Чи потрібен PR?

  1. PR або маркетинг?
  2. PR важливіше маркетингу?

Так склалося, що люди вже звикли купувати певні товари та послуги у певних компаній, з повною впевненістю того, що саме їх вибір є правильним. На ринку представлена ​​величезна кількість товарів і послуг, але клієнт знову і знову звертає свою увагу на улюблений бренд, ігноруючи не тільки гучні і яскраві рекламні кампанії конкурентів, але і більш високий цінник свого вибору.

При цьому маркетинг у всіх компаній може бути умовно однаковим. Під «умовно» однаковим можна розуміти приблизно можна порівняти бюджети і інструменти, що застосовуються в просуванні товарів або послуг. При цьому кінцевий результат значно відрізняється, і не завжди на користь тих компаній, маркетингові бюджети яких були хоч трохи, але більше. Не завжди, або як правило ніколи не допомагає і створення інформаційного шуму, який переповнює ЗМІ кричущими заявами про якостях і перевагах саме цього бренду.

Тоді чому ситуація складається таким чином? Відповідь проста у формі, але вкрай складний у змісті: це PR як частина маркетингової кампанії і його внутрішня організація інструментів як окремого функціонального бізнес процесу. PR здається простим лише для тих, хто давно звик до наздоганяючої позиції на ринку. PR і зовсім не потрібен тим, кого влаштовує замикає місце серед конкурентів на ринку. Для всіх інших PR це найважливіша складова як маркетингової стратегії в цілому, так і корпоративної культури зокрема.

Якщо компанія все-таки вирішила поміняти роль «наздоганяючого» на роль «лідера» то PR це мало не єдиний інструмент, який може стати ключем до досягнення цієї мети.

PR або маркетинг?

Часто, або практично завжди PR плутають з маркетингом. Як правило, в цій підміні зацікавлені, але недобросовісні, співробітники бачать ще один варіант для економії грошових активів. Для них все очевидно: «навіщо виділяти ще один бюджет для PR кампаній, якщо вже є маркетингова кампанія»? Ще сумніше справи йдуть, якщо питання звучить так само: «навіщо потрібен PR, якщо всі грошові активи були спрямовані на рекламу?». В результаті PR або повністю ігнорується, або нівелюється до рівня аматорської альтернативи маркетингу. Після такого ставлення до інструменту просування бренду скаржитися на стан ринку і загальноприйняту відмовку в вигляді «кризи» мінімум не доцільно.

Суха реклама без PR складової перетворюється в мляве нагадування клієнту про своє існування. Маркетинг без PR це робота над товаром або послугою без урахування думки клієнта, без бажання до цієї думки прислухатися. Навпаки більш шанобливе ставлення до PR технологій і своїм безпосереднім клієнтам це вже початок становлення компанії як впізнаваного бренду на ринку. І чим більшу роль PR грає в корпоративній культурі компанії, тим більше видимий результат від маркетингової компанії. Так, PR це не єдиний, але один з основоположних складових показника ефективності роботи маркетингового відділу.

Так яка все ж різниця між PR і маркетингом? Якщо коротко: то PR це просування іміджу компанії, бренду і його ключових представників. Маркетинг це просування товарів і послуг. Не варто плутати або змішувати ці поняття.

PR важливіше маркетингу?

Однозначної відповіді на найпоширеніший питання, пов'язане з просуванням бренду, просто не існує. Залежно від бренду, рівня компанії та специфіки продукту, що просувається товару або послуги, стану ринку та наявності конкурентів, відповідь завжди буде унікальний. І чим складніше ринок, чим більше чинників впливає на свідомість і ставлення клієнта до компанії, тим складніше буде і PR складова в маркетингової стратегії.

Але, PR не їсти рівноцінною заміною для маркетингової стратегії. PR не є важливішою за маркетингу в нормі рентабельності певної бізнес моделі. Якщо припускати, то їх частки швидше абсолютно рівнозначні. PR може розглядатися як частина маркетингової стратегії, або як окремий напрямок по просуванню. Незалежно від структурних моделей PR не повинен переоцінюватися або недооцінювати. Особисте ставлення до оцінки PR стратегії може привести як до роздування бюджету PR стратегії, так і до його секвестрування. Оцінка PR складової це частина розробки маркетингової компанії і особистий підхід до неї аналогічно неприйнятний.

Повертаючись до головного питання «чи потрібен PR?» Можна ще раз підкреслити, що кожна компанія дає на нього відповідь самостійно. При цьому роль PR складової в маркетингової стратегії не обговорюється і сумніву не підлягає. Як відповідь завжди виступає форма звітності доходів і її залежність від ефективності PR кампанії. Також в залежності від звітності по прибутковості робиться висновок і за якістю маркетингової компанії. У будь-якому випадку якщо компанія ставить собі за мету просувати не тільки власні товар, але і власний бренд, то відповідь завжди однозначно позитивний.

У будь-якому випадку якщо компанія ставить собі за мету просувати не тільки власні товар, але і власний бренд, то відповідь завжди однозначно позитивний

PR або маркетинг?
PR важливіше маркетингу?
Тоді чому ситуація складається таким чином?
PR або маркетинг?
Для них все очевидно: «навіщо виділяти ще один бюджет для PR кампаній, якщо вже є маркетингова кампанія»?
Ще сумніше справи йдуть, якщо питання звучить так само: «навіщо потрібен PR, якщо всі грошові активи були спрямовані на рекламу?
Так яка все ж різниця між PR і маркетингом?
PR важливіше маркетингу?
Повертаючись до головного питання «чи потрібен PR?