Як відбувається запліднення

Запліднення - це процес злиття чоловічої статевої клітини (сперматозоїда) з жіночою (яйцеклітиною), що приводить до утворення зиготи, з якої починається ембріональний період індивідуального розвитку організму.

Приблизно один раз на місяць у жінки дітородного віку відбувається овуляція. Яйцеклітина виходить з яєчника і потрапляє в черевну порожнину, де захоплюється лійкою маткової труби.

При статевому акті в момент еякуляції чоловіки в статеві шляхи жінки виливається насіннєва рідина, що містить в нормі понад 40 млн. Сперматозоїдів. Всі вони, через піхву і матку, спрямовуються до маткової труби (рис. 1), в самому кінці якої на них чекає яйцеклітина. Середовище, в якому знаходяться сперматозоїди, крім поживних властивостей, володіє також унікальною здатністю знижувати кислотність піхви. Завдяки цьому, сперматозоїди можуть виживати в організмі жінки до 2-х і більше днів, чекаючи дозрівання яйцеклітини.

Завдяки цьому, сперматозоїди можуть виживати в організмі жінки до 2-х і більше днів, чекаючи дозрівання яйцеклітини

Мал. 1. Сперматозоїди на шляху до мети.

Перш ніж чоловіча клітина зустрінеться з жіночої, проходить від 3 до 6 годин. Просуваючись вперед, численні сперматозоїди не зупиняються ні на секунду і, зустрічаючи безліч перешкод, відсівають слабких і нежиттєздатних. До заповітної мети добираються найсильніші і витривалі. Зрілу яйцеклітину оточують безліч сперматозоїдів (рис. 2). Фізично сперматозоїд нічого не пробиває. На кінчику його головки знаходиться так звана акросома, що містить літичні ферменти, для розчинення блискучої оболонки яйцеклітини.

Мал. 2. Сперматозоїди атакують яйцеклітину.

Щоб запліднення відбулося, необхідно достатню кількість сперматозоїдів з їх спільними зусиллями по розчиненню оболонки яйцеклітини.

Коли це розчинення відбувається (акросомальная реакція), то один з сперматозоїдів проникає через клітинну мембрану яйцеклітини. Відразу ж після цього заряд клітинної мембрани яйцеклітини змінюється на протилежний, і решта сперматозоїди відштовхуються від неї. Тому всередину може пройти тільки один сперматозоїд.

Більш ніж в 98% випадків при зачатті відбувається запліднення тільки однієї яйцеклітини, що обумовлює розвиток одного плоду. У 1,5% випадків розвиваються двійні (близнюки). Приблизно в одному з 7500 випадків вагітності утворюються трійні.

Головка сперматозоїда потрапляє всередину яйцеклітини (рис. 3), а його хвостик, виконавши свою функцію - забезпечення руху, відпадає. З цього моменту запліднення і починається вагітність. Починається блискавична перебудова, необхідна для збереження вагітності. Змінюються хімічні реакції, інакше розподіляється іннервація матки, знижується імунітет, щоб не відбулося відторгнення, і організм не прийняв запліднену яйцеклітину за небезпечне новоутворення.

Мал. 3. Проникнення сперматозоїда в яйцеклітину.

Під час запліднення з двох батьківських клітин з половинним набором хромосом утворюється одна - зигота (рис. 4). Це повноправне освіту, зі своїм неповторним генетичним кодом, що визначає стать майбутньої дитини, його характер, колір очей і т.д ..

д

Мал. 4. Зигота. ДНК сперматозоїда вже всередині яйцеклітини. Скоро відбудеться злиття батьківської та материнської половин генетичної програми і розпочнеться перший розподіл клітини.

Зигота з черевної порожнини потрапляє в маткову трубу і протягом 3 -4 діб просувається в матку за рахунок перистальтичних рухів маткової труби і коливання війок її епітелію. У матковій трубі зародок дробиться на дочірні клітини - бластомери. У порожнину матки потрапляє вже багатоклітинний зародок, що складається з декількох бластомерів - морула (рис. 5).

Мал. 5. Розвиток заплідненої яйцеклітини: Вихід яйцеклітини (гамети) з яєчника ® запліднення (утворення зиготи) ® просування і розвиток ембріона в матковій трубі (утворення нових ембріональних клітин - бластомерів) ® вхід в матку (освіта бластоцисти) ® імплантація (впровадження в слизову оболонку матки).

Під час дозрівання ембріон спочатку знаходиться всередині захисної оболонки, так званої блискучою зони. Але на 5-6 день розвитку, ембріон руйнує цю оболонку і виходить назовні і таким чином стає можливим його прикріплення до стінки матки (імплантація).

Безпосередньо перед виходом з оболонки ембріон називається бластоцисти. Великі темні бластомери утворюють ембріобласт, з якого згодом розвиваються тіло зародка і деякі позазародкові частини. Дрібні світлі бластомери поступово оточують ембріобласт з усіх боків. Вони дають початок трофобласту - специфічної рано диференціюється тканини, яка пізніше забезпечує імплантацію і харчування зародка.

Між зачатками трофобласта і ембріобласта утворюється невелика порожнина, заповнена рідиною, В цій стадії (кінець першої - початок другого тижня після запліднення) відбувається впровадження плодового яйця в слизову оболонку матки - імплантація, або нідація. При цьому починає вироблятися характерний для вагітності гормон (ХГ), виділення якого з сечею можна визначити за допомогою домашнього тесту на вагітність.

Перебіг вагітності умовно поділяють на три етапи. Перший - побудова тіла плода та органів, що підтримують його життєзабезпечення. Другий - закладка і налаштування всіх систем організму маленького чоловічка. Третій - підготовка до появи на світло. Навколоплідний міхур (амніон) являє собою мішечок, наповнений навколоплідними водами. Води захищають ніжне створіння від нерівномірного тиску стінок матки, перепадів температури, ударів і шуму, а також сприяють обміну речовин.

Плацента, або дитяче місце, - унікальний, неповторний орган, джерело життя. Плацента переносить свіжу збагачену киснем кров від матері в пуповинну вену малюка і одночасно забирає з артерій шлаки і продукти розпаду і виводить їх. Вона також виконує для дитини функції легень, нирок і органів травлення, більш того, діє як фільтр, створюючи заслін шкідливим речовинам і бактеріям.

Крім цього в плаценті утворюються гормони і біологічно активні елементи, які відіграють важливу роль в процесі розвитку плоду. Пуповина, або пупковий канатик, з'єднує тіло дитини з плацентою. За її судинах кров тече від матері до малюка і назад. Майбутній чоловік почав стрімко розвиватися.

До періоду статевої зрілості повного розвитку і дозрівання досягають 400 -500 яйцеклітин (Як відбувається запліднення // МедПортал

Як відбувається зачаття? // Здоров'я Жінки

Як відбувається запліднення // MissFit.Ru

Репродукція людини // Енциклопедія «Кругосвет»

Тест-смужку потрібно опустити в сечу (краще всього ранкову) на кілька секунд. Якщо в сечі є гормон вагітності, значить на тесті з'являться дві смужки, якщо немає, то тільки одна. Сучасні домашні тести на вагітність ефективні з першого дня затримки менструації (або з 14 дня від зачаття). Надійніше всього використовувати тест з першого дня затримки менструації. Для вірності можна повторити процедуру кілька разів. (Тест на вагітність // МедПортал).

Як відбувається запліднення // MissFit.Ru

http://paralife.narod.ru/

Див. Чоловіче безпліддя і сучасні методи його лікування

Схожі матеріали