Як стартапи обманюють інвесторів на Kickstarter

Журналісти не втомлюються розповідати про успіхи українських стартапів. Petcube, iBlazr, Ugears, Hushme, Luciding - всі вони зібрали на популярній краудфандінговой майданчику Kickstarter значні суми.

Але чи всі підприємці роблять це чесно? Виявляється, на Kickstarter теж є сірі схеми, які стартапи використовують заради успішної кампанії. Адже успіх на краудфандінгом додає шансів, що потім вже професійний інвестор помітить і профінансує проект. Так, наприклад, було з Petcube. AVentures Capital вирішив інвестувати в нього після успішної Kickstarter-кампанії. Хоча зазвичай фонд вкладає гроші в проекти, які вже почали отримувати дохід.

LIGA.net з'ясувала, на які хитрощі йдуть стартапи заради успішної краудфандінговой кампанії і як можна перевірити проект на чесність.

порожні Бекер

Володимир Куксін, людина, яка допомагає стартапам виходити на Kickstarter (його найвідоміший проект - Ugears - зібрав $ 406 000 замість запланованих $ 20 000), розповів LIGA.net, що для успіху кампанії деякі стартапи "накручують" кількість Бекер (людей, які вкладають перші гроші).

Він навів приклад колись відомого українського стартапу Repulsor, який вийшов на Kickstarter навесні минулого року. Repulsor - це потужний ліхтар. стартап зібрав $ 112 000 з запитуваних $ 20 000. "Kickstarter сам закрив проект, тому що покупці йшли з одного комп'ютера", - говорить Куксін.

Після закриття в коментарях проекту з'явилося звернення стартапу, де говориться, що офіційною причиною, по якій Kickstarter закрив кампанію, стало те, що творці самі вкладали гроші в свій проект. Представники проекту це заперечують.

Накрутити таких покупців або привести підставних Бекер досить просто. Адже на Kickstarter, як розповідає Куксін, Бекер не відразу переводять гроші стартапу. Вони знімаються з карти людини після того, як кампанія вже успішно завершена. "По суті ніхто, крім творців кампанії, не знає, скільки з нібито зібраних грошей насправді отримав стартап", - ділиться Куксін. Він додає, що навіть у чесних кампаній 1-2% Бекер мають на мапі нульовий баланс. Так що стартап недоотримує ці кошти, але зазвичай вже закладає їх у свою грошову мета.

Стартапи наганяють собі псевдобекеров заради іміджу. "Коли інвестори не хочуть вкладати гроші, стартап починає роздувати свої результати, щоб залучити їх", - говорить Володимир Куксін.

Іноді це роблять компанії, які допомагають стартапам виходити на Kickstarter, розповідає фахівець. "Беруть гроші за просування, обіцяють результат і призводять таких Бекер", - коментує Куксін.

Існують навіть спеціальні сервіси, які допомагають стартапам досягати грошову мета на Kickstarter за допомогою фейковий Бекер, додає менеджер з розвитку фонду WannaBiz Олександра Балкова.

Як обчислити нечесний стартап

У Володимира Куксина є свої критерії, за якими він визначає, що стартап десь схитрував.

По-перше, це невелика кількість коментарів на сторінці кампанії. "Особливо якщо це складний технологічний продукт, не може бути нуль коментарів. Їх має бути багато. Люди часто задають питання творцям або ж просто висловлюють своє захоплення продуктом, бажають успіху. А там, де коментарів мало, я помічаю одних і тих же коментаторів" , - розповідає експерт. Це відразу ж наштовхує на підозри.

По-друге, насторожує незвичайний графік вкладень по днях. Його можна переглянути на спеціальних сервісах, наприклад на Kicktraq. Куксін пояснює, що зазвичай справжні покупці вкладають гроші в перші і останні три дні кампанії. В останні дні вкладають ті, хто придивляються до проекту, спостерігають за ходом розвитку подій. Коли вони розуміють, що стартапу можна довіряти, вкладають гроші.

Олександра Балкова додає, що в графіку вкладень кампанії бувають сплески. Вони можуть бути і в розпал кампанії. "Наприклад, сплески трапляються через публікації в значущих ЗМІ, які і привертають нову хвилю Бекер. Але якщо публікацій і якихось ще додаткових активностей не було - є ймовірність, що сума фейковий", - коментує Балкова.

Тут, додає вона, потрібно порівнювати кількість Бекер та суму вкладень. І якщо сума вкладень різко зросла, а кількість Бекер пропорційно не збільшилася, це викликає підозру.

Перевіряємо українські стартапи

LIGA.net вирішила перевірити кампанії найпопулярніших українських стартапів по перерахованим вище критеріям: кількість коментарів на сторінці проекту, вкладення в перші і останні три дні кампанії, співвідношення кількості Бекер і вкладеної суми в дні сплесків.

Редакція вибрала для цього браслети Anchor, конструктори Ugears, надувні матраци Futo, гарнітуру Hushme, маску для сну Luciding.

адекватні показники

Чоловічі браслети Anchor родом із Запоріжжя вийшли на Kickstarter влітку 2014 року. З запитуваних $ 5000 проект зібрав $ 63 000.

Як видно на графіку зборів, люди активніше вкладали гроші в проект як раз в перші і останні три дні. А кількість Бекер зростає і падає пропорційно до сум вкладень. на сторінці проекту на Kickstarter майже 300 коментарів. Там люди захоплюються дизайном і уточнюють, з яких матеріалів виготовлені вироби, вирішують питання по доставці.

Схожа ситуація і у швидко надуваються матраців Futo з Києва. Вони запустилися в жовтні минулого року і зібрали $ 140. 000 замість $ 15 000.

Найбільше грошей проекту вдалося зібрати в перші і останні дні кампанії. А кількість Бекер пропорційно вкладенням. На сторінці проекту майже 400 коментарів . На початку кампанії люди задавали питання по продукту і давали поради щодо його вдосконалення. Зараз там можна почитати відгуки про отримані матрацах.

Ще один український стартап - Ugears вийшов на Kicksterter восени 2015 року. Він планував зібрати $ 20 000, але сума злетіла до $ 406 000. На сторінці проекту майже півтори тисячі коментарів . І хоча на другому тижні кампанії видно різкий сплеск вкладень, він пропорційний кількості Бекер. Сплеск був 1 грудня. У цей день вийшла пара публікацій про стартапі з посиланням на його Kickstarter-кампанію на іноземних інтернет-ресурсах.

дивні результати

У нещодавно закінчив кампанію Hushme ситуація виглядає інакше. Хоча це досить незвичайний продукт - маска для обличчя, що дозволяє вести телефонну розмову нечутно для оточуючих, - на сторінці проекту всього 12 коментарів. Зібрав він майже $: 72 000 із запитуваних $ 70 000. Однак графік досить нерівномірний в порівнянні з попередніми проектами. На ньому видно рідкісні сплески активності Бекер. Причому досить дивні.

Наприклад, в перший день кампанії проекту вдалося зібрати $ 13 000 87 Бекер. Інші великі вкладення обсягом в $ 10 000 і $ 12 000 проект отримав вже від 14 і 12 осіб відповідно. Проекту іноді приходять $ 2500 від 12 осіб, а іноді $ 4500 - від одного Бекера. Великий сплеск вкладень трапився 1 травня цього року. LIGA.net не вдалося знайти будь-яких публікацій про проект за цей день.

Після завершення кампанії на Kickstarter стартап запустив проект на ще одній краудфандінговой майданчику - Indiegogo. Як пояснив СЕО стартапу Роман Сакун ресурсу AIN, проект вийшов туди, щоб дособрать гроші. Тих коштів, що зібрали на Kickstarter, за його словами, трохи не вистачає. LIGA.net вирішила поцікавитися у Сакуна, чи отримали вони всі гроші і реальні чи були Бекер на Kickstarter.

"Ми зібрали на Kickstarter всю суму, що і планували", - відповів Роман Сакун на запит редакції. На Indiegogo, як пояснив СЕО, проект вийшов, щоб залучити більше клієнтів. Там стартап запустив так звану inDemand-кампанію (без мети і терміну), що дозволяє залучати нових замовників і збирати передоплати. Сакун додав, що стартапу тепер доведеться випустити велику партію товару, ніж було розраховано на Бекер з Kickstarter.

Візуально схожий графік і у стартапу з українським корінням Luciding. Він намагався зібрати $ 75 000, а отримав $ 87 000. У стартапу теж незвичайний проект - маска на голову, яка допомагає бачити усвідомлені сни. У коментарях проекту Бекер були активнішими, ніж у Hushme: проект зібрав 73 коментаря.

Як видно з графіка, вкладення проект отримував так само по-різному: то $ 12 000 від 35 Бекер, то $ 10 000 від чотирьох. Були навіть два незначних мінуса: в $ 739 і $ 16. Чотирнадцятого червня сталася сплеск вкладень на суму $ 10 000. У цей день вийшла одна зарубіжна публікація про проект з посиланням на Kickstarter-кампанію. Але бентежить кількість Бекер в цей день - всього 4. На наступний день проект отримав $ 9000. від 12 осіб.

На що дивляться інвестори

Як видно з графіків, є прямо-таки зразкові Kickstarter-кампанії, які пройшли за всіма канонами, описаним експертами: багато коментарів, активні вкладення в перші і останні три дні, пропорційне співвідношення сум вкладень і кількості Бекер. Але все ж є кампанії, хід яких не відповідає цим критеріям. Деякі стартапи можуть йти на хитрощі, щоб "підкрутити" свої результати і залучити інвесторів. Але позитивних результатів краудфандінговой кампанії недостатньо для того, щоб отримати інвесторські гроші.

Як розповіли LIGA.net засновник AVentures Capital Андрій Колодюк і виконавчий директор UVCA Ольга Афанасьєва, перш ніж співпрацювати зі стартапом, інвестиційні фонди проводять due diligence - глибоку експертизу проекту. І дивляться в тому числі загальнодоступну статистику краудфандінгових кампаній.

Так що не варто думати, що успіх на Kickstarter обов'язково забезпечить подальші інвестиції. А також не слід забувати, що інвестори спілкуються між собою. Відновити довіру всього ринку буде складно, застерігає Ольга Афанасьєва.

Але чи всі підприємці роблять це чесно?