Налаштування Windows XP через реєстр

 1. Програми для редагування реєстру
 2. Оптимізація Windows XP
 3. Оптимізація роботи обладнання
 4. Мережеві налаштування
 5. налаштування інтерфейсу
 6. маленькі хитрощі

Василь Лігінченко

Програми для редагування реєстру

Оптимізація Windows XP

Оптимізація роботи обладнання

Мережеві налаштування

налаштування інтерфейсу

Системний реєстр операційної системи - це складний механізм, для належного функціонування якого потрібні постійне діагностування і грамотне управління. З моменту випуску компанією Microsoft першої операційної системи Windows 3.11 системний реєстр зазнав значних змін, перетворившись з простого набору текстової інформації (файли * .ini) в повноцінну ієрархічну базу даних з повним контролем над операційною системою. Під час роботи з Windows XP Professional або з Windows XP Home Edition часто доводиться оптимізувати настройки, зміна параметрів яких можливо тільки шляхом ручного редагування системного реєстру. Редагування параметрів реєстру надає досить великі можливості, і для повного їх опису знадобиться окрема книга. У цій статті ми розглянемо лише найбільш часто використовувані настройки, що дозволяють оптимізувати операційну систему, налаштувати користувальницький інтерфейс, встановити необхідні рівні мережевий і призначеної для користувача безпеки.

Для початку має сенс пояснити, що являє собою системний реєстр. Всі настройки операційної системи разом з конфігурацією персонального комп'ютера зібрані в єдиній базі даних, що іменується системним реєстром. З моменту запуску комп'ютера і аж до його відключення операційна система безперервно використовує цю базу даних, контролюючи настройки профілів всіх користувачів, параметри програм, типи документів, мережеві настройки і т.д. На відміну від попередніх версій ОС Microsoft Windows, в сімействі Windows XP системний реєстр не має обмежень за обсягом. Для роботи з системним реєстром в операційній системі Microsoft Windows XP користувачеві пропонується використовувати вбудовану утиліту Regedit (рис. 1).

Мал. 1. Утиліта редагування системного реєстру Regedit

Грунтуючись на ієрархічній системі, реєстр надає для роботи максимально зручну форму, що складається з розділів, підрозділів, і параметрів (ключів реєстру). Реєстр Windows XP складається з п'яти основних розділів:

 • HKEY_CLASSES_ROOT (HKCR) - є підрозділом HKEY_LOCAL_MACHINE \ Software, параметри якого зберігають інформацію відповідності між додатками і типами файлів, забезпечуючи запуск необхідної програми під час відкриття файлів за допомогою провідника;
 • HKEY_CURRENT_USER (HKCU) - є підрозділом HKEY_USERS, налаштування параметрів якого відповідають потребам активного користувача, який виконав вхід в систему;
 • HKEY_LOCAL_MACHINE (HKLM) - зберігає настройки персонального комп'ютера для всіх користувачів; крім цього в цій папці міститься інформація про апаратну конфігурації і програмному забезпеченні;
 • HKEY_USERS (HKU) - містить налаштування профілів для всіх користувачів Windows XP на персональному комп'ютері;
 • HKEY_CURRENT_CONFIG (HKCC) - містить в собі посилання на підрозділ HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Hardware Profiles \ Current і містить інформацію про поточну конфігурацію обладнання.

Значення ключів реєстру (параметрів) відповідають певному типу. REG_BINARY - двійкові дані; інформація зберігається в двійковому вигляді і відображається в шістнадцятковому форматі. REG_DWORD є цілі числа розміром в чотири байти і відображається в довічним, шестнадцатеричном або десятковому форматах. REG_EXPAND_SZ є рядком даних змінної довжини. REG_MULTI_SZ - багаторядковий текст, зручний для читання. REG_SZ - текстовий рядок фіксованої довжини. REG_FULL_RESOURCE_DESCRIPTOR є послідовність вкладених масивів, за допомогою якої зберігаються списки ресурсів обладнання або драйверів.

Програми для редагування реєстру

На практиці потреба оптимізації операційної системи через реєстр виникає у випадках велику завантаженість, при необхідності забезпечення безпеки та поліпшення працездатності встановленого обладнання і т.д. Цим і пояснюється тенденція зростання обсягів спеціального програмного забезпечення, призначеного для роботи з реєстром. Структура майже всіх пропонованих користувачеві утиліт зводиться до виконання ідентичних функцій і відрізняється лише інтерфейсом. Основні функції дають можливості очищення реєстру, управління параметрами інтерфейсних налаштувань (таких як меню «Пуск», робочий стіл та ін.), Управління інформацією по кожному зареєстрованому користувачеві і т.д. До того ж є можливості оптимізації ОС в цілому, пам'яті, роботи жорстких дисків і встановленого додаткового обладнання. Можна також налаштовувати мережеві можливості операційної системи і рівень мережевої безпеки.

Як вже було сказано вище, пропоновані програми хоч і індивідуальні по своєму інтерфейсу, але мають в основному стандартний вибір налаштувань, тому описувати всі утиліти не має сенсу. Однак хотілося б звернути вашу увагу на кілька програм, що володіють дружнім інтерфейсом і максимальною кількістю можливостей редагування різних ключів управління. До таких програм ми віднесли Tweak XP 3.0 ( www.tweakxp.com ) - одну з найвідоміших і популярних утиліт для настройки і оптимізації Windows XP, що дозволяє змінювати практично всі документовані і приховані параметри операційної системи, підвищувати продуктивність системи, налаштовувати інтерфейс і мережу, чистити реєстр і т.д. (Рис. 2).

Мал. 2. Програма для віддаленого редагування реєстру Tweak XP 3.0

Також слід зазначити програмний продукт російською мовою (що важливо для тих, хто не володіє англійською в достатній мірі, оскільки неадекватне редагування і управління реєстром може привести до непередбачуваних наслідків) - FitW (Fine tuning for Windows XP; рис. 3), потужну утиліту управління, яка дозволяє, не редагуючи реєстр вручну, керувати можливостями Windows XP в діалоговому вікні програми. FitW надає повний пакет можливостей - починаючи від налаштувань робочого столу, безпеки системи, мережевих налаштувань і закінчуючи загальною оптимізацією системи і роботи обладнання.

FitW надає повний пакет можливостей - починаючи від налаштувань робочого столу, безпеки системи, мережевих налаштувань і закінчуючи загальною оптимізацією системи і роботи обладнання

Мал. 3. Програма для віддаленого редагування реєстру FitW

Ще однією розповсюдженою утилітою для оптимізації роботи реєстру є RegCleaner. З її допомогою можна здійснювати, наприклад, такі настройки, як видалення зареєстрованих додатків, непотрібних програм з автозавантаження ОС Windows, а також деяких ключів програм. Перед здійсненням будь-якої зміни утиліта RegCleaner генерує точку відкату, використовуючи її для відновлення вихідних налаштувань. Крім того, програма дозволяє ущільнювати реєстр.

Однак, незважаючи на те, що всі програми, що дозволяють здійснювати налаштування реєстру, прості у використанні і володіють великими можливостями, все те, що вміють ці утиліти, можна зробити і вручну. А враховуючи, що ці утиліти хоча і доступні для скачування, все ж є лише умовно-безкоштовними (з обмеженим терміном дії), зрозуміло, що ручний спосіб настройки реєстру був і залишається найнадійнішим засобом оптимізації. Тому далі ми будемо розглядати тільки ручне редагування реєстру.

Оптимізація Windows XP

До того як почати роботу з реєстром, настійно рекомендуємо зробити його резервну копію, створити точку відкоту в Windows XP (System Restore) або створити образ диска з операційною системою, наприклад за допомогою програми PowerQuest DriveImage. Цю процедуру необхідно здійснити в тому випадку, якщо при неправильному редагуванні реєстру відбулися зміни, які потягли за собою некоректну роботу ОС, і повернути до початкового значення представляється досить складним. Маючи резервну копію, ви завжди зможете відновити вихідні значення всіх ключів реєстру. На жаль, майже в 99% випадках як недосвідчені, так і просунуті користувачі персональних комп'ютерів ігнорують цю процедуру, що, природно, призводить до жалюгідної ситуації і викликає непередбачувані наслідки, наприклад втрату важливої ​​інформації. Для тих, хто заздалегідь не піклувався про збереження реєстру, єдиний вихід з ситуації, що склалася - перевстановлення операційної системи з нуля.

Занурення в практичне дослідження недокументованих можливостей Windows XP слід почати з опису попередніх рекомендованих процедур. Відомо, що з часом системний реєстр стає схожим на кошик для сміття, і це в першу чергу пов'язано з тим, що користувач постійно встановлює різні програми, деінсталяція яких дуже часто проводиться некоректно або не повністю. Таку процедуру можна виконати за допомогою спеціальних утиліт, які автоматично сканують реєстр з подальшою чищенням або видаленням непотрібних ключів реєстру. З цією метою можна використовувати згадану вище утиліту RegCleaner.

Є ще одна можливість, що дозволяє деінсталювати програми, які не відображаються в меню «Установка або видалення програм» (Add or Remove programs) і підрозділі «Компоненти Windows» (Add / Remove Windows components). Приховані для видалення і перевстановлення програми можна вивести, зробивши процедуру редагування файлу Sysoc.inf в папці Windows \ Inf, видаливши там все HIDE (слід мати на увазі, що коми по обидві сторони цього слова видаляти не можна), після чого всі приховані програми і компоненти стануть доступними для видалення традиційним способом.

Додаткові настройки, що дозволяють оптимізувати операційну систему Windows XP через реєстр, представлені в табл. 1.

Таблиця 1. Загальна оптимізація системи

Оптимізація роботи обладнання

Ппосле настройки операційної системи на максимальну швидкодію і мінімальну завантаженість в тому обсязі, який допускає процес редагування реєстру, прийшла пора перейти до розгляду таких проблем, як оптимізація роботи додатково встановленого обладнання. При цьому сама операційна система не дозволяє змінити подібні функції в своїх настройках, так що зробити це можна тільки шляхом редагування реєстру вручну. Налаштування, що дозволяють оптимізувати роботу обладнання через реєстр, представлені в табл. 2.

2

Таблиця 2. Налаштування обладнання

Мережеві налаштування

Редактор реєстру дозволяє робити настроювання мережі під потреби користувача. Зокрема, є можливість редагувати параметри ключів для зміни максимального розміру вікна під час прийому TCP-пакетів, включення підтримки великих TCP-вікон і т.д. Детальний розгляд мережевих налаштувань в реєстрі слід почати з вивчення ключів, які зберігають зазначену інформацію. У розділі HKEY_LOCALE_MACHINE \ System \ Controset001 \ Services \ Tcpip можна виявити дані про поточні настройки TCP / IP. Крім того, в розділі HKEY_LOCAL_MACHINE знаходиться інформація про зареєстрованого користувача, його імені, мережевому провайдера тощо. Налаштування, що дозволяють оптимізувати роботу в мережі, представлені в табл. 3.

3

Таблиця 3. Мережеві настройки

налаштування інтерфейсу

Налагодження та оптимізація інтерфейсної частини операційної системи завжди викликає інтерес у більшості користувачів. Перетворити зовнішній вигляд робочого столу, видалити непотрібні ікони і папки, оптимізувати кольору і заборонити їх подальше зміна, та й просто створити зручну робочу обстановку допоможуть можливості по редагуванню реєстру, представлені в табл. 4. При цьому слід пам'ятати, що зміна таких налаштувань не збільшує швидкодії і не покращує роботи операційної системи.

При цьому слід пам'ятати, що зміна таких налаштувань не збільшує швидкодії і не покращує роботи операційної системи

Таблиця 4. Налаштування інтерфейсу

маленькі хитрощі

Під час роботи з реєстром ми прийшли до висновку, що в окрему групу можна виділити настройки, здатні зацікавити самих різних користувачів. Налаштування того роду можуть бути застосовані в різноманітних ситуаціях - починаючи від організації легкої безпеки свого комп'ютера і закінчуючи жартами над колегами по роботі. По суті, подібні зміни налаштувань не представляють ніякої небезпеки, оскільки завжди можна повернути на місце початкові значення.

Наведемо кілька прикладів. Вибираємо «жертву» і в її відсутність на робочому місці виробляємо зміну «шпалер» на робочому столі з подальшим блокуванням можливості повернення - шляхом видалення закладки в новому Display Properties. Або, припустимо, прописуємо в автозавантаженні шлях до відеофайлу з «компрометуючої» інформацією, що веде до його автоматичного відтворення при черговій завантаженні операційної системи. Ще один простий, але дуже цікавий варіант, який може бути використаний для перевірки стійкості, наприклад, нервової системи вашого співробітника технічної підтримки. Суть настройки полягає в тому, щоб прописати в автозавантаження шлях до файлу виключення або перезавантаження комп'ютера, що спричинить за собою його миттєве вимкнення відразу після завантаження. Технічна реалізація цих можливостей представлена ​​в табл. 5.

Таблиця 5. Нестандартні настройки

Слід відразу ж попередити, що перед тим, як жартувати над співробітниками або друзями, вам варто спрогнозувати майбутню ситуацію, оскільки реакція колеги може привести до непередбачуваних наслідків. Працездатність налаштувань і їх безпеку ми випробували на нічого не підозрюють співробітників ВД «КомпьютерПресс». На щастя, наші колеги виявилися власниками здорової психіки, так що конфліктів не виникло.

Питання практичного застосування процесу редагування ключів реєстру вручну стають актуальними майже для всіх власників персональних комп'ютерів, як тільки ті починають переходити в розряд просунутих користувачів і у них з'являються потреби в більш високій продуктивності операційної системи. Потрібно відзначити, що робота з реєстром необхідна, як то кажуть, для освіти і серйозно розширює уявлення про роботу Windows XP в цілому, оскільки реєстр є серцем операційної системи. Зрозумівши і осмисливши його структуру, ви завжди зможете підтримувати ОС в працездатному стані.

КомпьютерПресс 11'2003