Як розігнати процесор

 1. розгін процесора
 2. порядок розгону

Як розігнати процесор, якщо вам не вистачає потужності комп'ютера? Про те, що потрібно знати перед розгоном комп'ютера ми розповімо в нашій статті.

З метою підвищення продуктивності комп'ютера користувачі вдаються до багатьох поліпшень:

 • Оптимізація ПО і операційної системи
 • апгрейд обладнання
 • розгін

Оптимізація програмного забезпечення відбувається дуже швидко, завдяки дуже великій кількості програм оптимізації Windows - очищення реєстру, тимчасових файлів, збільшення віртуальної пам'яті і інші способи підвищення швидкості роботи системи допомагають, але обмежені роботою самої системи і продуктивністю обладнання.

Апгрейд - використання більш досконалого і продуктивного обладнання. Додати оперативної пам'яті, придбати нову відеокарту (або поставити другу відеокарту в SLI або CrossFire режим), використання SSD замість класичного жорсткого диска. Найшвидший спосіб підвищити продуктивність і швидкість комп'ютера, але і найдорожчий. У деяких випадках, щоб поміняти «камінь» на більш продуктивний, доведеться до нього купувати нову материнську плату, оперативну пам'яті, блок живлення, охолодження, корпус і т.д.

Розгін - процес збільшення частотних характеристик обладнання з метою підвищення продуктивності обладнання. Розігнати можна процесор (в основному по тактовій частоті), оперативну пам'ять (по частоті) і відеокарту (по частоті ядра і пам'яті). Збільшення частоти обладнання веде до підвищення тепловиділення, тому потрібно враховувати це при оверклокінгу. Варто також враховувати можливість розгону Вашого обладнання - в цілях економії і зниження вартості комплектуючих, виробники можуть відключати цю функцію.

розгін процесора

розгін процесора

Розгін процесора - збільшення продуктивності ЦП за рахунок збільшення тактової частоти. При розгоні слід враховувати, що крім тактової частоти ЦП також збільшується і його тепловиділення, тому слід пам'ятати про охолодження.

На даний момент на ринку виробників залишилося 2 великі гравці - AMD і Intel. Кожен з цих виробників вже дуже довгий час розробляє і виробляє процесори і комплектуючі.

У даній статті ми не будемо описувати розгін «старих» процесорів, а перейдемо на сучасні - для Intel це будуть «камені» починаючи від LGA 1156 сокета (Intel Core i -Серія), а для AMD AM3 сокета (AMD Phenom (Athlon) II і FX серія). Варто враховувати, що ми не будемо брати в розрахунок серверні і HEDT (Hi-End Desktop) рішення, а зупинимося на стандартних десктоп-рішеннях. Також, в статті не йтиметься про те, як розігнати процесор на ноутбуці, так як це практично неможливо і виробник в більшості варіантів обмежує даний функціонал ще на етапі розробки, щоб увійти в рамки тепловиділення пристрою.

Зараз використовуються 3 можливих варіанти розгону

 • за множнику
 • по шині
 • Комплексний метод (по шині і множнику)

Також розглянемо які ЦП можна розігнати:

AMD - практично всі процесори даного виробника можна розігнати, але слід знати, що з дешевими рішеннями Ви не зможете домогтися відчутного приросту в продуктивності. Не всі материнські плати підтримують розгін (Наприклад, A320 для процесорів Ryzen). Також, для FX-серії більший приріст продуктивності буде не тільки при розгоні тактової частоти, а й оперативної пам'яті. Більше інформації Ви можете знайти на профільних сайтах присвяченим оверклокингу. Деякі процесори AMD, мають можливість розблокування ядер, наприклад з 2-х або 3-х ядерного Ви можете отримати 4-х ядерний, але з підвищеною тепловіддачею. Це пояснюється «отбраковкой ядер» на виробництві і їх програмним приховуванням, що б увійти в покладений тепловий пакет.

Intel - раніше практично на всіх ЦП від Intel можна було збільшувати тактову частоту, але все змінилося, коли маркетологи зрозуміли, що «безкоштовне» збільшення продуктивності широко доступно. Слід знати, що не на всіх материнських платах є можливість збільшення тактової частоти ЦП - вона можлива на Z або P-чіпсетах. На даний момент, є «спеціальні» моделі процесорів з літерою "K" в яких є можливість збільшення множника. Для прикладу, досить старий, 2011 випуску, Intel Core i7 2600K ще актуальний на сучасних комп'ютерах, за досить низьку ціну дозволяє досягти 4.5 - 4.7 ГГц без сильного навантаження на систему охолодження. Але без належної материнської плати розігнати процесор не вийде.

порядок розгону

порядок розгону

Перед тим, як починати приступати до оверклокингу Вашого «каменю», потрібно бути впевненим, що у Вас все для цього достатньо.

 1. Переконатися, що Процесор підтримує функцію розгону (перевірити специфікацію моделі на сайті виробника або на профільному сайті)
 2. Бути впевненим, що материнська плата також підтримує функцію розгону (перевіряється таким же способом, як і з ЦП)
 3. Процесор добре охолоджується і немає проблем з нестачею харчування. Якщо ЦП недостатньо охолоджується і температурний режим не входить у визначений межа, то система буде викликати збої і в подальшому це може також привести до неполадок обладнання. Заміна термопасти на більш ефективну, використання більш потужних кольорів або рідинного охолодження, якщо нинішнє охолодження не справляється.
 4. Тестування, тестування і ще раз тестування. Кожен процесор може відрізнятися від іншого по свої можливостям, тому необхідно дослідним шляхом виявити комфортний (бессбойную) розгін, при якому система не буде йти в BSOD або завантажуватися через раз через перегрів або нестачі напруги на проц. Для цього існує спеціалізоване ПО - Prime95, LinX, AIDA 64 (тест стабільності), яке шляхом навантаження системи до стресового стану допоможе визначити стабільність системи, а також інші показники (температура, напруга та інше).