Євген Костін: Як просувати бізнес в умовах обмеженого бюджету

За родом діяльності мені доводиться спілкуватися з представниками малого бізнесу. І мене часто запитують: "реально займатися інтернет-просуванням, маючи лише 20-30 тисяч рублів в кишені?" Так, реально. Керівник департаменту продажів в SeoPult Євген Костін спеціально для Pressfeed розповів, як це зробити, з обґрунтуванням у цифрах і зазначенням інструментів.

Керівник департаменту продажів в  SeoPult  Євген Костін спеціально для  Pressfeed  розповів, як це зробити, з обґрунтуванням у цифрах і зазначенням інструментів

Євген Костін, керівник департаменту продажів в Se o Pult , Викладач навчального центру CyberMarketing .

1) Відмова від підрядників

Коли доводиться на всьому економити, перше, від чого можна відмовитися, - ланка посередників. Будь-яке рекламне агентство - це, як мінімум 30, а то і 50% від суми витрат на рекламні ресурси. Наприклад, фактично на пошукове просування вам буде потрібно 20 тисяч рублів на місяць, компанія ж запросить 30-40-50. І далеко не всі агентства беруться за роботу з такими "мікробюджетамі". Для них це просто нерентабельно.

Можна звернутися до фрілансерам, але всі ми чули про надійність цих товаришів. І проблема навіть не в компетенції, а непосильною ноші. Вести пару проектів за копійки - збитково, заробляють виключно на обсягах. У цій рутині мало хто буде занурюватися в специфіку бізнесу і шукати найбільш ефективні рішення його завдань. Ще варто враховувати, що в одній особі неможливо знайти універсального фахівця в різних сферах інтернет-реклами. А це означає, що доведеться шукати кілька виконавців.

Що робити? На тривалу перспективу розумніше виховати власний "мозок", свого стратега, який буде рулити просуванням, при цьому відмінно розбиратися у внутрішніх процесах. І бізнес став все частіше про це замислюватися.

І бізнес став все частіше про це замислюватися

Якщо ви, як власник проекту, фізично не встигаєте зануритися в маркетинг, візьміть в штат співробітника. Можна стажера. Важливо з самого початку його навчити, забезпечити інструкціями та інструментами, встановити дисципліну, контролювати процес, щоб зростити свого фахівця in-house. Повірте, це більш грамотні інвестиції, ніж сидіти на голці підрядника.

2) Лікнеп в інтернет-маркетингу

Щоб хоч трохи розбиратися в принципах інтернет-реклами, оволодіти термінологією, розуміти, як вести просування, варто пройти навчання. Переважно для власників малого та середнього бізнесу ми і організовуємо семінари в CyberMarketing, які проводяться на безкоштовній основі.

Переважно для власників малого та середнього бізнесу ми і організовуємо  семінари  в CyberMarketing, які проводяться на безкоштовній основі

Є і платні курси (20 000 рублів). Ідеально для тих, кому потрібно швидко освоїти SEO або контекстну рекламу без відриву від бізнесу, отримати консалтинг, в ході навчання налаштувати просування свого проекту. Зараз я працюю на такому інтенсиву з групою в 10 чоловік. Наступний набір - в травні.

3) Настільні інструменти

База знань - перша умова для самостійної роботи. Друге - набір інструментів. Розповім про сервіси, доступні широкому колу користувачів, в тому числі новачкам в рекламі.

Для збору інформації

Важливо знати, як грають на вашому полі успішні гравці: розуміти їх стратегію, бачити використовувані рекламні канали, збирати інформацію про цільову аудиторію, її інтереси та вподобання, визначати пошукові фрази, які призводять трафік, джерела цього трафіку. Ця та інша інформація про ваших конкурентів дасть поживу для розуму - на що робити ставки, в яку рекламу, інвестувати кошти. Для аналізу можна використовувати сервіс SimilarWeb .

На безкоштовній основі доступний "урізаний" тариф, якого буде достатньо для фундаментальних досліджень за двома-трьома конкурентам.

Для аналізу сайту

Не варто починати просування без попереднього аудиту сайту. Це майже те ж саме, що побудувати будинок, виявити, що у нього тріснули стіни, ламати і будувати заново. Праця колосальний. Я бачив багато сайтів, і кожен другий (!) Має фатальні недоліки: десь в більшій, десь в меншій мірі.

Базову перевірку сайту можна провести безкоштовно. Наприклад, в сервісі PR-CY . Але тут потрібна технічна підготовка, щоб прочитати і інтерпретувати результати. Або ж за допомогою рубрики "Експертиза" в блозі SeoPult. Частина присилаються заявок потрапляє до мене на розбір польотів.

Частина присилаються заявок потрапляє до мене на розбір польотів

За більш детальну діагностику і звід рекомендацій доведеться заплатити, хоча вартість цілком підйомна - у "Персонального менеджера" в SeoPult аудит обійдеться в 3000 рублів (ще можна отримати знижку 20-30% за бонусною програмою). Вартість подальших робіт по виконанню рекомендацій залежить від того, в якому обсязі потрібні зміни і якого характеру.

Для SEO-просування

Привівши сайт в порядок, можна приступати до просування в пошукових системах. Найпростіше завдання вирішується для сайтів з регіонів, віддалених від московського: конкуренція і бюджети в рази нижче, результат видно практично відразу. Але де б ви не знаходилися, для роботи вам буде потрібно софт для настройки і запуску рекламних кампаній.

Озвучений вище SeoPult ще в 2008 році був створений саме для того, щоб самостійні рекламодавці могли просуватися без агентств. В SEO-модулі ви знайдете все необхідне для роботи.

Рекомендована мінімальна вартість просування одного запиту - 100 рублів (допускається зниження бюджету до 25 рублів). Загальна сума на кампанію залежить тільки від вас: є 5000 рублів - вибирайте потрібні запити і запускайте просування на цю суму.

Головне - не помилитися з вибором запитів, щоб раціонально витрачати бюджет. А цього можна навчитися на семінарах, про які я говорив вище, або отримати консультацію "Персонального менеджера" в рамках замовленого пакета SEO-аудиту. Це, фактично, той же агентський сервіс, але з разючою економією коштів і очевидною перевагою: на кнопку "запустити просування" натиснете ви самі, коли рекламна кампанія буде налаштована "під ключ".

Крім SEO-модуля в рамках системи є ще один потужний SEO-функціонал - робота з контентом на чужих сайтах, які вже стоять в ТОПі Яндекса і Google. Вони здатні приводити вам відмінний мотивовану трафік. Завдання софта - зібрати базу майданчиків, ваше завдання - домовитися про розміщення своїх матеріалів. "Встройка" в чужий контент може виглядати як органічно вписане пропозицію або абзац, а може бути і формат повноцінної статті.

Плата за користування модулем - 6 рублів за слово в місяць. Вартість розміщення контенту на майданчиках регулюється їх власниками: це може бути безкоштовно, а може коштувати 30 000 рублів. Вам потрібно вибрати з бази ті варіанти, що підійдуть під ваш бюджет, тематику і завдання. Результат стóит цієї роботи: природні зворотні посилання і хороші поведінкові метрики на вашому сайті - дуже міцна підтримка для SEO.

для PR

Побудова іміджу і формування власної експертизи - уже давно доля не тільки великих і багатих. Зараз в рунеті набирає популярність контент-маркетинг, що має на увазі комунікацію зі споживачами в соцмережах, Instagram, YouTube, порталах, форумах, ЗМІ за допомогою корисних публікацій. Рекламний канал доступний бізнесу будь-якого рівня.

Трохи розповім про один з наших кейсів. нещодавно в модуль контент-маркетингу "Пульта" із заявкою звернувся тільки що відкрився магазин вечірніх суконь. На руках - 10 000 рублів. У калькуляторі на сайті системи замовник сам відібрав майданчики з активною аудиторією, які вписалися в бюджет:

 • група ВКонтакте про весілля;
 • група ВКонтакте про тренди моди;
 • молодіжний YouTube-блог про красу і моду.

У соцмережах ми розмістили пости про вибір сукні для особливого випадку в супроводі графіки від магазину. До "ютуберу" прилаштувалися з невеликою рекламою в відео-форматі.

У підсумку на сайт з нульовою відвідуваністю плавно пішли заходи з постів - 340 унікальних візитів за перший місяць. При бюджеті в 7 900 рублів отримати такий результат можна мабуть тільки з SEO, але швидкість віддачі не буде такою стрімкою. Виросла і впізнаваність магазину, про що нам сказав зростання брендових запитів в пошуку.

Друга важлива, і що приємно, абсолютно безкоштовна фішка для управління іміджем - SERM-модуль для пошуку відгуків про вашу компанію. За брендовим запитам ви знаходите сайти, де є згадки про вас, і починаєте з ними працювати. Реагувати на відгуки потрібно обов'язково: конструктивно відповідати на критику, дякувати за позитивні повідомлення. Корисна порада: не пишіть схвальні слова на свою адресу з "липових" акаунтів. Користувачі дуже тонко відчувають фальш - вийде собі дорожче.

для аналітики

І, звичайно, все що ви робите - SEO, реклама, PR - потрібно правильно заміряти за допомогою безкоштовних систем аналітики, наприклад Яндекс.Метрика . Інакше як дізнатися, який саме спосіб приносить вам більше трафіку і продажів? Аналізуйте проміжні результати, вважайте конверсії, залишайте в своєму арсеналі тільки ті інструменти, які працюють дійсно ефективно.

4) Калькуліруем

Разом, у що вам може вилитися власна ініціатива в інтернет-маркетингу:

 • навчання (себе або співробітника) - безкоштовно, з посиленою практикою на власному сайті - 20 000 рублів одноразово;
 • зарплата співробітника - як домовитеся;
 • аналіз конкурентного середовища - безкоштовно (з обмеженим функціоналом);
 • діагностика сайту (SEO-аудит) та сервіс консалтингу по налаштуванню рекламних кампаній - від 3000 рублів за всю роботу;
 • SEO - від 25 рублів за просування одного запиту;
 • PR і просування в соціальних мережах - від 5000 рублів за рекламну кампанію;
 • управління репутацією в мережі - безкоштовно;
 • аналіз просування - безкоштовно.

Ви вільні вибирати методи і інструменти просування самостійно, але не втрачайте час і гроші: вчіться вичавлювати будь-хто, а особливо скромний бюджет, з максимальною користю. Для цього є всі можливості: знання свого бізнесу, безкоштовне навчання в сфері інтернет-маркетингу і нехай не завжди безкоштовні, але доступні інструменти , Створені фахівцями для потреб звичайних користувачів.

І мене часто запитують: "реально займатися інтернет-просуванням, маючи лише 20-30 тисяч рублів в кишені?
Що робити?
Інакше як дізнатися, який саме спосіб приносить вам більше трафіку і продажів?