Як прискорити і збільшити продуктивність Windows XP на комп'ютері?

 1. Що впливає на продуктивність Windows XP
 2. Розбираємося з причинами зниження швидкодії системи
 3. Комп'ютер з Windows XP повільно завантажується
 4. Рішення
 5. Раціоналізація розподілу місця на дисках
 6. Як прискорити завантаження і роботу Windows XP: загальні рекомендації

зміст:

Що впливає на продуктивність Windows XP

Багато хто помічав такий парадокс - на двох схожих за апаратним характеристикам комп'ютерах швидкість завантаження і роботи однієї і тієї ж версії Windows XP істотно різниться Багато хто помічав такий парадокс - на двох схожих за апаратним характеристикам комп'ютерах швидкість завантаження і роботи однієї і тієї ж версії Windows XP істотно різниться. Здавалося б, такого бути не повинно - раз "залізо" і операційні системи однакові, то і продуктивність цих двох ПК повинна бути рівною. Однак практика показує, що це не нонсенс, а цілком рядове явище, адже на роботу Windows впливає безліч факторів, і всі вони позначаються на її швидкодії.

Від чого ж залежить продуктивність Windows XP? Щоб точніше виділити ряд важливих моментів, відкинемо вплив апаратної складової і зосередимо увагу на самій системі і її наповненні.

Отже, до зниження швидкодії Віндовс подає таке.

 • Активне використання - інсталяція і деінсталяція додатків, створення і видалення файлів і т. Д. І т. П. Після того як ви видаляєте програми, в каталогах і реєстрі Windows зазвичай залишається сміття - дані, які більш не використовуються і не потрібні. Часто це сміття знаходиться в автозавантаження, і система при старті змушена шукати на жорсткому диску файли, яких немає. Чим більше накопичилося сміття, тим сильніше буде відчуватися зниження швидкодії.
 • Нераціональний розподіл місця на жорсткому диску. Нерідко можна спостерігати спроби заощадити дисковий простір за рахунок зменшення системного розділу. Не варто забувати, що з моменту інсталяції Windows XP, розмір системних каталогів збільшується в кілька разів. Всьому виною, якщо можна так висловитися - установка програм і оновлень системи, наповнення тимчасових папок, створення контрольних точок відновлення, призначені для користувача файли в каталогах "Завантаження" "Мої документи", "Робочий стіл" і т. Д.
 • Надлишкові прикраси системи і різні візуальні ефекти при оформленні користувальницької середовища: анімація на робочому столі, складні заставки, стилі, що імітують тривимірність, тіні, прозорість та інше.
 • Рекламне ПО і віруси. Те, що шкідливі програми можуть мати негативний вплив на продуктивність комп'ютера відомо всім, але крім них масу проблем створюють і додатки для показу реклами (adware), нерідко замасковані під різні корисності - панелі для браузерів (toolbars), віджети на робочий стіл і т. П . Вони не просто заважають своєю присутністю, а й активно використовують ресурси ПК у фоновому режимі - збирають інформацію, передають дані в мережу, завантажують і відтворюють рекламу. Це дуже суттєво уповільнює відгук системи на ваші дії.
 • Недостатній обсяг і неправильне розташування файлу підкачки, особливо при малій ємності оперативної пам'яті.
 • Фрагментація даних - частини одного файлу, розкидані по всьому жорсткому диску, комп'ютер обробляє набагато довше, ніж якби весь файл знаходився в одному місці.
 • Відмова від установки оновлень Windows XP. Випуски нових версій програм, особливо ігрових, мультимедійних та спеціалізованих - вимогливих до ресурсів, розраховані на роботу з оновленими компонентами системи, які з кожною новою версією покращують взаємодію Windows і програм. І, відповідно, дають приріст швидкодії.
 • Інтенсивна фонова активність системи, наприклад, ведення історії відкриття документів, записи в журнали подій, індексування файлів для більш швидкого пошуку. Якщо комп'ютер не найшвидший, це помітно впливає на швидкість його роботи.
 • Фонова активність програм, особливо - завантаження або роздача торрентів.

Розбираємося з причинами зниження швидкодії системи

Як визначити, що викликає проблему в вашому випадку? Що допоможе прискорити Windows XP? Будемо з'ясовувати, відштовхуючись від конкретної ситуації.

Комп'ютер з Windows XP повільно завантажується

Можливі причини

 • Велика кількість автоматично запускаються.
 • Скупчення сміття в автозавантаженні.
 • Вірусне зараження.
 • "Великовагова" тема оформлення.

Рішення

 • Вимкніть автозапуск непотрібних і тим більше відсутніх програм за допомогою утиліти налаштування системи. Для цього натисніть клавіші "Windows" і "R", в рядок "Відкрити" програми "Виконати" впишіть команду Msconfig і натисніть ОК. Відкрийте вкладку "Автозавантаження" і зніміть мітки з додатків, автоматичний старт яких ви хочете відключити. Будьте уважні, не потрібно відключати то, призначення чого ви не знаєте.
 • Далі відкрийте вкладку "Служби". Відзначте "Не додавати служби Microsoft". У списку залишаться тільки служби додатків і компоненти Windows, відключення яких не особливо важливо для роботи системи. Зніміть мітки навпроти служб непотрібних вам програм. Будьте уважні, відключати антивірус, Plug and Play (Microsoft) і те, що ви не знаєте - не рекомендується.
 • Ви можете використовувати і наступний метод визначення того, що з програм і служб найбільше впливає на швидкість завантаження: повністю вимкніть автозапуск додатків і служб (крім Microsoft), щоб перезапустити комп'ютер. Якщо система після цього запустилася швидше, включіть частина відключеного і знову перезавантажити. Таким способом ви легко знайдете винуватця.
 • Якщо описаними методами не вдалося знайти джерело проблеми, а також якщо в списку автозавантаження присутні невідомі вам файли або служби, проведіть повне антивірусне сканування.
 • Якщо у вас не найпродуктивніший комп'ютер, прискорити його роботу можна відмовившись від використання нестандартних тем оформлення. Для підвищення швидкодії Windows відключіть додаткові "украшалкі", які не несуть ніякої користі, крім естетичної. Клацніть правою кнопкою миші по ярлику "Мій комп'ютер" і виберіть "Властивості". Відкрийте вкладку "Додатково". Натисніть кнопку "Параметри" в розділі вікна "Швидкодія". Щоб відключити всі візуальні ефекти, клікніть "Забезпечити найкращу швидкодію". Можна відключити тільки частина параметрів, знімаючи мітки в списку "Особливі ефекти".

Знижена загальна продуктивність системи, комп'ютер з Windows XP працює повільно

Можливі причини

 • "Засміченість" системи залишками не до кінця віддалених програм.
 • Велика кількість непотрібного в автозавантаженні.
 • Фрагментація файлів.
 • Надмірно заповнений системний розділ.
 • Нераціонально використовується віртуальна пам'ять (файл підкачки).
 • Вірусне зараження.
 • Надлишкова фонова активність системи і програм.
 • Перемикання IDE-контролера жорсткого диска, на який встановлена ​​система, в режим PIO.

Прискорення системи шляхом очищення від сміття і відключення невикористовуваних функцій

 • Видаліть зайве з автозавантаження за методикою, описаною вище.
 • Проведіть очищення диска штатними засобами Windows XP: відкрийте папку "Мій комп'ютер", правою кнопкою миші по диску С і виберіть "Властивості". На вкладці "Загальні" натисніть "Очищення диска". Із запропонованого списку виберіть файли для видалення (з кошика, тимчасових папок, старі файли відновлення системи, журналів, каталогів індексу та інше). Можете відзначити "Стиснення старих файлів" - це трохи збільшить місце на системному розділі.
 • Перейшовши на вкладку "Додатково", вимкніть невикористовувані компоненти Windows, деінсталюйте непотрібні програми і видаліть старі точки відновлення системи.
 • Для очищення реєстру від непотрібних записів використовуйте сторонні додатки, такі як Ccleaner, Auslogics Registry Cleaner, JetClean, Registry Optimizer і аналоги. За допомогою цих же програм можна очищати тимчасові папки, шукати і видаляти файли-дублікати, управляти автозавантаженням і будь-яким іншим чином оптимізувати систему. Важливо тільки розуміти, що використання таких інструментів без належного досвіду і знань може призвести до краху Windows, і не забувати перед їх запуском створювати контрольні точки відновлення.
 • Щоб зменшити навантаження на ресурси ПК і тим самим викликати деяке прискорення роботи системи, не забувайте закривати програми, яке в даний час не використовуєте і відключіть фонові служби, що впливають на продуктивність. Такі як журнал подій, тіньове копіювання тому і інше, що перераховано, наприклад, тут . Також у властивостях локальних дисків (відкриваються через контекстне меню кожного диска в папці "Мій комп'ютер") на вкладці "Загальні" зніміть позначку "Дозволити індексування дисків для швидкого пошуку" - ця опція крім того, що викликає прискорення пошуку даних, знижує загальну продуктивність Windows XP.

Також у властивостях локальних дисків (відкриваються через контекстне меню кожного диска в папці Мій комп'ютер) на вкладці Загальні зніміть позначку Дозволити індексування дисків для швидкого пошуку - ця опція крім того, що викликає прискорення пошуку даних, знижує загальну продуктивність Windows XP

Раціоналізація розподілу місця на дисках

 • Проведіть дефрагментацію файлів на жорсткому диску. З меню "Пуск" - "Усі програми" - "Стандартні" - "Службові" виберіть "Дефрагментація диска". Спочатку натисніть кнопку "Аналіз", і якщо система проінформує вас про необхідність дефрагментації томи, клікніть по кнопці "Дефрагментація".
 • Якщо ваша проблема викликана нестачею вільного місця в розділі, куди встановлена ​​система, перенесіть частину призначених для користувача даних в інші місця, щоб незаповненою залишилася хоча б третина простору системного розділу.

Оптимізація використання пам'яті

 • Для раціонального використання пам'яті налаштуйте роботу файлу підкачки (pagefile.sys) - особливого місця на жорсткому диску, куди система переносить на тимчасове зберігання якісь дані з ОЗУ. Це особливо актуально, якщо ваш комп'ютер оснащений всього одним - двома гігабайтами "оперативки". Для настройки файлу підкачки клікніть правою кнопкою миші по ярлику "Мій комп'ютер" і відкрийте вкладку "Додатково". Натисніть кнопку "Параметри" в розділі "Швидкодія". Тут також відкрийте вкладку "Додатково" і натисніть "Змінити" в розділі "Віртуальна пам'ять". Встановіть розмір pagefile.sys рівним 1,5 - 2 обсягами наявної у вас оперативної пам'яті. Більше збільшення або повне відключення файлу підкачки навряд чи прискорять ваш комп'ютер.
 • Якщо жорсткий диск має більше одного логічного розділу, бажано перемістити файл підкачки з диска C туди, куди Windows не встановлена. Для цього на тій же вкладці виберіть в списку дисків несистемний розділ (в нашому прикладі - диск F), вкажіть розмір файлу підкачки і натисніть "Поставити". Продуктивність Windows XP повинна збільшитися.

Продуктивність Windows XP повинна збільшитися

Сильний вплив на продуктивність комп'ютера надає і режим, в якому працює контролер жорстких дисків (стосується тільки дисків IDE). У нормі він функціонує в режимі прямого доступу до пам'яті (DMA) в обхід центрального процесора - це забезпечує високу швидкодію. У випадках різних неполадок контролер може автоматично перемикати диски в режим PIO (кажучи простою мовою - це доступ до пам'яті з використанням процесора), який працює в кілька разів повільніше. І хоча проблема не відноситься до безпосередньо до Windows XP (це зазвичай проблема устаткування), в деяких випадках впоратися з нею можна за допомогою системних налаштувань.

 • Запустіть диспетчер пристроїв через властивості "Мого Комп'ютера", вкладка "Обладнання".
 • У списку "IDE ATA / ATAPI контролери" знайдіть первинний канал IDE.
 • Через контекстне меню відкрийте його властивості і перейдіть на вкладку "Додаткові параметри" - розділ "Пристрій 0" (це ваш системний диск).
 • Якщо в рядку "Режим передачі" коштує "Тільки PIO", переведіть його на "DMA, якщо доступно". Цією дією можна прискорити швидкодію ПК в кілька разів.

Як прискорити завантаження і роботу Windows XP: загальні рекомендації

Згодом знижується продуктивність будь-якої операційної системи, навіть якщо вона повністю працездатна. Цей процес можна порівняти з природним старінням організму, при якому в клітинах протягом життя накопичуються "шлаки" - біологічний сміття. Також і з Windows XP: незважаючи на періодичну чистку, через один - два роки її бистродейсвіе вже помітно знижений. Це обумовлено тим, що стандартні методи очищення засобами системи недостатньо ефективні - навіть після правильної деінсталяції програм частина сміття залишається, поступово знижуючи продуктивність. Комп'ютер, відповідно, втрачає колишню жвавість, а користувач не може зрозуміти, чому це відбувається.

Звичайно, можна щороку заново систему начисто або купувати нове "залізо" на комп'ютер, але все ж ми вважаємо, що збільшувати продуктивність такими методами не надто раціонально.

Щоб прискорити роботу ПК і уповільнити процес "зашлаковки" системи, хоча б раз в 2 - 3 місяці робіть наступне:

 • повне антивірусне сканування всіх жорстких дисків і змінних носіїв, додатково можна залучити кошти для боротьби з троянами і рекламним ПО, наприклад Ad-Adware, Malwarebytes 'Anti-Malware і т. п.
 • періодичну чистку тимчасових папок - можна використовувати штатну функцію Windows "Очищення дисків";
 • перевірку файлової системи на помилки з функцією виправлення за допомогою службової утиліти Windows chkdsk.

А для більш якісної деінсталяції програм, використовуйте сторонні додатки, такі як Revo Uninstaller, Uninstall Tool і аналоги. Тоді прискорення системи буде відбуватися природним чином і ваш комп'ютер надовго збереже хорошу продуктивність.

Від чого ж залежить продуктивність Windows XP?
Що допоможе прискорити Windows XP?