Оптимізація оподаткування - це потреба чи безвихідність?

Міжнародні організації та громадські об'єднання заявляють про сильний тиск на бізнес з боку податкових органів. Власникам бізнесу доводиться шукати способи для виживання, один з них - це оптимізація оподаткування. Поговоримо про те, що ж таке оптимізація податків в сьогоднішніх українських реаліях - потреба або безвихідність.
Міжнародні організації та громадські об'єднання заявляють про сильний тиск на бізнес з боку податкових органів

Екс-міністр економіки України, народний депутат Сергій Терьохін: «Оптимізації оподаткування це безвихідність. Ось дивіться, в I кв 2012 року ВВП був розподілений досить таки своєрідним чином. З нього 71,2% були вилучені або перерозподілені насильницьким чином. Йдеться про загальну податкове навантаження. Якщо, наприклад, вважати що в загальну податкове навантаження входять відрахування в соціальні фонди, які чомусь називаються страховими, то за своєю суттю ці внески є податками. Ними можна вважати будь-які адміністративні послуги, наприклад, вартість ліцензії або видачі технічного паспорта або погодження якогось бізнесу. Припустимо, за встановлений котел для обігріву маленької готелику, необхідно платити екологічний збір.

Якщо все це підрахувати, то скажімо з 100 грн отриманих, або відкладених в загашнику необхідно було в I кв заплатити 71,2%. Прошу зауважити, що в цих розрахунках немає, і не може бути вартості корупції, пов'язаної з життям, або бізнесом людини.

Зрозуміло, що в такій ситуації людей можна порівняти з черепахами, яким треба сховатися в панцирі. Саме через це і виникає бажання ухилитися від податків. А я вважаю все, що назвав вище - це всі податки. Це бажання породжується необхідністю вижити, а з іншого боку - збільшується корупція і зменшуються соцзатрати на людей: школи, лікарні і так далі.

Тому мені абсолютно не подобаються будь-які семінари з приводу оптимізації податків, або податкового планування, як їх називають. Також мені не подобається протівовольное вилучення грошей на подібні заняття. Крім того, я навіть не хочу торкатися спектр народної торгівлі, типу офшори, або правила так званого трансферного ціноутворення (реалізація товарів або послуг взаємозалежним особами по внутрішньофірмовим, відмінним від ринкових, цінами. Це найбільш проста і найпоширеніша схема міжнародного податкового планування, що має на меті мінімізацію сплачуваних податків - М.Ф.).

Таким чином, для того щоб не хотілося оптимізувати, тобто ухилятися, а я ставлю знак рівності між ось цими термінами, необхідно зменшити обов'язкові вилучення або доходи. Зробити це окремим питанням, щоб не було цих 71,2% за I кв. А також почати боротьбу з так званим трансферним ціноутворенням - використанням міжнародної торгівлі відхилення від податків. Це як мінімум ».

Думка автора «Мінфіну»:

Igor Zabuta:   «На практиці грань між оптимізацією та ухиленням від оподаткування досить тонка Igor Zabuta: «На практиці грань між оптимізацією та ухиленням від оподаткування досить тонка. Як методи ухилення в судовій практиці стали розглядатися не тільки недійсні і нікчемні, але і «нереальні» угоди (див. Лист ВСУ 02.06.2011 р N 742/11 / 13-11), а вимоги про відшкодування ПДВ стали визнаватися необгрунтованими, якщо метою платника податку є одержання податкової вигоди (лист ВАСУ від 20.07.2010 р N 1111/11 / 13-10). У зв'язку з цим дідівські методи оптимізації вже не працюють, а послугу професійної оптимізації не кожен бізнес може собі дозволити.

З іншого боку, навіть абсолютно добросовісний платник податків, який діє на підставі норм Податкового кодексу України (ПКУ), і більш того - провідний податковий облік так, щоб заплатити якомога більше податків ( «максимізація оподаткування») - не може відчувати себе в безпеці, коли рівень фіскальності підзаконних актів і листів ДПС в значній мірі перевершує фіскальність самого ПКУ.

При цьому відсутність порушень податкового законодавства аж ніяк не означає, що до платника податку не будуть застосовані «альтернативні фінансові санкції». У такій ситуації бізнес, який витримує крім повної податкового навантаження, запропонованої ПКУ, ще й додатковий вантаж платежів «наповнення бюджету заради», якщо і прокладе на деякий час своє існування, то, в кращому випадку, втратить конкурентоспроможність.

Тому оптимізація оподаткування перетворюється з інструменту максимізації прибутку в інструмент виживання. При цьому слід всіляко уникати точкової і безсистемної оптимізації, а прагнути організувати бізнес таким чином, щоб в ході нормальної підприємницької діяльності створювалася мінімально можлива база оподаткування ».

А чим для вас є оптимізація оподаткування?