ARTandYou.ru - Практика - Актуальні концепції і маркетингові прийоми для просування сучасного мистецтва.

"Сучасна людина не може бути поза культурою"

Дмитро Гражевіч, директор фонду підтримки сучасного мистецтва «Артпроект». Спеціально для A rtandyou.ru

1. Яка основна мета Вашого фонду? Чим він відрізняється від інших?

Фонд «Артпроект» створений для реалізації різних ініціатив в області класичного і сучасного образотворчого мистецтва та інших напрямків сучасної культури - це і театр і музика і кіно. У фонду немає постійного штату, але серед тих, хто нам допомагає багато авторитетних фахівців в області академічного і модерністського мистецтва, ми дружимо і тісно контактуємо з багатьма професіоналами в різних областях сучасної культури - від образотворчого та актуального мистецтва, до театру і музики ...

Для розробки і реалізації проектів і програм фонду створюються такі творчі движки, що складаються з числа творчих людей, які ведуть конкретний проект. Ми не прийнятний формальних підходів і не «освоюємо» державні або корпоративні бюджети. Ми працюємо над тим, що одночасно цікаво і нам і нашим партнерам.

Наш пріоритет - синтез різних видів мистецтва з образотворчим мистецтвом і вихід сучасного мистецтва до нового глядачеві.

Наприклад, ми розробили програму «Відкрите мистецтво» , Де представляємо сучасних художників поза музейних і галерейних просторів спільно з музикантами різних напрямків - від електронного концептуального джазу, до сучасної класичної музики. Іноді синтезуємо творчі проекти навіть з балетом і сучасними театральними концепціями, використовуючи нові технічні засоби.

В рамках цієї програми ми також проводимо лекції фахівців (арт-критиків, мистецтвознавців) з сучасного мистецтва для людей з різним рівнем підготовки. Сучасне мистецтво пропонує моделі різнопланового і нетривіального мислення, а значить, може допомогти людям найрізноманітніших професій в підвищенні когнітивних здібностей. Ми допомагаємо приватним і державним корпораціям підвищувати культурний рівень співробітників, це сприяє згуртуванню колективу і в підсумку позначається сприятливо на професійній діяльності. При просуванні сучасного мистецтва ми використовуємо сучасні маркетінговиe і технологічні прийоми і актуальні концепції для доступності даної програми в різних аудиторіях.

2. З якими основними труднощами Ви стикаєтеся у своїй діяльності?

Люди в нашій країні поки з обережністю сприймають сучасне мистецтво. Як говорив Купрін «Російська людина приймає тільки те, що йому добре знайоме». Навіть в творчому середовищі зустрічається нетерпимість в оцінках сучасного мистецтва. Але мистецтво змінюється разом зі світом, змінюються і форми, і зміст, і формати представлення мистецтва глядачеві. Спробуйте захопити і здивувати підлітків в Третьяковській галереї. Але нетривіальна форма подання класичного мистецтва цю задачу вирішити може.

3. Чи підтримує Вашу діяльність держава?

Відповідь не буде коротким ...

Ми з державою партнери. І в цьому плані, як би це не звучало голосно, ми підтримуємо держава, а держава нас. Це нормально. Крім грошей, у сфері культури необхідний пошук творчих професійних рішень для широкого спектра культурних завдань. Культура в найширшому її значенні впливає на рівень життя людей. Навчіть людей творчо мислити, навчіть їх сприймати життя через естетику, і вони придумають самі, як заробити собі на життя, як прогодувати дітей і людей похилого віку. Можливо, я перебільшую, але певною мірою це так. Культура може все і вона повинна бути у всьому - і в політиці, і в економіці, і в спорті, в національних і релігійних питаннях, у відносинах держави з жителями країни.

Ми готові організовувати і виставки і лекції з класичного і сучасного мистецтва не тільки в приватних корпораціях, а й в державних структурах. Але проблема в тому, що в традиціях Росії закритість і замкнутість держструктур різного рівня. Щоб провести виставку в залах Уряду або в коридорах Адміністрації Президента, необхідно мільйон погоджень. І все одно вам скажуть, що треба щось зрозуміле і традиційне. Чиновники, як правило, консервативні в своїх художніх перевагах. Вони звикли до того, що пропонує Третяківка або Ермітаж - ось там мистецтво. І це справедливо. Але є і величезна кількість молодих і талановитих художників, які потребують підтримки та уваги суспільства. Ми сподіваємося на зміни - сьогодні, хоч як це парадоксально, в управління державних інститутів влади і в бізнес приходять нові люди, з новим мисленням.

Проте, для реалізації наших програм і проектів ми працюємо в тісній взаємодії з різними державними структурами - від Адміністрації Президента та Департаменту культури Уряду РФ до адміністрацій Губернаторів різних регіонів Росії. Це і організація виставкових проектів, і робота в галузі освіти в рамках профілю фонду «Артпроект», консультації і участь в проектах по розробці концепцій створення регіональних музеїв сучасного мистецтва.

Наша видавнича група випускає книги з мистецтва, каталоги художників, і звичайно художні журнали .

Для Російської академії мистецтв видавнича група Фонду випускає офіційний журнал РАХ - «ACADEMIA». Журнал представляє весь спектр діяльності РАХ - освітню, наукову, виставкову, організаційну.

Це видання, яке затребуване не тільки в Росії, але і за її межами. Де б ми не показували журнал, завжди високі відгуки. Адже російська школа класичного живопису визнана у всьому світі. Журнал був запрошений в цьому році організаторами ярмарки ARCO в Мадрид представляти нашу країну в рамках проекту «Фокус Росія» в програмі Року Росії - Іспанії.

Випускаючи журнал «ACADEMIA», ми тісно працюємо з художніми вузами Росії та інших країн. В цьому році ми організували фестиваль молодих художників-випускників російських художніх вузів . В рамках фестивалю провели вже другу масштабну виставку студентських робіт 17 художніх вузів Росії. Виставка пройшла в залах ліцею Російської академії мистецтв. Рік тому відбулася виставка дипломних робіт 2010 року. Одночасно з цими експозиціями ми проводимо конференції з проблем вищої мистецької освіти в Росії. Ми створюємо основу для полеміки, показуємо, що сьогодні відбувається в галузі мистецької освіти. І цей проект, звичайно, не вийшов би без підтримки Російської академії мистецтв.

Ми підписали довгостроковий договір з Федеральним агентством «Росспівробітництво», яке займається всіма Російські центри культури і науки в багатьох країнах світу. Наша спільна задача - представляти світові російських художників різних жанрів. За останні роки ми організували більше 20 таких виставкових проектів в різних країнах - від Італії до Непалу .

Зовсім недавно ми уклали договір про співпрацю з державною установою «Москонцерт». Це для нас нове і цікаве починання. Як я вже говорив, ми організовуємо камерні культурні проекти, поєднуючи образотворче мистецтво з класичної, джазової і навіть народною музикою. Такий синтез все більш популярний. Тут важливий діалог мистецтв. До речі саме «Діалог Мистецтв» - так називається професійний художній журнал Московського музею сучасного мистецтва, з яким у нас дуже тісний контакт і спільні арт-проекти .

Так само в цьому році ми починаємо відроджувати колись дуже популярний в СРСР журнал - «Декоративне мистецтво» , Його багато хто пам'ятає як журнал «ДІ». Його темою стане декоративне і народне мистецтво Росії і країн СНД в сучасних художніх і ринкових реаліях, а також світова практика в цих сферах творчості. Ідея відродження журналу належить Аді Сафаровою, Голові правління нашого фонду, але, перш за все авторитетному мистецтвознавцю, член-кореспонденту РАХ. Ада Дмитрівна була членом творчого колективу ДІ в роки його процвітання і тепер вважає, що у журналу може бути нова доля, з новими ідеями. Наприклад, ми ввели в ужиток вислів - актуальне декоративне мистецтво. І цей термін сподобався учасникам арт-процесу даного напрямку. Ця назва відповідає тому, що ми бачимо на сучасних виставках і в Росії і за кордоном. І це теж буде темою нового журналу, поряд з традиційними напрямками декоративно-прикладного мистецтва. В даний час з'явилися також позитивні приклади по відродженню художніх промислів, і про них також треба сьогодні розповідати. При цьому, багато підприємств чекають тільки держпідтримки, але не намагаються адаптуватися в ринкових умовах. Інформація про позитивний досвід допоможе їм побудувати роботу відповідно до сучасних реалій.

Ідею відродження журналу «Декоративне мистецтво» підтримали багато відомих діячів мистецтва. Проект так само потримати і на рівні керівництва країни - міністром культури Росії Олександром Авдєєвим і спецпредставником Президента Росії з міжнародної культурної співпраці Михайлом Швидким.

Безумовно, без підтримки державних структур та фондів, такий масштабний проект реалізувати важко. Випуск ілюстрованого професійного журналу з мистецтва - справа не дешева.

В цьому році ми подали заявку в МФГС (Міжнародний Фонд гуманітарного співробітництва держав - учасниць СНД), і сподіваємося, що співпраця наше буде плідно. Відтворюючи старий журнал ДІ, ми вважаємо за необхідне розглядати практику народного і декоративно-і прикладного мистецтв на всьому просторі країн Співдружності. За нашими оцінками читацька аудиторія такого видання до 50 000 чоловік. Так як журнал буде мати переклад основних статей на англійську мову, а також те, що в сферу інтересів журналу входить світова практика, можна з упевненістю говорити про розширення аудиторії журналу в міру просування його до світової зацікавленої аудиторії.

Звичайно, є проблема з фінансуванням таких програм. Але їх можна вирішувати різними шляхами. І нам в цьому багато допомагають, в тому числі держава.

4. Чи існує певна політика (податкова, правова) по відношенню до різних фондів, на зразок Вашого?

Так, існують податкові послаблення для благодійних фондів. Але немає головного - пільгового оподаткування для меценатів і спонсорів культури. Якщо у держави не вистачає коштів на культуру, то ці кошти готовий надати приватний бізнес. Але його теж треба якось заохочувати в цьому. У багатьох країнах ця система працює. У нас бояться зловживань, і це гальмує багато культурні проекти.

Але недофінансування культури - це просто катастрофа уповільненої дії для всієї держави.

Успішне функціонування системи арт-ринку має починатися саме з державної політики .. Російський арт-ринок - що не так? Читати далі.

Я вважаю, сьогодні в Росії це головна проблема. Але просувати культуру необхідно продумано і сучасно. Багато просто викидають гроші, в тому числі державні, на різні незрозумілі одноразові заходи, нічого не змінюють у свідомості людей. Ми не говоримо, що тільки ми знаємо, як треба. Ми просто робимо те, що в наших силах, можливо, помиляємося, але ми шукаємо нові шляхи, які будуть зрозумілі і цікаві різним людям, особливо молоді.

5. Що Ви могли б сказати про світову практику діяльності культурних фондів?

Ця практика пов'язана із законодавчою базою, яка дозволяє залучати для масштабної діяльності в галузі культури Міністерством закордонних справ. Саме фонди формують культурну політику більшості країн. Держава просто створює їм для цього умови. Все працює досить прозоро. Жоден спонсор не дасть вам грошей, якщо у вас сумнівна репутація. Доведіть, що ваші ідеї заслуговують на увагу, потім залучайте гроші на їх реалізацію. Якщо провалите заявлений проект, вам більше не дадуть ні копійки. Це дуже конкурентне середовище. Фондів в світі величезна кількість. У кожного є своя специфіка. Ми теж вибрали свою стратегію роботи, і багато у нас виходить. Ми працюємо не тільки на спонсорські кошти - ми і самі вміємо заробляти гроші, які витрачаємо на реалізацію власних проектів. Це і видавничі проекти, і експертиза, і корпоративні виставки, і освітні проекти для середнього класу, і спеціальні арт-подорожі для невеликих приватних груп, які ми організуємо спільно з турфірмами Росії та іншими країнами.

6. Чи є плани і заходи щодо просування вітчизняного мистецтва на Заході?

Безумовно. Крім зарубіжних виставок в Російських центрах культури і науки, ми організуємо виставки наших митців у приватних галереях і особняках. Наприклад, в минулому році в Страсбурзі нами була організована виставка робіт сучасних російських художників «Метаморфози модернізму» . Російське представництво при Раді Європи і Консульство Росії в Страсбурзі допомогли нам організувати цей невеликий, але яскравий проект, приурочений до Року Росії - Франції. Ми представляли творчість московських художників - Клари Голіциної, Олега Ланга, Ольги ТАТАРИНЦЕВА і Гаррі Зуха. Також ми плануємо створення ряду міжнародних пленерів та виставок.

7. Чим Ви керуєтеся при виборі художників?

Я не мистецтвознавець, я арт-менеджер, моя задача залучити до роботи авторитетних людей, професіоналів, яким довіряє арт-середовище. Я їм теж довіряю і виходить так, що наші погляди майже завжди збігаються. Коли не збігаються, останнє слово залишається за професіоналами. У нас є свої переваги, є коло художників, c якими ми працюємо давно, але ми постійно в пошуку нових імен, адже саме їм найбільше потрібна наша допомога.

8. На яких умовах Ви працюєте з художниками?

Ми надаємо їм можливість показати себе світові. Влаштовуємо виставки, друкуємо каталоги, організуємо публікації в авторитетних художніх журналах. Іноді формуємо цілі проекти, здатні відзначати відразу багатьох художників. Наприклад, є такий живий проект, як "Майстерня художника" , В якому ми розглядаємо, як простір проживання художника впливає на його творчість. Робимо фоторепортажі, розмовляємо з художником, а потім викладаємо на сайті. Найцікавіші репортажі йдуть в друковані журнали. Загалом, з художниками є різна форма співпраці. Але ми не видаємо грошей за фактом звернення, як правило, ми пропонуємо професійні контакти. Для молодих ми влаштовуємо конкурси, де визнані майстри і мистецтвознавці відбирають кращі роботи. Переможці беруть участь в наших проектах - в російських і зарубіжних пленерах, виставках, каталогах. Арт-процес не стоїть на місці, і ми спостерігаємо за цим рухом в силу своїх переваг і можливостей на нашому сайті. Крім сайту Фонду «Артпроект», сьогодні ми працюємо над глобальним інтернет-порталом для всіх учасників російськомовної арт-середовища. Це буде цікава технологічна майданчик, де художник зможе себе представляти і просувати по нашим розробленими технологіями, але без участі галеристів, які не завжди вже можуть керувати художніми процесами сучасного ринку. І ми сподіваємося, що співпраця з таким культурним проектом, як Artandyou.ru, дозволить розширити наші можливості. Не думаю, що ми будемо конкурентами - це все-таки інший формат. Упевнений, що взаємодія різних культурних сайтів тільки розширить загальну аудиторію, так як всі ми займаємося в цілому однією справою - просуваємо різні форми і різний зміст сучасної культурного середовища в широкі маси. Росія в цьому плані неоране поле ...

9. Чи входить у Ваші плани також підтримка професійних кадрів у сфері мистецтва (крім художників)?

Я б із задоволенням відкрив курси для арт-менеджерів, це сьогодні затребуване. Молоді освічені й активні люди повинні знати і теорію і практику світового арт-процесу. Такі курси сьогодні є, але тільки в Москві і Пітері, а їх повинно бути більше, в тому числі у великих регіональних центрах. Ми готові такі школи організувати, залучаючи до роботи і російських і західних фахівців.

10. Як на практиці відбувається конкуренція між культурними фондами?

Як всюди, виживає найсильніший. Але в культурі замість фізичної або економічної сили виступає на перше місце творчий потенціал. Так само важливий сучасний підхід і знання маркетингових технологій. Мені подобається працювати з професіоналами в області просування сучасної культури, які пропонують нетривіальні ідеї. Разом ми думаємо, як їх реалізувати, шукаємо партнерів і сподвижників. Багато що виходить.

11. Як Вам здається, чого не вистачає сучасному російському мистецтву? Чому воно поки ще поступається в ціні західному і південно-азіатського? Чи можливі зміни на краще?

Арт-ринок це Певна система цінностей зі своими спеціфічнімі методами, логічно НЕ всегда артікульована. Формування ціни на мистецтво ніяк не відрізняється від формування ціни на будь-яку іншу продукцію. Необхідний якісний продукт, тренд, маркетинг. Але в мистецтві часто буває, що глядач і ринок проходить повз таланту. Потрібні фахівці для роботи на світовому ринку. При виконанні певних умов і художник і його арт-дилер тільки виграють, але для цього потрібні знання, зв'язки і гроші. Однак сучасне мистецтво, це першим обов'язком конкурс професіоналізму ідей і концепцій. Криза ідей серйозніше економічного, але для нових ідей потрібні сучасні волелюбні художники зі свіжим поглядом на звичні речі. Бракує креативу і відкритості і галеристам, які продовжують тримати художників в закритому вакуумі власних відносин і можливостей, тим самим провокуючи колекціонерів на «підкилимні» ігри при продажах.

Я за відкрите мистецтво і відкритий арт-ринок.

З одного боку арт-ринок є, є всі його атрибути, з іншого боку ми на ньому себе відчуваємо в якийсь напівкримінальної ситуації. Сергей Тарабаров про російській арт-ринку. Читати далі.

Сьогодні, мені здається, набагато вигідніше працювати на цьому ринку відкрито, просуваючи гідних художників за допомогою яскравих ідей і професійних технологій. І якщо хтось із них при цьому заробить, не бачу нічого поганого. Ринок тільки розвиває творчі запали і художнє середовище в цілому. Хоча я згоден з тими, хто каже, що, наприклад, аукціони не є основним фактором у визнанні таланту художника. Як порівняти в ціновій або художньої категорії Матіса та Пікассо? Але крім ринкових технологій поки нічого не працює. Ми думаємо про те, як допомогти художнику працювати з колекціонерами безпосередньо, самим. Хай вибачать мене великі галеристи всієї Русі ...

12. З чого на Вашу думку складається кар'єра художника, і яке місце тут займають культурні фонди?

Кар'єра художника - це шлях пошуку свого стилю, свого методу, своєю інтонації. Інша справа техніки. По суті, фонди подібні до нашого є продюсерськими арт-структурами, що дозволяють виявити талант, допомогти йому вийти в світ. Але на відміну, наприклад, від галерей, ми не займаємося продажем мистецтва. Цим повинні займатися професіонали. Наше завдання прокласти таланту дорогу, створити йому для цього умови, придумати яскраві проекти для цього. Це важка, але неймовірно захоплююча діяльність, яка теж вимагає творчого підходу.

Крім цього, ми самі генеруємо і реалізуємо різні кураторські проекти.

13. Як Ви вважаєте, що може культура дати бізнесу? Чи може ваш фонд послужити прикладом для створення аналогічних фондів від різних бізнес структур?

Сьогодні багато приватних корпорації створюють благодійні фонди, привертаючи увагу до своєї діяльності. Це правильний сучасний підхід. Участь у соціальному житті країни будь-якого бізнесу відкриває йому прямі шляхи до суспільства. Довіра суспільства - головний фактор успіху чесного бізнесу. Ми готові консультувати різні компанії на цей рахунок. Але навіщо створювати нові кишенькові структури, якщо є професіонали, які пропонують цікаві проекти в галузі розвитку та підтримки культури? Давайте разом втілювати ті ідеї, які з різних причин поки у нас залишаються не реалізованими.

Культура, а вірніше творче мислення, може зробити будь-який бізнес гнучким, а значить економічно стійким.

Якщо ваші співробітники сходили на Московську бієнале сучасного мистецтва або ви організували виїзд кращих менеджерів, наприклад, на Венеціанську бієнале, значить, ви хочете, щоб ваша структура розвивалася. Осягнення мистецтва і культури це непростий процес. Але саме він дозволяє людям знаходити творчі рішення в найскладніших бізнес ситуаціях. Фонд підтримки сучасного мистецтва «Артпроект», як я говорив, тісно співпрацює з багатьма структурами в області арт-навчання персоналу. Це і ексклюзивні арт-подорожі разом з нашими фахівцями, це і виставки і лекції в офісних просторах. Спільно з партнерами ми розробили програму для офісів «Арт після роботи». Це дуже цікавий досвід - організація сучасних арт-студій всередині офісів, де після роботи або у вихідні співробітники вчаться малювати, створювати арт-фотографії або робити відеоарт, наприклад, за допомогою iPhone. В рамках цієї програми ми проводимо в офісах партнерів майстер-класи відомих художників різних напрямків. Повірте, співробітники будь-якої компанії раді повчитися, а головне поспостерігати за майстром, якщо до них прийде відомий майстер-живописець, представник contemporary art, перформаніст або майстер по малюванню на кераміці. І у нас таких корпоративних арт-студій і партнерів по їх розвитку вже багато. Цей проект ми робимо не одні, а з різними профільними професійними структурами, поєднуючи те, що є в сучасній арт-середовищі і на ринку арт-послуг в конкретний проект, виходячи із завдань замовника.

Цю нішу ми зайняли твердо, хоча, не думаю, що ми проти конкуренції на даному полі діяльності. Я впевнений, чим більше буде таких проектів, тим легше буде жити в країні. Запрошуємо всіх, хто зацікавлений в просуванні подібних програм у себе в офісах, ми раді допомогти і проконсультувати. Ми знаємо, як це зробити цікаво і професійно.

14. Що Ви можете сказати на тему «мода на культуру»?

Дійсно, сьогодні бути освіченим і культурним людиною, розбиратися або просто цікавитися класичним або сучасним мистецтвом стає модно. Якщо людина вважає себе сучасним, він не може не цікавитися сучасною культурою. Говорячи простіше, сучасна людина не може бути поза культурою. Саме в сучасному мистецтві молоді люди отримують розуміння і про свободу творчості, і про креативність мислення, що дуже важливо для життя. У культурному контексті слово «мода» може не дуже підходяще, але якщо прийшов час моди на культуру і культурна освіта, що доводять такі проекти, як «Стрілка», «Артплей», «Винзавод», ваш сайт, інші портали, то від цієї моди краще не відставати не тільки молодим людям, але і приватним корпораціям, і державі.

15. Яким би Ви хотіли бачити ваш фонд в майбутньому?

Перспективним.

Чим він відрізняється від інших?
2. З якими основними труднощами Ви стикаєтеся у своїй діяльності?
3. Чи підтримує Вашу діяльність держава?
4. Чи існує певна політика (податкова, правова) по відношенню до різних фондів, на зразок Вашого?
Російський арт-ринок - що не так?
5. Що Ви могли б сказати про світову практику діяльності культурних фондів?
6. Чи є плани і заходи щодо просування вітчизняного мистецтва на Заході?
7. Чим Ви керуєтеся при виборі художників?
8. На яких умовах Ви працюєте з художниками?
9. Чи входить у Ваші плани також підтримка професійних кадрів у сфері мистецтва (крім художників)?