Людмила Калініна: Оптимізація штатів установ культури веде до уявного підвищення заробітної плати

19 Лис 2015 в 00:00 19 Лис 2015 в 00:00   Про проблеми галузі розповідає делегат VI з'їзду Російської профспілки працівників культури від Примор'я   Невиплати заробітної плати, низький рівень заробітної плати, мізерне фінансування, оптимізація роботи установ культури за рахунок перевантаження працівників, скорочення мережі закладів і робочих місць в них - такі проблеми обговорювали делегати VI з'їзду Російської профспілки працівників культури в Москві

Про проблеми галузі розповідає делегат VI з'їзду Російської профспілки працівників культури від Примор'я

Невиплати заробітної плати, низький рівень заробітної плати, мізерне фінансування, оптимізація роботи установ культури за рахунок перевантаження працівників, скорочення мережі закладів і робочих місць в них - такі проблеми обговорювали делегати VI з'їзду Російської профспілки працівників культури в Москві. З подробицями про це - делегат з'їзду від Примор'я - голова Приморської крайової профспілкової організації працівників культури, член Центрального комітету і Президії Російської профспілки працівників культури, координатор профспілки працівників культури в Далекосхідному федеральному окрузі Людмила Калініна.

- З'їзд, як ми чули, був взагалі скандальним. Ви поміняли свого беззмінного з 1996 року лідера ...

- Так, було прийнято таке рішення, щоб подолати застій в організації, Замість Геннадія Парошіна, на пост голови Російської профспілки працівників культури була обрана Світлана Циганова, що довгий час була заступником голови - Так, було прийнято таке рішення, щоб подолати застій в організації, Замість Геннадія Парошіна, на пост голови Російської профспілки працівників культури була обрана Світлана Циганова, що довгий час була заступником голови.

- Проблеми, про які говорили на з'їзді, присутні практично у всіх регіонах Росії, в тому числі і в Примор'ї. Нас турбує дефіцит кваліфікованих кадрів, низький рівень оплати праці, недостатній обсяг фінансової підтримки творчих колективів, значне скорочення мережі культурно-дозвіллєвих закладів - все це неминуче веде до погіршення асортименту і якості послуг, що надаються в сфері культури. Оптимізація штатних одиниць установ культури насправді веде не до реального, а уявному підвищення заробітної плати працівників. Підвищення відбувається за рахунок значного збільшення навантаження на працівників установи, які залишилися в ньому після скорочення штатів. Мало того, процес оптимізації в тому вигляді, в якому він сьогодні протікає, викликав різке загострення проблем кадрової проблеми, особливо на селі, де фахівці просто йдуть на іншу роботу. В результаті оптимізації скоротилася мережа муніципальних установ культури, працівники ряду установ культури переведені на неповний робочий день, що, в свою чергу, спричинило за собою зниження кількості проведених заходів, в тому числі і на платній основі. За даними моніторингу установ культури в муніципальних утвореннях краю, на 1 березня закриті 30 установ культури на селі. Йдеться про бібліотеки і бібліотечних структурах культурно-дозвіллєвих центрів. Скорочення мережі муніципальних бібліотек значно знизило рівень фактичної забезпеченості населення бібліотечними установами в порівнянні з нормативною потребностью.Напрімер, в Надеждинської муніципальному районі на весь район залишилося всього чотири ставки бібліотекарів! Тобто, підвищення заробітної плати персоналу бібліотек здійснювалося переважно за рахунок закриття «неефективних» бібліотек і скорочення бібліотечної персоналу.

- Може бути, економлячи на людях, влада вкладає кошти в матеріальну базу закладів культури? В якому вона стані?

- У жалюгідному. З 865 установ культури 191 (22%!) Потребують капітального ремонту, 12 - знаходяться в аварійному стані. Технічна оснащеність близько 90% установ не відповідає мінімальним стандартам оснащення обладнанням, затвердженим Міністерством культури Російської Федерації. Знос музичних інструментів шкіл додаткової освіти дітей становить 80%. В таких умовах складно говорити про подальше вдосконалення культурно-дозвіллєвої діяльності населення і збереженні традиційної народної художньої культури. У зв'язку з введенням в дію Федерального закону № 131-ФЗ «Про загальні принципи організації місцевого самоврядування в Російській Федерації», створення рівних умов для культурного розвитку всіх жителів стало ще більш проблематичним і неконтрольованим процесом. В даний час розвиток крайових і муніципальних установ культури йде вкрай нерівномірно. Органи місцевого самоврядування через дефіцит бюджетів не виконують дані повноваження в повному обсязі. Багато поселенські і муніципальні установи культури через дефіцит бюджетів фінансуються за залишковим принципом. Але це вже тема не стільки профспілкова, скільки крайової влади. Треба, щоб глави муніципальних утворень повернулися обличчям до установ культури і більше уваги приділяли питанням зміцнення матеріальної бази.

- Профспілковий моніторинг ринку праці показує, що в останні місяці почастішали випадки невиплати зарплати працівникам культури. Зокрема, це відбувається в Приморському крайовому театрі опери та балету.

- Це, дійсно, дуже болюча ситуація, і профспілка уважно стежить за її розвитком. Сформована в Примор'ї система фінансування бюджетних установ веде до того, що в кінці року багато хто з них відчувають нестачу коштів. Не уникнув цієї долі і наш крайовий театр опери і балету. У процесі його діяльності в якийсь момент - з об'єктивних чи суб'єктивних причин - стався перевитрата фінансових коштів і тепер грошей не вистачає навіть на зарплату працівникам. Почасти це пов'язано з тим, що величезні гроші в театрі пішли на контракти зі сторонніми організаціям. Є у профспілки і інша причина для занепокоєння, пов'язана з оперним театром - перехід нашого театру під управління Маріїнського театру в Санкт-Петербурзі. Це означає, що театр як юридична особа буде ліквідований і в ході ліквідації все його працівники будуть звільнені. Але чи знайдуть вони у Владивостоці нову роботу? З метою вирішення цієї проблеми наша профспілка домовився з керівниками «Маріїнки» про те, що вони якомога швидше будуть робити пропозиції тим працівникам, яких хочуть залишити в штаті, щоб період безробіття для наших артистів був зведений до мінімуму.

- З введенням нових правил оцінки шкідливості праці на робочому місці багато працівників втрачають пільги і преференції. Чи торкнуться зміни членів вашої профспілки?

- Закон про спеціальну оцінці умов праці, який вступив в силу в січні 2014 року, звичайно ж, торкнувся працівників культури. У нас багатофункціональний профспілка, в нього входять люди різних професій, від бібліотекаря і артиста театру до поліграфіста і кіномеханіка, тому ми уважно стежимо за якістю проведення оцінки. Є деякі професії, наприклад, поліграфіст, з шкідливими умовами праці. І ми стежимо за тим, щоб вони не втратили пільги. Виникають в процес Спецоцінка профспілки повинні в обов'язковому порядку, щоб виключити можливість негласного договору між роботодавцем і організацією, що проводять оцінку умов праці.

- На з'їзді в Москві говорили і про перемоги профспілки. Однією з найзначніших стало зменшення кількості годин на одну ставку для викладачів навчальних закладів мистецтва

- До цієї перемоги ми йшли майже 20 років. Як відомо, для вчителів освітніх установ кількість годин на одну ставку завжди становило 18 годин в тиждень, а для викладачів дитячих музичних шкіл, художніх шкіл та шкіл мистецтв - 24 години. Але ж праця педагога, провідного індивідуальне заняття з учнем, нітрохи не легше, ніж праця вчителя в багатолюдному шкільному класі! Ми вважали такий підхід до оплати несправедливим, аргументували свою позицію, багато років доводили свою правоту. І ось тепер у наших працівників норма на одну ставку становить 18 годин, так само, як і у працівників народної освіти. Можна записати в актив нашої профспілки і той факт, що за останні п'ять років в галузі чотири рази проводилась індексація заробітної плати. Зараз опрацьовується питання про введення контрактної системи найму на роботу для артистів театру. Ми в цей процес вникаємо, висловлюємо багато зауважень, пропонуємо будувати цю роботу таким чином, щоб людину, у якого закінчується контракт, не просто звільняли з роботи, а допомагали працевлаштуватися, в тому числі і в тій же організації, якщо є така можливість.

Наша довідка:

14 жовтня в Москві відбувся VI з'їзд Російської профспілки працівників культури. Зі звітною доповіддю про роботу ЦК профспілки працівників культури за минуле п'ятиріччя виступив голова РПРК Геннадій Парошін.

У роботі з'їзду взяли участь 124 делегати, яким члени Профспілки довірили представляти свої інтереси на галузевому з'їзді. Серед них в.о. директора департаменту управління справами міністерства культури РФ - Олександр Барков, заступник керівника Федерального агентства по друку і масовим комунікаціям Володимир Козлов, заступник голови ФНПР Давид Кришталь, голова професійної спілки працівників народної освіти і науки Російської Федерації - Галина Меркулова, гості з країн СНД.

Важливою подією з'їзду стало твердження «Програми розвитку Російської профспілки працівників культури на 2015-2020 роки», основу якої становлять реальні кроки по підвищенню іміджу і значущості профспілки в співтоваристві, а також щодо підвищення ефективності його діяльності в усіх напрямках профспілкової роботи.

Може бути, економлячи на людях, влада вкладає кошти в матеріальну базу закладів культури?
В якому вона стані?
Але чи знайдуть вони у Владивостоці нову роботу?
Чи торкнуться зміни членів вашої профспілки?