індиче переворот

На початку 2018 років зо два успішних менеджера залишили комфортні кабінети стабільної медичної компанії і опинилися посеред напівзруйнованої ферми з мрією вирощувати індиків. Новий бізнес назвали «ранки».

Зараз в теплому приміщенні регоче 5,5 тисячі білих породистих птахів. А фірмовий автомобіль доставляє якісне індиче м'ясо замовникам Ірпінського регіону.

Хотілося СВОГО!

Олександр Криндач кілька разів дуже виразно і з натиском повторює саме це слово: «СВОЄ». Вони з колегою Русланом Лисянським - медики за освітою, працювали в успішній вітчизняної компанії, яка поставляє медичне обладнання та препарати. Захотіли бути не посередниками, а виробниками чогось власного.

«Запрошуємо колег з офісного планктону до нас на трудотерапию: експрес-схуднення за 2 тижні», - жартують чоловіки, енергійно притоптуючи на морозі. «Я на колишній роботі замовив абонемент в спортклуб, - розповідає Руслан. - Злякався, що занадто округляється в затишному кабінеті. Ефекту було мало. А ось тут ми швидко скинули зайві кілограми! І відчуваємо себе здорово! »

На початку 2018 років зо два успішних менеджера залишили комфортні кабінети стабільної медичної компанії і опинилися посеред напівзруйнованої ферми з мрією вирощувати індиків

Почалося з зелені

Спочатку хотіли робити установки для вирощування зеленої маси на гідропоніці. Але швидко зрозуміли: щоб переконати фермерів-тваринників в ефективності такого зеленого корму, треба все показати на власному прикладі і на власний продукт. Вирішили вирощувати правильну індичку.

Індичка як «фішка»

Руслан з Олександром «включили» в собі менеджерів, які добре знають класичні бізнес-процеси. Досвід маркетингу і продажів не пройшов даремно. Штовхатися з курятиною, яка на м'ясному ринку займає майже 50%, не хотіли.

Переконані: навіть не починали б, якби не визначили свою «фішку». Без оригінального продукту немає бізнесу. Смачна і корисна індичка поки має лише 2% загального споживання м'яса. Тому підприємці обрали саме цю перспективну нішу.

Ну і просто самі люблять ніжне дієтичне мяско. Хочуть годувати їм свої сім'ї. У Руслана двоє дітей - 6 і 10 років. У Олександра взагалі старт нового бізнесу збігся з народженням первістка. Мотивація переконлива.

локальний бізнес

Бізнес Руслана і Олександра задуманий чітко як локальний, для конкретного регіону. Підкреслили це торговою маркою «Бучанська індичка». Розташовані в селищі Бабинці по Варшавській трасі в 50 км від Києва. Знають, що настрій в їхньому регіоні ставить сусідня Буча, оскільки розвивається дійсно по-європейськи. Молодь, якій багато в регіоні, свідомо орієнтується на здорове харчування. Цільова аудиторія вимоглива, але перспективна.

Відповідно, м'ясо повинно потрапляти до споживача тільки свіжим, а не перемороженних. Немає сенсу продавати продукт далеко. Така стратегія.

Свідомо не звертаються до супермаркетів, де повно масового продукту. Зате домовляються з профільними фермерськими магазинчиками. І виконують індивідуальні замовлення, отримані через соцмережі.

Якщо все піде добре, мають амбіції масштабувати ферму і на інші локації. Але тоді знову будуть підлаштовувати її під особливості регіону.

краще оренда

На новий сучасний пташник в ідеалі треба до $ 4 млн. Нереальний варіант. Власних коштів вистачало лише на те, щоб реставрувати під свої потреби якісь з фермерських руїн. Об'їздили пів-України і бачили ціни від 40 до 100 тис. Доларів. Жоден банк, куди звернулися молоді підприємці, кредити на розвиток їм не дав.

Удача посміхнулася в селі Бабинці, де у Руслана Лисянського є власний будиночок. Колишню напівзруйновану ферму і ковбасний цех сусіди погодилися здати в оренду.

Тепер усвідомлюють: оренда для такого бізнесу - це оптимальний варіант. Власні заощадження, які мали, не "вбухали» в покупку, а оптимально розподілили на досить щадні орендні платежі і закупівлю обладнання, племінного стада та кормів.

На породі і кормах не економлять

Руслан трохи розбирався в індиків, розводячи їх на своєму обійсті. Але для виробництва вибрали спеціальну високопродуктивну м'ясну породу з розплідника в Словаччині. В Україні, на жаль, з племінною справою цих птахів проблематично. Яйця доводиться завозити з Європи.

На наступну закладку вже домовилися з французами - їх індики виростають трохи менше, до 5-6 кг. Клієнти «Бучанської індички» кажуть, що птицю такого розміру буде зручніше запікати в духовці, ніж нинішню 10-кілограмову. Виробники реагують на запит.

Яйця обійшлися разом з послугами інкубатора в Україні по 1,5 євро за одиницю.

Чи не економлять і на корисних кормах. За допомогою кваліфікованих консультантів-технологів розробили 6 типів рецептів для кожного етапу вирощування. Збалансували пропорції поживних речовин, вітамінів, комбікорми (з партнерського комбікормового заводу) і свіжої зелені з власної гідропоніческой установки.

Останній місяць вигодовують птицю кукурудзою: вона додає м'ясу жирність, солодкуватий і приємний колір.

Зелений корм круглий рік

На логотипі «Бучанської індички» є гасло: «Їсть зелену травичку». Засновники називають це одним з головних своїх переваг.

Показують першу установку, яка дозволяє вирощувати зелень на гідропоніці і годувати птицю свіжою травою. Надалі планують самі виготовляти такі для себе і на продаж іншим фермерам.

Розрахунок такий: до 30% їх корми складаються із зеленої свіжої трави. З 1 кг зерна на гідропоніці отримують 8 кг вітамінної, легкопереварюваній зелені.

«Сіно, солома, які традиційно заготовляють худобі фермери, обходяться в п'ять разів дорожче, ніж самостійно вирощений зелений корм, який до того ж соковитіше, більш поживні. Зерно зручніше в зберіганні, - уточнюють в «ранки». - Крім того, можна зменшити кількість комбікорму. Якщо врахувати, що на корми йде 70% всіх витрат, економія відчутна. Ще з плюсом в якості ».

Гідропоніческая установка досить проста. У неї по черзі закладаються контейнери з зерном. У процесі бере участь тільки вода, яка кисень перетворює в озон. Ніякої хімії. Електроніка контролює вологість і температуру.

Виймаємо зелене покривальце в 2 см завтовшки і несемо індикам. Ті відразу ж починають енергійно щипати соковитий гостинець.

«Чому б і людям не мати вдома таку установку замість холодильника? До свіжої зелені додаєш приправи - ось тобі і корисний вітамінний салат », - смачно розповідає Руслан Лисянський, викликаючи у нас апетит.

Сусід-фермер, який тримає молочних корів, вже теж зацікавився саморобної зеленню, яку можна мати цілий рік.

«Як тільки чітко налагодимо всі процеси з індиками, будемо тут поруч збирати для зацікавлених фермерів гідропоніческіе установки вартістю десь по 10-15 тис. Грн. Часткове введення в раціон свіжої зелені не тільки здешевлює корми, а й робить смачніше молоко і м'ясо », - запевняють підприємці.

Комфорт. перші втрати

Чоловіки зворушливо розповідають про основні примхах своїх вимогливих підопічних. Перш за все - молодняк потребує тепла. Тому днювали-ночували, поспішаючи з ремонтом напівзруйнованих приміщень. Помилилися лише в кінці: треба було заздалегідь, за добу до приїзду пташенят, уже розігрівати приміщення. 50 індичат не змогли адаптуватися до поступового нагрівання і загинули ...

Тепер спеціальні датчики строго контролюють мікроклімат в пташниках.

Птах також залежна від відтінків світла. Наприклад, при помаранчевому тлі краще мчить, а при синьому - набирає вагу. Ось чому в Бабинецкая пташнику синє освітлення.

Звуки музики

Господарі кажуть, що оберігають індиків від різких звуків, оскільки переляк може викликати порушення травлення. Навіть подумують включати фоном легку музику, щоб не так чутно було включення кормораздатчика, подрібнювача, іншого обладнання.

До речі, за допомогою музики визначали стать пташенят, щоб розділити їх по різних приміщеннях. «Коли легенько запускав« Деспасіто »- самі не реагували, а самці, ще навіть безпері, розпускали крила, надували шиї, як ніби йдуть в наступ. Просто диво природи! »- розповідає Олександр.

Суворий режим

Звиклим до стерильності медикам легко підтримувати суворі санітарні умови на фермі. Потрапити всередину можна тільки через спеціальні санпропускники, де персонал приймає душ, переодягається у спецодяг. Шляхи працівників різних підрозділів не перетинаються. Є постійне відеоспостереження.

«Ми приємно здивовані підтримкою фахівців Госпродпотребслужби з Бородянки - не натішиться підприємці. - Якби не їхні професійні консультації та роз'яснення, ми б самі не впоралися. І гадки не мали, що це тепер не якийсь каральний орган, а люди, які реально підтримують початківців. Всі молоді, з сучасним мисленням. Працюємо дуже тісно. Щотижня їздимо в лабораторію, перевіряємо, радимося. Респект їм ».

«Ранки» почали процес обов'язкової сертифікації за всіма параметрами системи харчової безпеки HACCP.

устаткування

Хоча зовнішній ремонт пташників господарі не встигли закінчити, але вже працює на повну внутрішнє обладнання для комфорту птахів - італійські лінії для годування, системи підтримки мікроклімату.

«Поки вивчали технологію переробки, часом просто жахалися: що ж ми їмо ?! - зізнаються підприємці. - Наприклад, дізналися, що є ванни, в яких довго вимочують м'ясо, щоб воно набралося зайвої ваги, є установки для накачування тушок певними маринадом і т.п. І це все застосовується на великих підприємствах.

Ми встановили в забійному цеху тільки просте найнеобхідніше обладнання для традиційної обробки, отримання чистого натурального м'яса ».

Пташники і цеху нових фермерів оснащені економічними котлами на дровах, дорогий газ тут не застосовують.

кадри

Зараз на виробництві в Бабинцях працює 10 місцевих жителів. Все офіційно оформлені і отримують фіксовану зарплату, а також преміальні.

Більшість відгукнулися нема на рекламу в Інтернеті, а на прості оголошення на зупинках маршруток.

На жаль, з багатьма довелося вже й попрощатися: прикладалися до пляшки, виявлялися нечистими на руку.

«Найбільша проблема, - скаржиться Руслан Лисянський, - недолік дисципліни і відповідальності. Фактично тільки 2 з майже 20-ти підрядників вчасно і сумлінно виконали необхідні роботи. А у нас же були розраховані всі процеси, щоб дотримати технології, оптимально витрачати кошти, скоріше почати реалізовувати продукцію. У людей немає розуміння, що від них залежить успіх всього підприємства і їх особистий в тому числі ».

Доводилося самим замінювати недбайливих працівників. «Зате ми за цей час стали універсалами, електриками, штукатури. Самі перепробували всі процеси, точно знаємо, з чого все складається і як працює », - знаходять плюси і в таких труднощах підприємці. Відзначають: вкрай важко паралельно вести ремонт і вже вигодовувати птицю. У заздалегідь повністю підготовленому приміщенні запускатися було б набагато легше.

Будуть і надалі створювати робочі місця для місцевих працівників, оскільки планують рости і відкривати нові напрямки.

Професіонали - на аутсорс

Професійних консультантів «ранки» запрошує на умовах аутсорсингу. Радять і іншим колегам: на ринку вже досить кваліфікованих фахівців з ветеринарії, технологіям вирощування, переробки продукції, послугами яких можна скористатися. Швидко, на перший погляд, сумбурні процеси вкладаються в чітку систему. Наприклад, вивірена технологом рецептура годування розписується пташницею по нормам і часу - їм залишається просто чітко дотримуватися схеми.

Що далі?

Господарі нового бізнесу тривають процеси емансипації від рутини і авралів становлення. Кажуть, тепер є можливість зосередитися на подальшому розвитку. А планів у «ранки» багато.

Мають амбіції формувати ринок. Реставрують ще 2 приміщення під пташники, збільшуючи кількість птиці з 5,5 до 10 тисяч. Впевнені, що для їх регіонального ринку, з огляду на кількість населення, нинішньої продукції вкрай мало. Розраховують, що на дієтичне індиче м'ясо перейде солідна частина споживачів курятини, а також деякі прихильники яловичини і свинини.

Окремим бізнесом організують виробництво і продаж гідропонних установок для вирощування зеленого корму.

Задумали обладнати і власний інкубатор, щоб від А до Я контролювати весь процес вирощування індиків.

Збираються реалізовувати не тільки свіже м'ясо, а й продавати індичат сусідам на відгодівлю. На домашньому утриманні вирощування обійдеться дешевше, ніж на фермі. Готову птицю прийматимуть на забій і переробку.

Виробництво хочуть зробити безвідходним. Є ідея із залишків робити корм для тварин в формі сосисок. Ймовірно, що собачки і кішечки корисніше буде з'їсти перемелені натуральні тельбухи і лапки замість незрозумілого сухого корму.

У романтичних планах також вирощування екзотичних цесарок. Їх зараз дорогим ресторанам поставляють тільки спеціальні невеликі ферми. «Ранки» спробують здешевити цей вишуканий продукт, зробити його більш доступним. Самим це ніжне м'ясо, схоже на дичину, дуже до смаку!

окупність

Підприємці розраховують окупити свої перші інвестиції протягом 2,5-3-х років. За недавніми висновками аналітиків компанії Pro-Consulting, рентабельність продажів з подібною индюшиной ферми становить 12%.

Прибуток підприємці планують вкладати в розвиток.

Зараз найбільше очікують, як оцінять їхню продукцію споживачі і поділяться особистими враженнями з сусідами, знайомими. Дуже сподіваються на ефект сарафанного радіо, яке підтвердить: свіжа індичка дійсно смачна і корисна.

Чи важко змінюватися?

AgroPortal.ua розпитав підприємців: як пережили процес різких змін у своєму житті? «Для початку 3 місяці відпочив, покатався на лижах. Потрібна була емоційна перезавантаження, - визнає Олександр. - Важливо, що ми з партнером різні за темпераментом, характерам. Руслан - мега-генератор ідей, він запалює. Я маю досвід просування продукту, спілкування. Багато в чому врівноважуємо один одного. Бути однаковими для такого стартапу, мабуть, шкідливо ».

Але головне, визнають нові фермери - це підтримка сімей, дружин. Вони поставилися з розумінням до новацій своїх чоловіків, були готові витримати труднощі становлення.

До речі, назва «ранки», як виявилося, досить показове. Воно складається з 2-х коренів: РАН - назва бога сонця і КО - чоловіче начало. Отже, саме чоловіки в цій справі взяли на себе всю відповідальність.

«Ми створюємо різнопрофільне виробництво. У ньому в майбутньому і наші діти зможуть реалізувати себе дуже по-різному: стати маркетологи, рекламісти, виробничниками, ветлікарями, технологами або фахівцями з обладнання. Або ж ... кіношниками, мультиплікаторами, які придумають історію про нашу індичці по логотипу - ми спеціально її зробили такий смішний і оригінальною », - посміхаються амбітні молоді бізнесмени.

А ще вони розуміють, що за ними уважно спостерігає оточення. І від їхнього успіху залежатиме, чи їхній приклад односельці.

«Добре, що великі виробники масово виготовляють м'ясну продукцію і успішно експортують її, заробляють валюту для країни. Супер! А ми будемо годувати своїх людей свіжим, смачним і здоровим натуральним м'ясом », - кажуть в« ранки ».

Ірина Садова, AgroPortal.ua

«Чому б і людям не мати вдома таку установку замість холодильника?
«Поки вивчали технологію переробки, часом просто жахалися: що ж ми їмо ?
Що далі?
Чи важко змінюватися?
Ua розпитав підприємців: як пережили процес різких змін у своєму житті?