Joomla для чайників - створення сайту на Joomla 3.8.1 CMS

  1. Як пов'язана в CMS Joomla 3.x / 2.5 админка?
  2. Зворотний бік сайту на основі Joomla 3
  3. Як влаштована адмін панель в Joomla 3?
  4. Загальні настройки в Joomla 3
  5. Категорії і матеріали в Joomla 3
  6. Створення категорій і підкатегорій в Joomla 3

Автор: QWNet

Створено: 07.12.2016 7:56

Вітаю вас читачі блогу QWnet.ru. Сьогодні ми з вами поговоримо про те, як створити сайт на безкоштовному движку Joomla 3.x. Стаття буде більше орієнтована на новачків в сайтобудування. Колись кожен досвідчений вебмастер був новачком і проходив всі етапи сайтобудування, і здається що все зрозуміло, розмірковуючи заднім числом. Насправді для новачків далеко все не так просто. В ході роботи виникає багато питань і часом не подоланні здавалося б перешкод. Саме для того, щоб зробити швидкий старт в освоєнні Joomla движка, я і вирішив написати докладну статтю, яку назвав "Joomla для чайників". Колись я і сам був новачком в цій справі, і тепер хочу поділитися своїми накопиченими знаннями. І так, поїхали ...

Після того як поринете в адмінку движка джумли 3, то вам відразу здасться все не так складно як може здатися на перший погляд. Для того, що вам все здавалося досить простим в Джумла, звичайно потрібно витратити буде час для вивчення системи управління сайтом Joomla 3.x.

У третій версії даного движка, розробники зробили його більш юзабільний і сучасним, і вийшов якісний продукт, який відповідає всім сучасним тенденціям веб-технологій HTML5 та CSS3. Адаменко движка має адаптивну версткою за рахунок застосування Bootstrap. На Joomla 3.x ви зможете створити не тільки сайт для фірми, або сайт розважального формату, але також зможете без особливих проблем зовсім безкоштовно створити інтернет магазин , Сайт-каталог, персональний свій блог, функціональний сайт-галерею.

У даній статті "Joomla 3 для новачків" ми з вами торкнемося ключових моментів Joomla CMS, розглянемо основні функції адмінпанелі, розглянемо яким чином розміщуються статті в джумла движку. Також розглянемо інструменти зі створення категорій і розглянемо ієрархію категорій. Одним словом, детально познайомимося з даними движком, навчимося його налаштовувати і адмін, почавши створювати сайти на даному популярному в усьому світі движку Joomla 3.x.

Як пов'язана в CMS Joomla 3.x / 2.5 админка?

Ось ви встановили Joomla 3 на хостинг, далі движок сайту русифікували. Тепер саме час почати з ним більш детально знайомитися. Ви напевно вже в курсі, що при установці движка сайту на хостинг, сайт буде складатися з двох частин (Frontend і Backend частини сайту).

Фронтальна частина - це те що бачать відвідувачі сайту коли вводять назву вашого сайту в браузері.

Backend частина - це адмінпанель, куди ви заходите і керуєте сайт, розміщуєте нові матеріали. Загалом, проводите всі основні роботи по адмініструванню сайту.

1. Загальнодоступна частина сайта (Frontend) - це частина сайту, куди абсолютно всі користувачі можуть потрапити. При переході з пошукових систем, з соціальних мереж, за прямим заходу або з закладок браузера. Якщо більш детально говорити, то все що ви вводите в браузері в рядку, що починається з http: //, це і є загальнодоступна частина сайту. Наприклад при введенні http://qwnet.ru, ви потрапите на головну сторінку сайту, що і є фронтальною частиною сайту. Якщо ви на початковому етапі не хочете витрачати гроші на покупку хостинг аккаунта і доменного імені, то ви можете розгорнути сайт на джумла движку на локальному сервері Denwer. Як це зробиться ми розглянемо в наступних статтях. При зверненні до сайту, що знаходиться на локальному комп'ютері, в пошуковій рядку треба буде вводити не адреса домену, а локальним адресу вашого локального сервера. Дана стаття не про локальне розгортанні сайту на комп'ютері, тому на цьому ми тут загострювати увагу не будемо.

Frontend частина - це те що користувачі будуть бачити в браузері. Ми з вами самі встановлюємо движок, зверху вішаємо шаблон, викладаємо матеріали, виводимо модулі на сторінки сайту. Фронтальна частина сайту буде виглядати так, як ви цього хочете, оскільки Joomla CMS володіє гнучкими налаштуваннями з виведення матеріалів і модулів на сторінках сайту.

У джумла движку є дуже зручний функціонал і різновид шаблонів. Про що я говорю, давайте по порядку. Коли ви завантажуєте архів з шаблонів в інтернеті, як правило в архіві присутня два вкладених архіву. Перший архів є самим шаблоном + весь комплект необхідних модулів з компонентами. Другий шаблон як правило називається "швидкий старт" (Quickstart) з демо-даними. Тобто, встановивши даний Quickstart архів з демо-даними до себе на домен, на виході отримаєте повноцінний сайт, з уже встановленим шаблоном і всім комплектом плагінів, модулів і компонентів. У кожного шаблону, який створений відомою зарубіжної студією, є посилання на демонстрацію шаблону. Тобто, ви перед покупкою або скачуванням шаблону, можете подивитися як він працює в дії. При установці Quickstart архіву шаблону, ви отримаєте один в один сайт на домені, як побачите по демо-посиланням шаблону на сайті веб студії.

Якщо ви вирішите ставити все окремо. Спочатку движок Joomla, далі через адмінку шаблон, далі всі необхідні модулі, то для початку зовнішній вигляд може особливо не вразити, оскільки демо-даних в движку не буде, і все треба буде наповнювати самому, заводити і виводити на фронтальну частину категорії, а також встановлювати всі необхідні модулі з компонентами, налаштовувати їх і виводити на сторінки вашого сайту.

Для початківця вебмастера все ставити окремо може здатися складною справою, тому рекомендую на початку ставити "швидкий старт" шаблонів з демо-даними. Таким чином, проінсталіровав движок, ви отримаєте на виході готовий сайт з усіма виведеними модулями, і таким чином зможете в адмінці сайту подивитися що і як влаштовано.

2. Закулісна панель, яка прихована від звичайних відвідувачів сайту Backend частина під назвою адміністративна панель сайту, або як її простіше називають - админка сайту. Зовнішній вигляд і загальний функціонал стандартної комплектації Joomla движка будуть для всіх вебмайстрів однакові, хто буде розробляти сайт на системі управління джумла.

Давайте розберемося, навіщо потрібна адмін панель?

Адмін панель необхідна для комплексного управління сайтом, тобто для того, щоб викладати на сайт нові статті, при необхідності редагувати вже викладений статті на сайті. Адмін дає можливість викладати новий контент не складніше ніж працювати в Word програмі від компанії Microsoft, з якої я впевнений кожен мав справу. Розміщення нових статей не створить складнощів для початківців адміністраторів сайту.

В адмінці сайту також здійснюються більш складні функції в плані адміністрування сайту. Головне зрозуміти загальну логіку роботи адмінки, і тоді стане все досить просто і зрозуміло. Працювати над сайтом ви і будете в адмін панелі, де і будете проводити дуже багато часу.

Вхід в адмін-панель Joomla 3.x і питання безпеки движка

В адмінку сайту джумли потрапити досить просто. Необхідно до адресою вашого домену, на який ви поставили систему управління сайтом Joomla, приписати в адресному рядку браузера після слеша "administrator" (приклад: http: //ваш-сайт.ру/administrator). До кожного движка свою адресу до адмін панелі. Якщо ваш сайт працює під управлінням Wordpress, то щоб увійти в адмінку сайту, необхідно буде приписати в адресному рядку браузера після слеша "wp-admin" (приклад: http: //ваш-сайт.ру/wp-admin).

Ви можете подивитися як все влаштовано зсередини, можна зайти на сайт через програму FTP-клієнта, або через диспетчер файлів вашого хостинг аккаунта. У корені домену можна буде знайти папку під назвою administrator, а в папці знаходиться файл index.php, до якого і йде звернення при написанні в рядку браузера адреси вашого сайту з приставкою / administrator /.

Можна в адресному рядку браузера прописувати шлях до адмінки і таким чином http: //ваш-сайт.ру/administrator/index.php, але так писати зовсім не обов'язково.

Будь-сайт працює під управлінням веб-сервера, який встановлений на хостингу або у вас на локальному комп'ютері (популярних веб-сервер apache, який входить в популярну програму локального веб-сервера Denwer). При зверненні до будь-якої папці через браузер, за умови що запущено веб-сервер, програма веб-сервера шукає в папці автоматично файл index.php або index.html, щоб його відкрити.

При введенні в рядку браузера адреси сайту, відбувається той же самий процес, відбувається пошук і виклик файл index.php або index.html, який повинен знаходитися в корені сайту. Тут є багато важливий нюанс появи дзеркал сайту (http://qwnet.ru і http://qwnet.ru/index.php). Що це означає? Це означає, що по декількох шляхах ви можемо зайти на одну й ту ж саму сторінку, що є не дуже хорошим фактором, який потрібно в майбутньому вирішити перед початком робіт по просуванню сайту в пошукових системах.

В адмінку після установки движка будете мати доступ тільки ви, оскільки при установки движка, система на певному етапі установки попросила вас задати логін і пароль. Варто взяти до уваги той факт, що популярні движки в інтернеті досить часто зламують (щоб вписати шкідливий код на ваш сайт для розсилки спаму, або використовувати ваш сайт як дорвея). Тому надійний пароль може вас уберегти про злому хакерами.

Для більшої безпеки вашого сайту працює під управлінням джумла движка, можна також встановити спеціалізовані плагіни, завдяки яким можна заховати сторінку, де ви вводите логін і пароль для доступу в адмін панель вашого сайту. Тобто при введенні в браузері http: //ваш-домен.ру/administrator/, ви не зможете потрапити на цю сторінку, оскільки плагін, який ви встановили для захисту адмінки, вам запропонує свій шлях до доступу до адмін панелі. Плагінів багато для захисту адмінки Joomla сайту, а деякі модулі перенаправляють користувача на головну сторінку сайту, якщо він ввів в браузер http: //ваш-домен.ру/administrator/.

Ви можете скористатися для захисту адмінки плагін "Jsecure", і це один з небагатьох варіантів з аналогів подібних плагінів для джумла движка.

Зворотний бік сайту на основі Joomla 3

Ви зайшли в адмін панель сайту Джумла движка. Доступом до адмінській частини володієте тільки ви і ті, кому дану привілей ви самі надасте. В адмінці є можливість надання гнучкого доступу, при яких відкрита тільки частина можливостей. Якщо ви знайомі з попередніми версіями даного движка, таких як Joomla 1.5, то особливих питань у вас не виникне, оскільки в версії 2.5 і 3.x суть не змінилася. Принцип роботи в ранніх і більш пізніх версіях залишається незмінною. У третій версії джумли став більш юзабільний інтерфейс, деякі функції стали більш зручними, і в цілому опрацьована більш детально система безпеки движка. Різниця криється в деталях, про які ми з вами також поговоримо.

Як влаштована адмін панель в Joomla 3?

Якщо ви новачок в даній системі управління сайтом, то вам доведеться трохи звикнути до адмінпанелі і трохи під напружитися, щоб зрозуміти основну логіку роботи адмінки. Це не так і складно, але для зовсім новачка, хто не мав раніше справ з CMS, можливо здасться що система складна і не зрозуміла. Я суджу по собі, оскільки для початку мені самому було складно зрозуміти логіку роботи виведення категорій і статей на сайті. Проблема була з розумінням виведення головної сторінки пам'ятаю, на чому я щільно завис, і було не раз коли Joomla движок я відсував убік тільки тому, що інтуїтивного розуміння не виникало, і доводилося читати мат. частина по движку.

Давайте подивимося з яких основних частин складається адмінських частина.

Головна сторінка адмін панелі Joomla 3 дуже схожа на адмінку минулих версій джумли лінійки 2.5 і 1.5, які вже давно не підтримуються, оскільки ранні версії джумли мають на даний момент великі проблеми з безпекою. Joomla лінійки 3.x є можна так сказати, попередніми. Ще далеко не всі розширення ви можете встановити на дану версію php-скрипта Joomla 3.x. Ще не так давно популярний компонент онлайн комерції для інтернет-магазину VirtueMart 2 цієї статті не підтримувався. Зараз вже існує версія VirtueMart 3, яка повністю підтримується актуальної версії джумли 3.x.

У верхньому меню адмінки розташовані всі пункти, яка нам знадобляться для успішного адміністрування сайту. В ході адміністрування сайту і розширення функціоналу, шляхом установки додаткових розширень, меню буде розширюватися в плані нових пунктів меню і нових можливостей. Основна логіка в Джумла з часів версії 1.5 залишилася по суті незмінною. Саме тому, ті хто раніше працювали в Джумла 1.5, з легкістю зможуть перейти на третю версію без особливих проблем.

В області центрі адмінки поки що немає особливо важливо інформації, поки у вас сайт не заповнений сторінками з контентом. Покращуючи свої власні можливості сайту, ви зможете в центрі алмін панелі дивитися і відстежувати корисну інформацію. У третю версії джумли з'явилася функціональна "панель управління", куди виведені всі основні функції, якими користуються адміністратори сайтів найбільш часто.

Якщо ви перейдете по якому або верхньому пункту меню, то в панелі управління зліва з'являтимуться швидкі посилання того компонента, в які ви перейшли з вернего меню, що досить зручно і робить роботу швидше в адмінки на Джумла 3.

Хочеться відзначити одну дуже корисну функцію в лінійці третьої версії Джуми, якій дуже не вистачало в 1.5. Ця функція називається - автоматичне оновлення Joomla до актуальної версії движка одним натисканням кнопки в адмінці. У минулі минулі часи оновлення відбувалося тільки в ручному режимі. Тобто, доводилося по засобом FTP клієнта підключатися в хостинг аккаунту, завантажувати файли з офф сайту, і заливати їх до себе на хостинг аккаунт. Зараз розробники максимально спростили оновлення движка, шляхом одним натисканням кнопки, що дуже зручно.

Поверхових огляд на цьому ми закінчимо, і тепер почнемо занурюватися в деталі адміністрування сайту на Джумла 3.x.

x

За кілька хвилин файли автоматично завантажуються, архів, що скачав розпаковується і встановлюється (весь процес можна спостерігати в реальному часі). Погодьтеся, такий функціонал набагато зручніше, ніж займатися оновленням вручну.

На що звернути увагу в першу чергу в адмін панелі Joomla 3.x? Зайшовши в адмінку, напевно відразу розбігаються очі і виникає питання, з чого почати в першу чергу. Виникає банальне запитання, як створити в движку першу сторінку, зробити на сайті блок меню? На перший вглдяд в адмінці створення цих необхідних функцій не очевидна. Мій досвід був таким, що я створив першу сторінку, але з ходу так і не розібрався як її вивести на сайті.

Давайте почнемо з вихідної точки адмін панелі. Вводите http: //ваш-домен.ру/administrator/ в рядку вашого браузера.

ру/administrator/ в рядку вашого браузера

Як видно на скріншоті, в верхньому лівому кутку знаходиться логотип джумли, за яким ви зможете в будь-який момент натиснути, щоб потрапити в вихідну точку адмін панелі. Або вибрати у верхньому меню пункт "Система", і в випадаючому вікні пункт "Панель управління".

Після яких любо змін до адмінки сайту, може виникнути питання, яким чином перейти на фронтальну частину сайту, щоб подивитися всі зроблені зміни в адмін панелі. Для цього в адмінці сайту є в верхньому правому куті посилання на головну сторінку сайту, а також посилання дублюється внизу в лівому кутку посилання "Перегляд сайту".

Якщо ви встановите CMS Joomla 3.x без демо-даних, то спочатку виглядати ваш сайт буде дуже "скромно". У міру його наповнення, на сайті будуть з'являтися сторінки і пункти меню на категорії, тобто сайт буде поступово перетворюватися.

Загальні настройки в Joomla 3

Для початку робіт по наповненню сайту контентом, необхідно зробити кілька змін в загальних налаштуваннях Joomla 3. Потрапити в загальні настройки можна через верхній пунт меню "Система" - "Загальні налаштування".

При переході в загальні налаштування ми потрапляємо на сторінку, де багато всього незрозумілого, і це тільки на одній з п'яти вклядок "Сайт":

В даному пункті насправді немає нічого складного і нагруженностью настройками боятися не потрібно вкладку "Сайт" в загальних налаштуваннях. Давайте максимально простою мовою розглянемо кожен пункт, щоб ми зрозуміли всіх опцій. Далі, в процесі розробки сайту на джумла движку, сюди заходити доведеться досить часто, і всі пункти будете знати напам'ять.

Давайте приступимо, і розглянемо обов'язкові пункти, які потрібно буде з конфігурувати ... Насамперед варто написати назву вашого сайту, яке буде виводитися в назві вкладки браузера при відкритті сайту. Далі йде пункт "Редактор за замовчуванням", де варто поставити найзручніший візуальний редактор JCE, але за замовчуванням після установки Joomla движка, його там не буде. JCE компонент ставиться окремо, оскільки є компонентом. Про це ми поговоримо в окремій статті про JCE компоненті візуального редактора.

На даний момент можете вибрати візуальний редактор TinyMCE, з тих які є в виборі - "Редактор - TinyMCE". Редактор відповідає за оформлення і форматірвоаніе тексту при створення матеріалів на сайті. Редактор TinyMCE в Joomla 3 володіє великим функціоналом, і їм можна також користуватися повноцінно при розміщенні статей на сайті.

Думаю про настройках мета-даних особливо багато не варто мені писати, оскільки тут більш менш і так все зрозуміло.

Meta-Description отвечате за короткий опис головної сторінки вашого сайту.

Meta-Keywords відповідає за ключові слова, під Які оптімізована буде головна сторінка сайту. Пошукові системи даний пункт вже можна сказати не враховують, тому по суті його можна залишити порожнім.

Meta-Robots відповідає за дозвіл / заборона індексації пошуковими системами (Гуглом і Яндексом) вашого сайту. На стадії створення сайту, ви можете поставити повну заборону індексації сайту, вибравши з меню, що випадає "no index, no follow". Після того як ви в майбутньому закінчите роботу над сайтом, необхідно буде відкрити сайт для індексації поісквимі системами, помінявши в пункті Meta-Robots в випадаючому меню на "index, follow".

Index - це правило яке зчитує пошуковий бот від пошукової системи Яндекс, і отримує дозвіл на індексацію сайту. Noindex - це відповідно правило яке зчитує пошуковий бот від пошукової системи Яндекс, і отримує заборону на індексацію сайту. З тегом Nofollow ситуація один в один також сама. Дані теги Follow і Nofollow враховує Google, і ви відповідно їх також ставите як вам необхідно. Nofollow - заборона індексації сайту Гуглом. Follow - дозвіл індексації сайту Гуглом.

Давайте перейдемо у вкладку "Система" в загальних налаштуваннях.

Зверніть увагу на блок "Налаштування сесії", а точніше на цифру що написана в рядку «Час життя сесії».

За умовчанням встановлено там 15, а я поставив 90. Це мається на увазі 90 хвилин буде жити сесія. Тут мається на увазі той момент, що ви коли залягання в адмін панелі, і протягом 15-и хвилин не робите ніяких дій, то сесія скидається. У мене постійно траплялася така ситуація, коли я писав статтю в адмінці, і після 30-50 хвилин роботи, натискав на кнопку "зберегти", і мене викидало на сторінку авторизації в адмін панелі. Відповідно, все що я написав, весь труд йшов в НЕ битьyo, що нерідко дуже сильно дратувало і з'являлося відчуття втраченого часу. Доводилося заново писати статтю, а все чому? Тому що час життя сесії стояло по умовчання 15 хвилин. Саме тому я і поставив час сесії 90 хвилин, щоб міг довго сидіти в адмінці і сесія не скидалася. В ході роботи над сайтом думаю ви мене зрозумієте як ніколи, якщо залишите значення за замовчуванням 15 в пункті "час життя сесії".

Значення в пункті "Час життя сесії" за замовчуванням має не великий час у вигляді 15 хвилин для забезпечення безпеки, але для повноцінної роботи в адмінці сайту 15-й хвилин реально мало. Тому рекомендую поставити не менше 60 хвилин, особливо на початкових етапах освоєння адмін панелі.

Категорії і матеріали в Joomla 3

У джумла движку все крутиться навколо контенту, тобто матеріалів викладених на сайті. Будь-який успішний сайт - це в першу чергу велика кількість корисного і унікального контенту, який представлений в зручній формі на сайті для більшості людей. Без унікального контенту ви не зможете просунути свій сайт в пошукових системах, і соотвественно не зможете отримувати щодобовий пошуковий трафік на сторінки свого сайту. Якщо сайт буде не особливо інформативним, про користувачі що потрапили на ваш інтернет проект, просто побачать що не можуть отримати всю необхідну інформацію та швидко підуть, погіршивши вам поведінковий фактор сайту .

Якщо тексту на сторінках вашого сайту буде мало, то пошуковим системам буде нема чого взяти в результати пошуку у формуванні заголовка, короткого опису посилання в пошуку (так званого "сниппета"). Пошукові системи як відомо, ранжируют в результатах пошуку тільки текст, а всі інші візуальні складові на сайті - це скор всього більше для зручності користування сайтом для відвідувачів. У комерційних високо конкурентних тематиках дизайн і поведінкова складова є значущим фактором при ранжірвоаніі сайту в пошукових системах.

У комерційних високо конкурентних тематиках дизайн і поведінкова складова є значущим фактором при ранжірвоаніі сайту в пошукових системах

Щоб розмістити матеріал на сайті під керуванням системи управління сайтом джумла, вам необхідно перейти в верхньому меню в пункт «Матеріали» - «Менеджер матеріалів». Але це ми трохи забігли вперед, оскільки перед викладанням матеріалу, необхідно ще зробити попередньо кілька рухів тіла в плані підготовки перед викладанням матеріалу. У версії Joomla 1.5 раніше була можливість створювати великі розділи, а в них категорії, і вже там створювати матеріали. Тобто, якщо говорити простою язком, можна було створювати ящики, в ящиках татка, а в папках вже самі матеріали. В Joomla CMS є необхідний функціонал для виведення в різній формі матеріали на сторінки вашого інтернет проекту (це може бути просто матеріал, може бути блог категорій, може бути список посилань на матеріали). Кожен заведений пункт меню на сайті ви зможете зробити різними, тобто один пункт меню може виводити блог категорії, інший пункт меню буде вести відразу на матеріал. Можливості досить багаті у джумли 3 з виведення виведення в різноманітному вигляді матеріалів на сайті.

Багатьом вебмайстрам і користувачам джумли, не вистачало можливостей движка в плані управління матеріалів, і в наступних версіях після джумли 1.5, і так вийшло, що від "розділів" в движку розробники відмовилися, але зате стало можливим здійснювати складання категорій одну в іншу, практично на будь-яку глибину вкладеності. Тобто скажімо ви створили категорія 1, в неї вклали категорію 2, в а неї вклали категорію 3. В результаті у вас вийшла трьох рівнева вкладеність категорій. Це дуже зручно виявилося на практиці! Я особисто користувався не більше третьої вкладеністю на сайті, і можу сказати що дана можливість вкладення дуже зручна в організації матеріалів на сайті.

Заходимо в «Матеріали» - «Менеджер категорій» - «Створити» і починаємо створювати першу категорію на сайті. Заклад категорій є початком якоїсь структури на вашому сайті. У категорії ми будемо визначати створені матеріали на сайті. Тобто, іншими словами в різні ящики будемо складати ті чи інші матеріали. Створювану таким чином структуру на сайті, ви зможете застосувати в створенні меню на сайті, щоб користувачам було простіше розібратися і орієнтуватися на вашому проекті.

Створення категорій і підкатегорій в Joomla 3

Великі можливості при створенні категорій в Джумла 3 приємно дивують! Тут потрібно розуміти той момент, що в основному вам необхідно буде в основному вивести назву категорії (це обов'язковий пункт при створенні категорії), а також зробити вибір рівня вкладеності в поле під назвою "Батько" (в даному полі можна вибрати категорії які ви раніше вже завели в адмінці в пункті "Матеріали" - "Менеджер категорій" - "Створити категорію"). Можливо і не вибирати якусь категорію, тоді створена вами нова категорія буде верхнього рівня.

Поле "Тема" - це якраз те поле, яке обов'язково до заповнення.

Поле "Аліас" (псевдонім) не змінилося з часів версії Джумли 1.5 і дає можливість ввести URL посилання в транслітерувати форматі. В поле Алиас можна використовувати такі сімваоли як: [0-9], [az], [AZ], [_], [-]. Якщо подивитися з прикладу що я ввів на скріге вище, то адреса матеріалу на сайті буде мати наступний url-адреса: http://qwnet.ru/nazvanie-materiala.html. Якщо поле алиас спеціально не заповнювати, то Джумла движок заповнить його автоматично, що не завжди виходить коректно. Тому рекомендую транслітеровано назву заповнювати самостійно.

Поле "Опис" на початкових етапах можна не заповнювати, але в майбутньому вам це поле дуже стати в нагоді, коли ми з вами буде вникати в нюанси SEO-просування сайту під керуванням Joomla 3. В даному полі ви можете написати опис категорії, яке буде виводитися при переході на дану категорію на сайті. Тут можна в описі також картинки використовувати, відео з youtube вставляти.

Зберегти всі свої зміни можна в третій версії Joomla можна цілими трьома способами (а наприклад в Joomla 1.5 було всього навсього два варіанти):

  1. Зберегти - ви зберігаєте всі вироблені зміни і залишаєтеся на сторінці;
  2. Зберегти і закрити - всі проведені зміни зберігаються, а система вас автоматично пекідивает на рівень вище (тобто в даному варіанті ми перейдемо в "Менеджер категорій")
  3. Зберегти і створити - всі проведені зміни зберігаються автоматично відкривається нове вікно створення нової категорії. Це дуже зручно при створенні відразу всієї структури категорій на створюваному сайті.

При створенні нових категорій, потрібно буде вибрати при необхідності батьківську категорію, всередині якої дочірня категорія буде знаходитися.

Якщо ви помітили, то в випадаючому списку є перший пункт під назвою "Ні категорії" ( «Uncategorised»). Ви її не створювали, але ця каетгорія все таки в адмінці при виборі присутня. Все досить просто насправді. Цю категорію створила джумла, і вона присутня за умовчанням. У даній категорії будуть знаходитися всі ваші статті, якщо ви не визначили викладаються статті до будь-якої категорії на сайті. До категорії "Ні категорії" можуть відноситься такі сторінки сайту як: контакти, карта проїзду і т.д. Всі ці сторінки будуть знаходитися в Кагор Uncategorised, оскільки спеціально для цих сторінок робити категорії на сайті скоріше за все сенсу мало.

У дбав "менеджер категорій" можна наочним образм побачити які категорії є верхнього рівня, а які категорії є дочірніми, оскільки в розділі ці дані представлені наочно. Дочірні категорії зміщені трохи вправо щодо родітелской категорії, і перед навазніем дочеренй категорії варто риска. (Якщо ви зробите під під категорію, то зміщення під подкаетгоріі буде ще сильніше зміщений вправо, і риска буде довше перед назвою під підкатегорії.)

У процесі додавання новий статей, ви зможете в з легкістю редагувати матеріали в Пална визначення їх в ту чи іншу категорію. Тобто, якщо припустимо спочатку матеріал розміщений на сайті не був визначений до якої ліо категорії, то в будь-який момент можна буде матеріал вкласти в необходімоу категорію. Тут є наюнс в плані SEO-просування такої, що якщо матеріал викладений на сайті вже проіндексовані пошуковими системами, і він спочатку не був визначений до якої ліюо категорії, то скоріше за все адресу даного викладеного матерала матиме вигляд наступний: http: // название- вашого-домена.ру / назва-матеріала.html. Як тільки ви визначите матеріалу якусь категорію, то внутрішній адреса матеріалу зміниться на наступний: http: //названіе-вашего-домена.ру/категорія/названіе-матеріала.html. Тобто, пошукові системи повинні будуть переіндексувати ваш викладений матеріал на сайті. Загрожує це тим, що якщо стаття займає вже якісь в пошукових системах позиції, то при зміряв внутрішнього адреси статті, він з результатів пошуку вилетить, і ви втратите трафік. Як правило це тимчасово, оскільки поступово стаття повинна буде повернутися на займані позиції раніше. На це потрібен час, і буває що часу проходить 1-2 місяці, а то й більше. Тому вам рада, робіть відразу правильну структуру, щоб потім не переробляти її, а пошуковим системам не доводилося переіндексувати сайт.

Ми з вами ще не розглянули пункт під назвою "корзина", куди потрапляють всі видалені вами статті. Якщо вам яка-небудь категорія перестала бути потрібна, про просто виділяйте її калочкой і натискайте на кнопку "в кошик", що знаходиться зверху.

Всі вилучені матераіли насправді відразу не видаляються, а просто переміщаються в кошик. Якщо ви хочете остаточно все переміщені в кошик матеріали видалити, то необхідно в тому ж пункті в адмінки "Менеджер категорій" знайти зверху кнопку "Інструменти пошуку", і в спадному меню вибрати у випадаючому меню "У кошику". Далі ви потрапите в кошик де знаходяться всі раніше вилучені категорії. Якщо ви перейдете в "Матеріали" - "Менеджер матеріалів", там ви побачите також кнопку "Інструменти пошуку", натиснувши на яку, також вибравши в меню, що випадає "У кошику", побачите все раніше удаоенние матеріали. Ось тут якраз і можна видалити остаточно і без поворотно всі категорії і матеріали без зворотно. Або навпаки, якщо завдяки випадку ви видалили создвнний матеріал або каетгорію, то перейшовши в "Інструменти пошуку", вибравши в меню, що випадає "в кошику", можна буде відновити раніше випадково видалений матеріал або категорію. Даний функціонал дуже зручний і може вам заощадити час, нерви і сили.

Якщо треба все видалити з кошика, то просто виділяйте галочками матеріали і натискайте на Конопка "Очистити кошик".

Для цього потрібно буде клікнути по розташованої трохи вище списку категорій кнопці «Інструменти пошуку», а на що з'явилася трохи нижче панелі знайти в випадаючому списку «Вибір стану» варіант «В кошику». Відкриється таблиця зі списком вмісту кошика. Для остаточного видалення категорії поставте навпроти неї галочку і скористайтеся кнопкою «Очистити кошик», розташовану вгорі.

Для остаточного видалення категорії поставте навпроти неї галочку і скористайтеся кнопкою «Очистити кошик», розташовану вгорі

Для відновлення матеріалів або категорій, які ви раніше видалили, необхідно клікнути по значку кошика навпаки приділеною матеріалу і вибрати "Опублікувати".

Для відновлення матеріалів або категорій, які ви раніше видалили, необхідно клікнути по значку кошика навпаки приділеною матеріалу і вибрати Опублікувати

Будь-яку категорію або матеріал можна не видаляти, а просто зняти з публікації. Таким чином, в розділах "Менеджер категорій" і "Менджер матеріалів" якщо якісь матеріали з категорії зняли з публікації, навпаки них буде стояти червоний хрестик, і вони відповідно не будуть видні на сайті для ваших відвідувачів.

Таким чином, в розділах Менеджер категорій і Менджер матеріалів якщо якісь матеріали з категорії зняли з публікації, навпаки них буде стояти червоний хрестик, і вони відповідно не будуть видні на сайті для ваших відвідувачів

Також можна подивитися все не опубліковані матеріали або категорії в адмінці сайту. Робиться це так само як ми з вами переглядали всі матеріали або категорії що знаходилися в кошику.

Рада вам можу дати наступний ... Робіть сайти відразу з проробленою структурою, щоб потім не "перековирівать" всі матеріали з опрацюванням логіки вкладеності. Краще відразу все зробити як треба в плані структури сайту, і тоді в майбутньому у вас буде менше проблем з сайтом. Далі, в наступних постах на сайті ми з вами розглянемо процес створення нових пунктів меню, створення матеріалів і прив'язки їх до пунктів меню, а також розглянемо настройку шаблонів і розглянемо процес установки компонентів, моделей і плагінів на систему управління сайтом Joomla 3. Слідкуйте за новими публікаціями на даному сайті http://qwnet.ru.

Сподіваюся дана стаття Joomla для чайників була вам цікава, а головне корисна.

Всього вам доброго! До нових зустрічей на нових сторінках блогу QWnet.ru


закріплені

сподобалися

? админка?
? админка?
Давайте розберемося, навіщо потрібна адмін панель?
Що це означає?
Як влаштована адмін панель в Joomla 3?
3.x?
Виникає банальне запитання, як створити в движку першу сторінку, зробити на сайті блок меню?
Доводилося заново писати статтю, а все чому?