Куди приводять мрії | Вологодський новини

  1. Схожі матеріали

автор: Віталій Сичов + +1 - автор: Віталій Сичов   +   +1   -   Рей Крок

Рей Крок. Фото з сайту diletant.media

Приклад розвитку мережі ресторанів «Макдоналдс» давно увійшов в підручники з маркетингу. Однак мало кому відомо, що до свого зльоту засновник міжнародної корпорації досить довго безуспішно шукав себе в бізнесі. Підприємницький хист Рея Крока розкрився лише після зустрічі з талановитими братами, по-новому глянув на ведення ресторанної справи.

Конкурентна перевага

Свій бізнес два брата Моріс і Річард (Мак і Дік) Макдональд, відкритий ними в 1940-х роках в Каліфорнії, не могли назвати занадто успішним, але збитковим він теж не був. Невеликий ресторанчик приносив дохід в розмірі 200 тис. Дол. На рік. Через деякий час в цьому сегменті ринку різко зросла конкуренція, а тому доходи сімейного бізнесу помітно зменшилися. Худа без добра, як відомо, не буває. Опинившись в фінансовому штопор, брати стали міркувати над створенням конкурентних переваг для свого закладу.

Зниження собівартості товару - одна з головних задач, яку треба було вирішити власникам ресторану. А для цього потрібно збільшити товарообіг шляхом скорочення часу на обслуговування клієнтів. І тоді братам прийшла в голову думка облаштувати свій заклад на манер конвеєрного виробництва Генрі Форда, успіхи якого дивували багатьох. Вивчивши рух працівників в процесі приготування їжі, вони змогли найбільш ефективно розставити обладнання, ввели систему самообслуговування, зменшили асортимент пропонованих страв, переробили кухню під масовий потік відвідувачів.

Кухня почала працювати за принципом конвеєра, а в меню було тільки 10 найменувань: гамбургер, чізбургер, три види безалкогольних напоїв, молоко, кава, пиріжки, чіпси і картопля фрі. Підсумком креативного перегляду системи обслуговування братам вдалося двічі знизити ціни на гамбургери - з 30 до 15 центів. У свою чергу, низькі ціни дозволили залучити до закладу клієнтів.

В результаті дохід братів перевищив 350 тис. Дол. На рік. Треба зауважити, що власники бізнесу не мріяли про щось більше, оскільки в житті їх все влаштовувало. Їм хотілося тихої провінційної життя. Але доля розпорядилася інакше, підкинувши їм спритного Рея Крока.

Ставка на франшизу

«У 1954 році мені було 52 роки. У мене був діабет і артрит. Мені вирізали жовчний міхур і більшу частину щитовидної залози. Але я вірив в майбутнє », - так згадував Рей Крок момент, коли він познайомився з братами. Він народився в 1902 році в сім'ї вихідців з Чехії. Крім нього в сім'ї було ще двоє дітей - сестра Лорен і брат Роберт. Рей безуспішно працював в різних сферах: піаністом в джазовому ансамблі, агентом з продажу нерухомості, продавав паперові стаканчики і міксери підприємствам громадського харчування. Все змінилося після знайомства з братами-рестораторами, яким Крок збував міксери. Побачивши придумані ними нововведення, він запропонував братам божевільний, як тоді їм здавалося, план - створити подібні заклади по всьому світу. Брати не заперечували, але самі цією справою займатися не хотіли.

У 1955 році Рей відкрив свій перший ресторан McDonald's в містечку Дес-Плейнз (штат Іллінойс) і організував франчайзингову компанію «Макдоналдс Систем, Інк», яка стала продавати франшизу терміном на 20 років по 950 доларів за ресторан.

Умови отримання франшизи були наступними. Ресторатори, які погодилися працювати за стандартами «Макдноналдса», повинні були виплачувати компанії 1,9% від свого щомісячного доходу. З цієї суми 1,4% отримував Крок, 0,5% брати Макдоналд - за ідею. Спочатку справи йшли неважливо. Пояснювалося це тим, що ресторатори не вірили в успіх фастфуду, також їх насторожували умови придбання франшиз.

Так було до того часу, поки франшизу не купив не менше винахідливий чоловік Сенфорд Агаті, який працював журналістом. Його доходи від діяльності ресторану за новою системою через два роки перевищили доходи Рея Крока. Після цього багато бізнесменів побачили в McDonald's шанс для успішного бізнесу, і франшизи продавалися в неймовірній кількості.

Хитрість міста бере

У 1961 році Рей Крок викупив компанію у братів Макдоналд за 2,7 млн ​​дол. І тут теж не обійшлося без креативу. Спочатку у колишнього продавця міксерів не було такої суми, а кредит йому в банку не давали, оскільки вважали цю затію авантюрною. Незабаром вихід із ситуації був знайдений - Рей Крок розробив схему авансування франшиз.

Механізм був дуже простий. Організація «Макдоналдс Систем, Інк.» Як би орендувала землю для ресторанів терміном на 20 років за фіксованою ціною 700 дол. В місяць. Однак ресторан, купує франшизу, повинен був платити «Макдоналдс Систем, Інк» спочатку 1000 дол. Місяць, а потім відсоток від доходів. До того ж потрібно було покласти на депозит 10000 дол., Які поверталися покупцеві франшизи через 10 років в розмірі 50%, а ще через 10 років залишилися 50%. В результаті виходило, що самі власники ресторанів і платили за землю, так як 10000 доларів і було початковим внеском McDonald's Corporation.

Підсумком схеми стало збільшення активів компанії Крока, так як за документами виходило, що корпорація здає в оренду будівлі ресторанам. Тут не було ніяких махінацій, так як в примітці до звіту всі це було прописано. В результаті цієї схеми Кроку вдалося отримати великий кредит і розплатитися з братами. До 1965 року в США працювало понад 700 ресторанів. Розкручений бізнес приніс Кроку дворазовий дохід від продажу акцій компанії: McDonald's Corporation випустила акції по 22,5 дол. За штуку, які через кілька тижнів виросли в ціні до 44 дол. Після успіхів в США Крок приступив до реалізації своєї мрії, вирішивши завоювати гамбургерами світ . Спочатку це була Канада. Потім інші країни. Сьогодні 80% доходів від основної діяльності ресторанів за кордоном дають шість країн: Канада, Японія, Німеччина, Австралія, Франція та Англія.

Мрії збуваються

1971 рік став для компанії проривним. У той час один за одним стали з'являтися як гриби після дощу підприємства швидкого харчування з чітко прописаними американськими стандартами. За допомогою команди однодумців Крок контролював і допомагав забезпечувати у всіх франчайзингових ресторанах мережі стандарти McDonald's. Завдяки цьому бренд став широко відомий і придбав популярність як у відвідувачів, так і у потенційних покупців франшизи, для яких була продумана спеціальна система навчання ( «Університет гамбургерологіі»). У 1997 році сукупний товарообіг компанії склав 16,5 млрд дол. (10 752 ресторанів в 108-ти країнах світу).

Відкриття Макдональс в Москві стало воістину знаковою подією епохи. Фото з сайту varlamov.me

У 1990 році руки McDonald's дотяглася і до Росії. Більше 30 тис. Людей вишикувалися в чергу в перший ресторан «Макдоналдс» в Москві. Відкриття американської закусочної стало кульмінацією багаторічних переговорів, які почалися ще під час Олімпійських ігор в Монреалі в 1976 році і завершилися підписанням найбільшого договору про спільне підприємство між Радянським Союзом і компанією громадського харчування.

Два роки тому в Вологді теж відкрився заклад швидкого харчування «Макдональдс». Спостерігачів у цій події здивувало те, що довгий час франшизи продавали містах, число жителів яких перевищує мільйон чоловік. Але, схоже, ситуація з антиамериканськими настроями в нашій країні внесла в стандарти «Макдональдса» свої корективи.

Хто запалює зірки

Рей Крок помер в 1984 році в Сан-Дієго від розриву серця. На той час стан 81-річного підприємця оцінювалося в 500 млн дол. Журнал «Тайм» включив його в сотню «найбільш важливих людей століття». Висновок цієї історії успіху напрошується сам собою: в бізнесі важлива не тільки ідея, а й особистість, що зуміла правильно подати цю ідею світу, грамотно використовуючи фінансові інструменти. Диву даєшся, наскільки в потрібний момент зійшлися зірки над головами трьох американських підприємців, один з яких здійснив свою мрію. А все могло б бути інакше, якщо засновник корпорації McDonald's в свій час не торгував міксерами.

Схожі матеріали

автор: Віталій Сичов + +1 -