Android: 3G і енергозбереження

сучасні смартфони на базі Android досить вимогливі щодо електроенергії. Очевидними пожирателями акумуляторів є ігри, мультимедіа, GPS. Однак не для всіх користувачів є очевидним те, що постійний доступ в інтернет за допомогою мереж передачі даних 3G в більшості випадків є теж однією з причин швидкого розряду батареї.


монстр 3G

Смартфони нового покоління, такі як трубки на базі ОС Android , Є потужними і продуктивними обчислювальними пристроями. Наприклад, навіть бюджетні апарати на базі ОС Android мають 500-600 мегагерцовим процесором і можуть відтворювати тривимірну графіку в комп'ютерних іграх.

Така продуктивність вимагає і великої витрати електроенергії батареї. але витрата заряду акумулятора в разі ресурсоємних мобільних додатків - ігор і мультимедіа - це занадто очевидна проблема.

Інша справа, коли на смартфоні користувач не запускає ні ігор, ні мультимедійних програм, ні GPS, а заряд акумулятора все одно швидко закінчується. На форумах можна прочитати багато претензій до смартфонам на базі Android, яким в приклад ставляться "айфони", що працюють без підзарядки довше побратимів-гуглофонів.

Але не варто поспішати з обвинуваченнями самої системи "Андроїд" у надмірній ненажерливості в порівнянні з iOS. Як любить говорити відомий автогонщик Фернандо Алонсо, коли інженерам суперників вдається зробити більш швидку машину, ніж у нього: "У суперників, звичайно, працюють генії, але не чарівники". В Apple теж працюють хоч і генії, але не чарівники.

В силу того, що Apple випускає одну єдину модель, їй, звичайно ж, вдається приділити енергозбереження "айфона" велику увагу, аж до різних хитрощів в роботі апаратної і програмної частин. Наприклад, iOS не може похвалитися чесної многозадачностью на відміну від "андроїдів".

Однак реальна причина ненажерливості гуглофонов лежить не в їх операційних системах . Головний пожирач акумулятора смартфона - це інтернет, особливо використовуваний нині для мобільного доступу до Мережі стандарт передачі даних 3G.

Головний пожирач акумулятора смартфона - це інтернет, особливо використовуваний нині для мобільного доступу до Мережі стандарт передачі даних 3G.

Якщо бути педантом, то слід сказати, що 3G - насправді маркетинговий термін, що поєднує кілька стандартів бездротового мобільної передачі даних. Але я не буду тут наводити специфікації і технічні характеристики цих стандартів - любителі можуть це дізнатися з Вікіпедії. А для недосвідченого користувача важливо знати, що 3G - це перехідний стандарт до мобільних мереж наступного покоління 4G. Стандарт, наприклад, в разі використання технології HSPA + може забезпечувати передачу даних зі швидкістю до 70 Мбіт / с. Для порівняння: більш старі стандарти другого покоління 2G забезпечують швидкість до 474 кбіт / с.

Природно, висока швидкість передачі даних в 3G забезпечується більш високою потужністю сигналу радіозв'язку, що, само собою, значно швидше розряджає батарею мобільного пристрою . До речі, ефективне використання електроенергії при використанні 3G залежить і від налаштувань передавальних станцій мобільного оператора . Тому, згадуючи слова Фернандо Алонсо, можна сказати, що для ефективного енергозбереження смартфонів генії потрібні не тільки серед виробників мобільної техніки, а й бажано серед ОПСОСов.

Ефективне використання електроенергії при використанні 3G залежить і від налаштувань передавальних станцій мобільного оператора .


експерименти

Для наочного уявлення рівня ненажерливості 3G проведемо кілька простих порівняльних тестів.

Для чистоти експерименту я взяв уже застарілу модель китайського смартфона Huawei 8230 з акумулятором ємністю 1500 мА / ч. На цей смартфон була встановлена ​​"народна" прошивка Cyanogen Mod і встановлено програму для роботи з Google-сервісами: Gmail, Google+, GTalk, Контакти. Всі ці інтернет-додатки дуже люблять в фоновому режимі самостійно виходити в інтернет і практично непомітно для користувача змушують постійно працювати GPRS -модуль смартфона. Додатково до них були встановлені теж люблять самостійно лізти в Мережу програми Яндекс.Почта, Jamendo, SoundCloud.

У перший день експерименту режим передачі даних працював в 3G. В налаштуваннях в розділі "акаунти і синхронізація" були включені " фоновий режим "І" автосінхронізація "для того, що б додатки самостійно підключалися до Мережі для синхронізації даних.

У режимі передачі даних 3G за дев'ять годин заряд батареї смартфона опустився з 100% до 30%, після чого індикатор заряду почав червоніти, натякаючи на необхідність підзарядки. Тобто в режимі 3G смартфон розряджався зі швидкістю 8% заряду акумулятора на годину. Причому смартфон експлуатувався в досить щадному режимі: кілька дзвінків, смски, календар, прослуховування музичного альбому, півгодини карткової гри, зйомка декількох фотографій і відеороликів та інші дрібниці.

У режимі 3G смартфон розряджався зі швидкістю 8% заряду акумулятора на годину.

На другий день експерименту сервіс передачі даних через інтернет в смартфоні був уже повністю відключений. Тобто Huawei 8230 працював в режимі звичайного java-телефону з можливістю дзвінків і СМС, а також з можливістю роботи з додатками, що не вимагають підключення до Мережі.

За 24 години експлуатації в режимі "без інтернет" заряд акумулятора знизився всього на 26%. Тобто швидкість розрядки акумулятора в разі роботи без інтернету була в 8 разів, іншими словами - мало не на порядок повільніше, ніж з постійним доступом в інтернет в режимі 3G.

Швидкість розрядки акумулятора в разі роботи без інтернету була в 8 разів, іншими словами - мало не на порядок повільніше, ніж з постійним доступом в інтернет в режимі 3G.

Таким чином, ми отримали експериментальне підтвердження, що сама по собі Android - економічна система. А головний пожирач вашої батареї в смартфоні - це програми, які активно використовують швидкісний доступ в інтернет. І тому, керуючи параметрами з'єднання смартфона з Мережею, можна значно збільшити роботу акумулятора до наступного заряджання.

Наприклад, в гуглофон можна не тільки вимкнути сервіс передачі даних, але і перевести роботу апаратної GPRS -логіка смартфона в більш економічний 2G-режим. Це більш повільна технологія бездротової передачі даних, ніж 3G, який є типовим. Але цього цілком вистачає для пошти, соціальних мереж, роботи інтернет-додатків у фоновому режимі і навіть серфінгу в Opera Mini. При цьому стандарти 2G вимагають значно менше потужного сигналу радіозв'язку та відповідно більш економічно витрачають акумулятор.

Робота в режимі "тільки 2G" і була перевірена в третій день експерименту. Такий режим включається в настройках "Андроїда" в розділі " Бездротові мережі - Мобільна мережа ". При використанні режиму передачі даних" тільки 2G "заряд акумулятора Huawei 8230 знизився з 100% до 30% за 16 годин. Тобто в цьому режимі Huawei 8230 пропрацював практично в два рази більше, ніж в режимі 3G. При цьому незручностей з роботою клієнтів пошти або соціальних мереж помічено не було.

При використанні режиму передачі даних "тільки 2G" заряд акумулятора Huawei 8230 знизився з 100% до 30% за 16 годин.

Результати експериментів для наочності також можна представити у вигляді діаграми, де вказана швидкість розрядки батареї для режимів 3G, 2G і вимкненого GPRS .

Автору статті не вдалося тільки поекспериментувати в режимі Wi-Fi через відсутність якісної WLAN-мережі протягом хоча б доби. Але за заявами фахівців, Wi-Fi по потужності споживання енергії знаходиться між 2G і 3G. Підтримка бездротового зв'язку (Wi-Fi) є невід'ємною частиною сучасного смартфона , І в разі, коли є якісний постійний доступ до Wi-Fi, його слід віддавати перевагу 3G.


управляємо GPRS

Таким чином, експерименти наочно нам доводять, що істотно регулювати енергоспоживання смартфона, включаючи той чи інший режим роботи бездротової передачі даних GPRS не тільки можна, а й треба. Адже в деяких життєвих випадках цілком вистачить і 2G, а в інших випадках доступ в Інтернет можна і зовсім відключити за непотрібністю. Зрештою, смартфон - це ж не корпоративний сервер, що зобов'язаний функціонувати в мережі в режимі "24/7".

Експерименти наочно доводять, що істотно регулювати енергоспоживання смартфона, включаючи той чи інший режим роботи бездротової передачі даних GPRS не тільки можна, а й треба.

Єдине, що хотілося б, це можливість комфортного перемикання цих режимів за допомогою якого-небудь елемента на робочому столі, а не лізти перемикати в меню налаштувань. В ОС Android є такий стандартний віджет, який знаходиться в "Меню - додати - Віджети - Управління харчуванням". Цей віджет дозволяє одним торканням встановлювати не тільки режим роботи в інтернеті, але і управляти включенням Wi-Fi, Bluetouth, GPS, параметрів екрану і ін.

Для управління передачею даних GPRS в цьому віджеті потрібно вибрати кнопки "Передача даних", "2G / 3G" і "Синхронізація".

Для управління передачею даних GPRS в цьому віджеті потрібно вибрати кнопки Передача даних, 2G / 3G і Синхронізація

Кнопка "Передача даних" з двома зустрічними стрілками для включення або відключення режиму передачі даних GPRS.

Кнопка "Синхронізація" з двома круговими стрілками призначена для дозволу інтернет-додатків на смартфоні в фоновому режимі оновлювати через інтернет свої дані.

Кнопка "2G / 3G" перемикає роботу GPRS відповідно в режим 2G або 3G.

Особисто для мене можливостей цього віджета цілком достатньо Завдяки цим трьом кнопкам мої гуглофон працюють без перезарядки в більшості випадків більше доби, а не тільки "до вечора".

Але, звичайно ж, існують і окремі додатки для оптимізації роботи Мережі на гуглофонах. Для просунутих користувачів системи Android я б порекомендував познайомитися з утилітою Green Power .

Для просунутих користувачів   системи Android   я б порекомендував познайомитися з утилітою   Green Power

Ця утиліта завдяки дуже потужному меню дає можливість автоматично встановлювати режими роботи Wi-Fi, Bluetooth, 2G / 3G в залежності від стану смартфона. Такими станами можуть бути включений або вимкнений екран, взаємодія програм, зарядка або розрядка батареї і т.д.

Утиліта Green Power потужна, але вимагає від користувача добре розбиратися в аспектах роботи свого смартфона. Програма має російський інтерфейс і доступна в безкоштовній і платній версіях.

Михайло АСТАПЧІК