дочірнє підприємство крупного холдингу займається сервісом - прибиранням території, громадським харчуванням, послугами автотранспорту і т.п. - багато бізнес-процесів, що вимагають опису.

узгодження документа

Наявність узгодженого документа підтверджує, що директорат ознайомлений (або ж виступає ініціатором) з намірами почати діалог автоматизації з виконавцем і усвідомлює області та бізнес-вимоги автоматизації.

Якщо документ ТТ тривалий час не підписується варто насторожитися. Можливо ініціатор проекту не має вплив на прийняття рішення, або відсутня єдина точка зору, або ТТ створений незадовільно і не розкриває бізнес-цілі в повному обсязі.

Якщо планується виконувати проект силами залученої організації, то документ ТТ є предметом первинного діалогу з претендентами. На підставі цього документа ви можете запросити первинні аналізи, формати робіт, попередні оцінки і т.п.

Реальні зразки документів ТТ можете запросити по електронній пошті: [email protected] з темою «ТТ«

su з темою «ТТ«

Сергій Куканов, проектний менеджер ІТ проектів, бізнес-аналітик.

Чому в штаті 6 програмістів 1С, а УПП не працює .

Підприємство вимагає проект автоматизації?
Хто повинен створити документ?
Jsp?