Дмитро Богомазов: Людина впізнає себе, коли він дивиться спектакль. У цьому вся тонкість театру

  1. Текст: Наташа Влащенко. Фото: з відкритих інтернет-джерел

Текст: Наташа Влащенко. Фото: з відкритих інтернет-джерел

Зовні режисер Дмитро Богомазов мало схожий на зазвичай експресивних представників богеми. Але його тихий голос, дивний спокій і розважливість оманливі. Звичайно, всередині там палає буря емоцій, будуються грандіозні плани і проекти.

- Дмитро, я колись працювала в театрі, була завлітом. Але останніми роками я веду себе, як зав'язав алкоголік: будь-яка моя спроба сходити в театр погано закінчується, я не відчуваю там ніякого «електрики». Це якісь загальні процеси, в Україні немає суперспектакль або це моя особиста втома? Як ви вважаєте, ось ваш режисерський досвід?

- Я взагалі відмовився б в театрі від вживання таких слів, як суперспектакль. Мені здається, театр живе повсякденним життям, такою, якою виходить жити, він робить те, що може робити. Справа в тому, що спектакль - це плід любові двох половинок: акторів і публіки. Але останнім часом публіка чомусь чекає від театру не творення або соразмишленіе, а розваги. Театр не відволікає від життя, він пропонує разом про щось подумати. Можливо, люди дійсно втомлені, я навіть не знаю, вони не готові бачити себе в момент перегляду.

- Але погодьтеся, все одно потрібен контакт.

- Звичайно, контакт потрібен. Театр як раз для цього і існує. Для мене цей момент дуже хвилюючий, я вже більше двадцяти років ставлю спектаклі, і кожен спектакль - це хвилювання: хто прийде в зал, вийде, не вийде. Актори теж хвилюються. Насправді це дуже тонкий процес.

- У 60-х, в 70-х роках минулого століття театр взяв на себе роль соціального лідера - то, що не сміли говорити письменники, не сміли говорити по телевізору, говорили на сцені. Але прийшли інші часи, почалося інше життя, і в цьому більше немає необхідності. Як ви вважаєте, чи помінялися театри, сприйняли це інше життя?

- На жаль, у нас чи то немає запиту на сучасний театр, чи то недостатньо можливостей для його розвитку. Я про це вже років двадцять говорю: немає місця в Києві, де будь-яка трупа акторів з режисером могла б створювати спектаклі, вільні від репертуарної політики якогось конкретного театру. У нас вся публіка поділена між театрами і все знають, чого і де чекати. Але зміни в стосунках з публікою відбуваються ще й від зміни простору. У нас театри і місця, де вони були, до сих пір там і є. Ось, наприклад, якби ми зараз з вами замінили крісла на якісь ящики дерев'яні, а прекрасно прикрашені дизайнером стіни поміняли на голі заводські, то і розмова б наш змінився.

Те, що іноді робить Влад Троїцький, - це разові акції. Чи то влада не розуміє, що потрібно йти назустріч таким починанням, то публіка не готова слідувати за театрами ... Дуже багато факторів, важко аналізувати, але театр несучасний.

Може бути, у нас поки не розуміє держава, не розуміють будівельники цієї держави, що культура, як і освіту, - це дві речі, які створюють людини. У Росії, до речі, мені здається, дуже добре усвідомлюють, що, якщо забрати так звану російську культуру, то залишиться одна велика боєголовка в калюжі жирної нафти - і більше нічого не буде. Тому культура - це стратегія Росії, російський балет, російська література ... Чому можлива ось ця гібридна інформаційна ситуація в Європі? Тому що є ще «спадкоємці» білих офіцерів і російська культура, там є образ російської культури, який підтримується всіляко. Тому там в культуру вкладаються гроші з великою кількістю нулів, тому там будуються театри.

Я дуже багато поїздив по Європі - вони шукають нові місця, новий погляд, новий розмову, вони не чекають повторення того, що вже було. Там сучасне просувається, а у нас нічого не відбувається з позиції просування театрів.

Я десять років витратив, щоб спробувати побудувати театр ...

- ... але ви залишили цей проект.

- Все, я зав'язав з цим. Більше ніяких нових починань не робитиму в цій державі.

- Ви знаєте, у свій час я намагалася з вашими колегами, відомими режисерами і акторами, говорити про театральну реформу, а потім зрозуміла, що це безглуздо, тому що, з одного боку, для неї немає можливостей та інструментарію, а з іншого - режисери та актори не хочуть її, тому що їм так звично. Хто ці люди, які зроблять театральну революцію? Адже з репертуарних театром, якому понад сто років, все одно треба щось вирішувати.

- У молодих людей є починання, але немає місця, на якому б виник не просто альтернативний театр, а альтернативний погляд на театр, і публіка б побачила, що він існує.

Повинна бути вільний майданчик без трупи, де молоді режисери з різними акторами на грантовій основі зможуть створювати спектаклі, які не залежатимуть від того, скільки ви заробите грошей. Ви знаєте, що фінансування наступного року для будь-якого театру залежить від того, скільки він заробив в цьому? Як оцінити роботу того чи іншого театру? Вона оцінюється за фінансовими показниками ...

Щоб з'являлися нові режисери і нова публіка, потрібні нові місця. Тому що молодий режисер, приходячи в уже сформований театр, потрапляє в певні атмосферу, стиль, традицію ...

- Вас, як режисера, влаштовує рівень театральної освіти, з яким до вас приходять в театр після вузу?

- У нас хороша, цікава трупа, з дуже сучасними, дуже рухливими людьми. У них немає німба академічного театру. На Лівому березі академічний театр, але він дуже живий, рухливий.

- Ким ви себе відчуваєте в сучасному українському театрі?

- Щось від рок-н-ролу в мене залишилося, з 70-х років. Недарма я зараз використовую багато живої музики. Останнє, що я зробив, - мюзикл «Співай, Лола, співай». У нас актори грають на трубах, тромбонах, віолончелях, флейтах, саксофонах, барабанах, контрабасі, акордеоні, гітарі, банджо - на всіх цих інструментах грають актори, вони ж і музиканти.

- До речі, про культуру споживання мюзиклу - для нас адже цей жанр нетрадиційний. На відміну від Америки, де дуже багато ставлять мюзиклів. Як сприймається ваш мюзикл і чи можливо в принципі в майбутньому зробити театр, де будуть ставити тільки мюзикли?

- Ну, я умовно назвав мюзиклом, насправді - у нас жанр ближче до кабаре, тому що театр і кабаре - це дуже близькі речі. І в Російській імперії перші постановки в жанрі кабаре робив Станіславський. Хоча всі думають, що його спектаклі були геть усі академічні, духовні. Кабаре виховує в акторі азартність, спонтанність, яка необхідна артисту. Цей жанр має всі можливості розвиватися. І він не такий витратний, я ж не запрошував оркестр.

- А мюзикл органічний для українського глядача?

- Так, абсолютно. Прийдіть - подивіться.

- Я прийду, з задоволенням. Кілька разів в процесі нашої розмови у вас звучала образа, що ви більше ніколи не будете займатися власним проектом, пробували - не вийшло, тепер ви знаєте своє місце. Багато режисерів починають з незалежного творчості і поступово стають частиною індустрії. Чи є у вас відчуття гіркоти від того, що немає можливості для автономного плавання?

- Ви описали такий комплекс переживань, який не можна назвати словами «гіркоту» або «образа». Насправді все складніше, тому що держава дотує не театр, а глядача. Публіка не може платити за квиток стільки, скільки реально коштує квиток в театр. Театр - це складний захід. Це величезна кількість людей, функцій. Так, зарплати невеликі, але функції забезпечуються. Тобто, якщо я піду в вільне плавання, забезпечити всі функції я не зможу, не буде або потрібного світла, або декорацій. Тому я роблю все, щоб театр хоча б просто зберігався як місце. Моя особиста амбіція - вона не така велика. Щоб все просто хоча б було. В очікуванні якогось вибуху, розквіту, щоб молодим було куди прийти або хоча б було у кого вчитися.

- У фільмі «Учень» Кирила Серебреннікова весь час говориться у богопротивні театрів, тому що протягом довгих років вони були осередком бунтарських ідей. Чи зберегли вони в собі це або сьогодні все по-іншому?

- Театр виник з містерії, а містерія має відношення до божественного, тому я не буду цього коментувати, тому що я так не сприймаю. З іншого боку, я, звичайно, розумію, що, крім горизонталі сюжету, існує ще й вертикаль сенсу. І якщо ти її втримуєш для себе, ти не можеш бути богопротивним навіть в такому жанрі, як кабаре. Ну а ось стриптиз - це богопротивне захід чи ні?

- Для мене богопротивного взагалі нічого немає. Що таке людське життя взагалі? Як стриптиз може бути богопротивним?

- Як же ми тоді можемо про театр говорити таке?

- Просто знаєте, це ж вічні дискусії «Що таке театр у житті людини» - він його веде до смирення, духовному зростанню або, навпаки, до бунтарства? І існують якісь вектори, погляди на проблему.

- Бунтаря веде до бунтарства, що не бунтаря - ні до бунтарства. Тобто насправді людина впізнає себе, коли він дивиться спектакль. У цьому ж тонкість театру. Він може, звичайно, відволікати або розважати. Але він може зачепити в вас тільки те, що в вас є, то, ніж ви можете відгукнутися. Якщо в людині є бунтар, то він знайде привід збунтуватися, якщо його машина обіллє водою або хтось йому погано відповість в черзі. Мені здається, це не зовсім пов'язано з тим, що театр до чогось закликає. Театр - це місце зустрічі.

У Парижі спектакль починається о 20.45. Тобто людина ввечері відвідує кафе, вечеряє, а потім йде в театр. Таким чином, це цілий вечір контактів. Зустрічаючись з людьми, ти зустрічаєшся сам з собою. Мені здається, що місто - це місце контактів. А в Києві ще поки мало кафе. У Києві мало театрів.

- У нас трохи інша концепція життя. У нас в ресторани ходять зустрічатися люди, у яких є гроші. Решта їдять вдома. А парижани снідають, обідають і вечеряють в кафе - це інша історія і інше життя. Я вас ось про що хотіла запитати. Театр живе і дихає, коли обмінюється енергією з усім світом. Інтегрованість у міжнародне життя або її відсутність, як мені здається, дуже важливі для театральних людей. І те, що у нас практично всі театри перестали брати участь в міжнародних фестивалях, дуже мало їздять, дуже мало спілкуються з іншим глядачем, таким, який приходить щовечора, зі своїми колегами, які в Парижі, Лондоні або ще десь, - це , як мені здається дуже згубно.

- Так звісно. Тому що ти існуєш в своєму власному контексті, за який не можеш вийти і побачити щось ширше. Але це дуже дорого. Чому кінофестивалі сьогодні так добре розвиваються? Тому що я можу просто привезти флешку, зараз не потрібен кіноапарат, може приїхати тільки продюсер. І це простіше, хоча теж коштує грошей, але це простіше, ніж привезти трупу, декорації, що дуже дорого. Дуже.

- Але існують же спеціальні люди, які вміють знаходити гроші для своїх театрів, тому що держава мало кому допомагає ...

- ... допомагає цілком.

- Є муніципальні театри, це зрозуміло, є фонди. Чому у нас неможливо ні створення фондів, ні рад багатих людей, які допомагали б театру? У нас же театральний вуз вже 50 років має факультет, який готує менеджерів, - і що?

- Вони десь щось менеджеріруют, але не в театрі. У нас так вийшло, що більша частина багатих людей - це не зовсім ті, хто любить театр. Їм, напевно, цікавіше стриптиз ...

- ... який теж богоугодне діло ...

- ... я не кажу, що немає освічених людей. Просто цей прошарок повинна з'явитися ... як ми говоримо, «їхні діти» або «їхні онуки». Можливо, еволюція так і відбувається, тому не варто зараз сподіватися на те, чого немає. А фонд ... про цей фонд тільки ледачий не говорив. І міністр культури говорить, що він потрібен. І що вони його будуть створювати, але, коли вони його створять, я не знаю. Я можу написати заявку і довести, що мені потрібні гроші на мій спектакль, але це інший принцип фінансування. Тому я і сказав, що, якщо є фонд, в якому я можу отримувати гроші на постановку або на поїздку, ти не залежиш від усього театру. Театр - це великий колектив. І поїхати зі спектаклем на гастролі теж непросто. Тому що повинна поїхати частина трупи, а грати репертуар комусь потрібно.

- Мало того, чиновники від культури повинні ще вміти споживати те, що виробляють театри.

- Коли в Парижі були Дні Києва, до нас на спектакль прийшов заступник міністра культури, подивився його і сказав: «Хлопці, а тепер я вас запрошую в кафе». Він сказав, що поведе нас в кафе, куди Жан-Поль Готьє ходить, і ми з ним запалювали до другої години ночі, розмовляли про щось. Ось це я розумію заступник міністра культури. Тобто для нього культура - це середовище, в якому він перебуває.

Підписуйтесь на канал «» в TelegramПублікації по темі

Новини від партнерів

Це якісь загальні процеси, в Україні немає суперспектакль або це моя особиста втома?
Як ви вважаєте, ось ваш режисерський досвід?
Як ви вважаєте, чи помінялися театри, сприйняли це інше життя?
Чому можлива ось ця гібридна інформаційна ситуація в Європі?
Хто ці люди, які зроблять театральну революцію?
Ви знаєте, що фінансування наступного року для будь-якого театру залежить від того, скільки він заробив в цьому?
Як оцінити роботу того чи іншого театру?
Вас, як режисера, влаштовує рівень театральної освіти, з яким до вас приходять в театр після вузу?
Ким ви себе відчуваєте в сучасному українському театрі?
Як сприймається ваш мюзикл і чи можливо в принципі в майбутньому зробити театр, де будуть ставити тільки мюзикли?