Як роблять SEO у Франції

Одним з найбільш очікуваних гостей щорічної літньої конференції 8P, яка пройшла в Одесі 14 липня, став Олексій Рилко, Senior SEO Consultant французького маркетингового агентства iProspect . Мені вдалося поспілкуватися з ним в кулуарах і дізнатися, як будується робота в топових французьких агентствах, чим відрізняється SEO-просування на Заході, і що слід враховувати початківцям фахівцям з великими амбіціями.

Для початку розкажи, як фахівець з французької філології зумів перетворитися в SEO-фахівця?

А дуже просто! На другому курсі я, як і всі студенти, шукав якісь підробітки. Після численних спроб мене взяло на роботу франко-білоруське агентство, яке на той час вело кілька сайтів знайомств. У них був штатний фахівець, і я була прийнята в якості його асистента. Тоді моя робота була «неймовірно захоплюючою»: я реєстрував ці самі сайти знайомств в п'яти сотнях каталогів кожен день (в той час робота з посилальними факторами відрізнялася від того, що ми робимо сьогодні). Не пам'ятаю, скільки серіалів я паралельно переглянув в нижньому куточку екрана: це допомагало відволіктися від думок про те, що я робив.

Потім мене запросили працювати в студію Борового - провідну студію по веб-розробці в Мінську: спочатку на посаду асистента, потім на посаду SEO-спеціаліста. Згодом ми стали формувати повноцінну команду, і я став технічним директором відділу просування. Я дуже вдячний Студії за придбаний досвід: саме тут я почав серйозно займатися пошуковим просуванням, веб-аналітикою, навчився краще розуміти бізнес-процеси, виступати на публіці.

І весь той час, що я працював з просуванням в рунеті, мене не покидало бажання якось пов'язати своє життя з Францією (я вивчав французьку з семи років). Тому я почав шукати способи попрацювати з французами: почав активно розсилати резюме, запустив свій блог на французькому, став їздити з виступами на конференції і брав участь в посиденьках французьких сеошників, які у Франції звуться «SEO-аперитивами». Року 2 не було ніяких відповідей, а потім шляхом стікання безлічі обставин, яких вистачило б на цілу статтю, мене покликав на роботу iProspect. Я пройшов у них 2 співбесіди, став старшим SEO-консультантом і ось вже майже 3 роки я працюю в штаті в Парижі.

Наскільки істотна різниця між твоєю попередньою роботою в Мінську і нинішньою роботою в Парижі? Зіткнувся Чи ти на своєму новому місці з чимось, до чого зовсім не був готовий?

Тут різниця скоріше не в країні, а в компаніях, в яких я працював. Наприклад, в студії в Мінську у нас була робота в системі з збудованими процесами. Коли я прийшов в iProspect, то для мене було трохи незвично, що як таких регламентованих процесів практично немає. Тут немає тайм-менеджменту і жорстких інструкцій, яких потрібно дотримуватися. Пізніше старші колеги мені пояснили, що коли компанія бере людини на позицію консультанта рівня Senior, вона вважає, що кандидат такого рівня повинен вміти сам себе організувати, самостійно вести проекти і планувати свою роботу.

Тобто повторюся, немає різниці в країні: у Франції теж є процесні компанії, але є і топові агентства, які дають карт-бланш SEO-консультантам. Це вибір кожної окремої компанії.

Відкрив ти для себе якісь SEO-методики західного просування, працюючи у французькому агентстві? Ну і якщо так, то, зрозуміло, які саме?

Грубо кажучи, просування - воно і в Африці просування: основи скрізь одні й ті ж.

Відмінність полягає, в першу чергу, в пошукових системах. В рунеті діють Google і Яндекс, у Франції ж ми працюємо тільки з Google (близько 95% французького ринку). Французи намагаються просувати свій пошуковик Qwant, який так само, як і американський DuckDuckGo, в позиціонуванні робить акцент на повагу до приватного життя користувачів. Але у них поки дуже маленька частка, і вони залишаються невеликим амбітним стартапом.

Є деякі національні особливості французів. Наприклад, зараз у Франції в самому розпалі розпродажі, і в цей період діє цілий напрям сезонного SEO-просування.

Ще один специфічний момент - улюблені (або, навпаки, нелюбимі) сеошниками тематики. Якщо в рунеті - це вже набили оскому вікна пвх, то у Франції це слюсарі і сантехніки. Справа в тому, що в цій ніші дуже висока вартість кліка (понад 100 євро). Тільки виклик сантехніка обходиться в 400 євро, а середній чек становить близько 3 тисяч. Як ви розумієте, найстрашніше, що може статися в Парижі - це втрата ключів від будинку 🙂 У пошуку відбувається справжнє рубилово, адже між собою конкурують не тільки сантехніки, але і все сеошникі хочуть заробити на цих кліки.

Є також особливості в технологічних аспектах просування. Наприклад, у Франції дуже розвинена аналітика логів сервера. Тут є як мінімум 2 великих продукту, які розроблені у Франції і є топовими інструментами для аналізу логів сервера.

Ну і кажучи про просування, не можна не сказати про посилання. Посилання тут стоять на порядок дорожче (100-500 євро за пост у блогера з посиланням), тому і ставлення до них інше. Ніякої масової закупівлі, точкові проставляння відповідно до цілей, поєднуємо SEO-мети і PR.

Перш ніж ставити питання про ті чи інші завдання в твоїй роботі, попрошу тебе розповісти, чим в принципі обмежується коло твоїх обов'язків на позиції старшого SEO-консультанта?

Наді мною є директор SEO-напрямки, під ним - тімліда. У тімліда є команда, що складається з старших консультантів. Окрему осередок складають стажисти, початківці, яких ми «вирощуємо». Старші консультанти повністю автономні, працюють самостійно, іноді по двоє на проект. Обов'язки старших SEO-консультантів, в свою чергу, полягають в наступному:

 • Ведення проектів.
  На одного консультанта доводиться до 8 проектів абсолютно різних напрямків і типів. У мене наприклад, є великий Ecommerce, великий новинний портал, локальний проект, Мультирегіональні компанія на 20 країн і мов, корпоративні сайти, один відомий, але невеликий сайт державної компанії, який дуже повільно рухається через високого рівня бюрократії. Так, і такий досвід теж повинен бути 🙂
 • Аудити.
 • Розробка стратегії і контроль її впровадження.
 • Складання «дорожніх карт» (від англ. Roadmap).
 • Налаштування звітності.
 • Спілкування з клієнтами.

Я багато часу проводжу на телефоні. В рунеті, наприклад, загальноприйнятим є підхід в роботі, коли є клієнт, є фахівець, а між ними стоїть менеджер. У нас же є тільки зв'язка клієнт-консультант, ніякого посередника немає. Менеджер займається тільки паперовою роботою, продає додаткові послуги, один раз на рік їздить на перепідписання контракту.

Консультанти займаються не тільки SEO. Ми відповідаємо за все, що будується на безкоштовному пошуку. Це SEO, просування в Google News, просування в Youtube, магазинах мобільних додатків (ASO). Хоча частка останніх поки незначна і становить від сили 10% від загального обсягу.

Якими SEO-інструментами ти користуєшся день у день? Чи є якісь програми, без яких ти взагалі не зміг би уявити свою роботу?

 • Кожен день: Outlook, Skype Enterprise, Excel / Google Spreadsheets, Notepad ++, браузер Chrome з плагінами.
 • Netpeak Spider , Netpeak Checker , Botify - для проведення аудитів.
 • Searchmetrics - для підбору ключових слів.
 • Authoritas - для перевірки позицій.
 • R-Studio - для досліджень і збору даних.
 • Majestic SEO - для роботи з зовнішніми посиланнями.

Плюс у нас є кілька власних внутрішніх сервісів. Один з них дозволяє агрегувати посилання з великої кількості джерел і фільтрувати їх так, як нам зручно. Він зветься дивним словом Watambaa, що перекладається з суахілі як краулер. І так, ми теж тоді дізналися, що, виявляється, в мові суахілі є слово «краулер» 🙂

Протягом останніх років ти публікуєш і читаєш доповіді на профільних івентах: як відбувається вибір теми і з чого починаються твої дослідження?

В даний момент я беру участь в двох конференціях в рік. Поки я жив у Мінську, виступав набагато частіше - бувало по два рази на місяць, що часом неабияк вимотує. На цей рік я вибрав українську конференцію 8P і французький SEO CAMPUS. Це головний захід французького SEO, воно проводиться в Парижі і туди з'їжджаються всі SEO-фахівці. Словом, хороша тусовка 🙂


Вибираючи тему, я відштовхуюсь від особливостей тих проектів, які веду. Наприклад, у мене було кілька локальних проектів, з якими ми досить добре просунулися, так що можна зробити непоганий доповідь. Тема, яку я презентував на 8P, спочатку готувалася для SEO CAMPUS і обкатувалася там же. Але за моїми відчуттями, той доповідь, який читався на SEO CAMPUS, навряд чи "зайшов" б тут. З досвіду першого виступу в 2016 році, тут, на потоці SEO на 8P, аудиторія трохи більш просунута, тому я постарався зібрати технічні деталі і трохи показати наші внутрішні дослідження. Конференції намагаюся планувати заздалегідь, виступ як правило готується в спокійному режимі близько півроку.

І, якщо вже мова зайшла про доповіді, розкажи про своє матеріалі для 8P. У програмі було зазначено, що твій доповідь про Local SEO в Google призначений для фахівців середнього рівня. Чи є якісь складні методики локального просування, які ти залишив за кадром, щоб не занадто спантеличити слухачів?

Мені не дуже цікаво їхати з Парижа на конференцію, щоб розповісти щось для початківців фахівців 🙂 У той же час, якщо я заявляю, що тема призначена для просунутих, то різко підвищується рівень очікувань з боку більш технічно підкованих фахівців. Відповідно, я вважав за краще вибрати в якості цільової аудиторії middle-фахівців. Це, скажімо так, політичне рішення 🙂

Що можна було б розповісти ще? Можна було б більше розповісти про технічні деталі, про те, як ми проводимо дослідження, як використовуємо і збираємо дані з Google Maps. До слова, ми не можемо використовувати для цього звичайний парсер, так як нам потрібен софт, який буде підтримувати JavaScript, так як всі карти будуються на JS. І рендеринг повинен проходити через Google Chrome, так як нам потрібно встановити за допомогою спеціального плагіна на Chrome точну геопозіцію.

Ще я міг би розповісти, як збагатити наш dataset даними з інших джерел, зокрема - за допомогою Netpeak Checker, завдяки якому я дуже швидко зібрав дані за всіма своїми доменами. Потім я розібрав би, що відбувається після збору даних: їх же треба ще почистити і прогнати через алгоритм машинного навчання. Є багато алгоритмів машинного навчання, які дають результати різного ступеня точності. І ще про те, як Google отримує дані по геопозіціі: про одне цьому можна було б говорити півгодини.

Якби ти міг повернутися на 5 років назад і дати собі, як починаючому фахівцеві, найцінніший з усіх можливих професійних порад, то що б це був за рада?

Чи не наважуся вибрати якийсь один рада, тому запропоную кілька.

По-перше, менше слухати інших і більше аналізувати самому.

Ми працюємо в такій сфері, де дуже багато будується на гіпотезах, а в них часто «правильне» рішення будується не на науковій основі, а на статус людини, який цю гіпотезу висуває. Тому не вірте спікерам, перевіряйте все самі: якби я почав робити це раніше, то зараз був би набагато більш ефективний.

По-друге, освоїти на базовому рівні один з мов програмування, використовуваних в data science (Python, R та ін.). Даних з кожним роком буде з'являтися все більше, і перевага залишиться за тими фахівцями, які вмітимуть їх збирати і обробляти.

По-третє, більше виступати публічно. Це мало кому подобається, це складно і пов'язано з таким стресом, який рідко коли відчуєш. Але це один з найбільш ефективних способів саморозвитку. Коли ти готуєш матеріал, щоб комусь щось пояснити, то зовсім по-іншому опрацьовують інформацію. Ти обробляєш багато літератури і даних, шукаєш варіанти підтвердження своїх гіпотез.Ти передбачаєш питання, які тобі будуть ставити, і намагаєшся для себе знайти на них відповіді.

Виступаючи з доповіддю, ти не можеш говорити нічого просто так: ти завжди повинен підтверджувати кожну тезу даними. Якщо ми говоримо, що близькість в локальному пошуку важлива, то треба показати, чому, в якій мірі і для яких тематик. Та й взагалі, як ця близькість визначається. Якщо ти говориш, що посилання важливі, то потрібно довести, що вони важливі. Доводьте це, посилаючись на результати власної роботи або досліджень.

Коли ти виступаєш, ти вчишся говорити, а це взагалі дуже корисна навичка 🙂

Ну і, безумовно, виступаючи, ти також створюєш свій бренд. Можливо, якби я не виступив свого часу на SEO CAMPUS, не завів блог, я б зараз не був в iProspect.

Ну і наостанок, я б радив відразу починати працювати на Захід - реалії сьогодні такі, що всі гроші зосереджені там. За ту роботу, яку ви робите в рунеті, на Заході готові платити в 5-10 разів більше. А для цього, в першу чергу, вчіть мови, звичайно ж.

Для початку розкажи, як фахівець з французької філології зумів перетворитися в SEO-фахівця?
Наскільки істотна різниця між твоєю попередньою роботою в Мінську і нинішньою роботою в Парижі?
Зіткнувся Чи ти на своєму новому місці з чимось, до чого зовсім не був готовий?
Відкрив ти для себе якісь SEO-методики західного просування, працюючи у французькому агентстві?
Ну і якщо так, то, зрозуміло, які саме?
Перш ніж ставити питання про ті чи інші завдання в твоїй роботі, попрошу тебе розповісти, чим в принципі обмежується коло твоїх обов'язків на позиції старшого SEO-консультанта?
Якими SEO-інструментами ти користуєшся день у день?
Чи є якісь програми, без яких ти взагалі не зміг би уявити свою роботу?
Чи є якісь складні методики локального просування, які ти залишив за кадром, щоб не занадто спантеличити слухачів?
Якби ти міг повернутися на 5 років назад і дати собі, як починаючому фахівцеві, найцінніший з усіх можливих професійних порад, то що б це був за рада?