Оптимізуємо витрати на інтернет-рекламу і просування

Інтерв'ю з Іллею Русакова, популярним SEO блогером і власником студії інтернет-реклами    Im-pulse

Інтерв'ю з Іллею Русакова, популярним SEO блогером і власником студії інтернет-реклами
Im-pulse.pro

- Які сайти зараз показують максимальну ефективність для відвідувачів (щоб були замовлення з сайту) і пошукових систем (щоб сайти були на перших місцях в пошуку)?

- Зараз пошукові системи стали добре розуміти, що саме на сайті розміщено, як ця інформація представлена. Адекватно працює лінгвістика, тобто пошуковики розуміють, що написано в тексті, до якої тематики це відноситься.

Якість сайту зараз стає одним з найважливіших факторів. Воно визначається тим, наскільки повно і розгорнуто на сайті дані відповіді на запити відвідувачів. Сайт повинен будується за таким принципом, що кожна його сторінка повинна вирішувати певне завдання користувача.

Якщо запит комерційної спрямованості, тобто людина хоче щось купити або замовити, то на сторінці не обов'язково повинна бути велика стаття. Покупець хоче побачити ціну, умови доставки, характеристики товару, відгуки.

Сам власник бізнесу повинен розуміти, що хоче його клієнт. Бажано, щоб на сайті були описані всі переваги компанії. Ми називаємо їх тригерами. Саме вони впливають на прийняття рішення покупцем.

На сайті має бути максимально багато можливостей для зворотного зв'язку, щоб покупець сам вибирав зручний для себе спосіб.

- Чого не повинно бути на сайті? Які помилки часто трапляються на сайтах?

- До сих пір деякі пишуть дуже великі тексти без оформлення. Вони, мабуть, думають, що їх читають. Але більшість відвідувачів, які заходять на сайт, побіжно прокрутити головну сторінку. Якщо він бачить якісь чіпляють елементи, які можуть його зацікавити, то він залишається на сайті. Коли він бачить сухий текст, то сайт зазвичай закривається.

Бувають тематики, де велике опис необхідно, наприклад, складні товари або послуги. В такому випадку, текст потрібно красиво оформити, з інфографікою, ілюстраціями. Повинні бути елементи, які відразу привертають увагу відвідувачів.

В інтернет-магазинах не повинні бути складнощів в покупці. У Володимирі часто зустрічаються магазини, де треба спочатку реєструватися, потім зайти на пошту підтвердити реєстрацію, підтвердити пароль, повернутися на сайт, і так далі. Замість цього потрібно максимально спрощувати процес покупки. Зараз став популярний замовлення в один клік, коли людина вибирає товар, залишає номер телефону, а йому передзвонюють і закінчують оформлення.

Раніше на сайтах було популярно насичене графічне наповнення, анімація, іноді зустрічалася навіть музика, яка починала грати при відкритті сайту. Зараз у відвідувачів сайту все менше вільного часу. Все йде до того, що на пошук інформації витрачається мінімум часу. Якщо у вас відразу не знаходиться потрібна інформація, то відвідувач йде на сайт конкурентів. Я завжди за мінімалізм, щоб людей нічого не відволікало. Обов'язково повинна бути зрозуміла навігація на сайті.

- Як ти ставишся до односторінковим сайтам?

- Останнім часом вони стали дуже популярні, їх називають Лендінзі. Але існують оману, в тому, що вони корисні для всіх видів бізнесу.

На своїй практиці можу сказати, що погано Лендінгем пішов для компанії, яка займається проектуванням будинків і котеджів. Послуга складна, тому для прийняття рішення клієнту треба подивитися багато проектів, ознайомиться з цінами, порівняти різні варіанти. На односторінковому сайті це неможливо. Повноцінний сайт в цьому випадку набагато краще відпрацьовує, конверсія по ньому вище. На ньому можна розмістити додаткові статті на цю тему, що добре позначиться на лояльності і відвідуваності.

- За що веб-студії беруть гроші на регулярній основі за просування сайту?

- У більшості великих веб-студіях просування зроблено на потоці. Більшу частину роботи роблять програми в автоматичному режимі. Посилання на сайт також закуповуються в автоматичному режимі. Хоча останнім часом ситуація змінюється в кращу сторону і індивідуальної людської роботи стає більше, хоча б почалася вести робота над сайтом.

Хороші веб-студії попередньо глибоко вивчають тематику компанії. Підбирається великий пул запитів, які можуть використовувати потенційні клієнти. Загальний список таких запитів називається семантичним ядром. Раніше воно складалося, як правило, з кілька десятків запитів, а зараз з декількох сотень, або навіть тисяч.

Раніше воно складалося, як правило, з кілька десятків запитів, а зараз з декількох сотень, або навіть тисяч

Необхідно підібрати максимально широке семантичне ядро. Наприклад: «купити холодильник», «купити холодильник у Володимирі», «купити холодильник samsung», і так далі. Тільки з тематики холодильників можна зробити семантичне ядро ​​в тисячу ключових фраз.

Є сервіс Яндекс Wordstat, де можна подивитися скільки людина з конкретного регіону шукало конкретну фразу. Якщо кількість запитів більше 1, то можна цю фразу використовувати.

Семантичним ядром, в ідеалі, треба займатися регулярно. Наприклад, раз на півроку його оновлювати. В середньому, складання списку запитів займає пару тижнів.

Є таке поняття, як консервація топа, тобто дуже важко потрапити в конкурентну видачу на хороші позиції. Деякі сайти там по 5 років знаходяться на перших місцях. В рамках 3-6 місяців це в принципі неможливо. Я говорю про популярних запитах, наприклад: «купити холодильник», «установка кондиціонера».

- Яка робота проводиться після складання семантичного ядра?

- Кожен розділ і сторінка сайту підганяються під певний запит з семантичного ядра. Грубо кажучи, на одну сторінку сайту може припадає близько 10 запитів.

Створення сторінок сайту - це найбільш трудомістка робота. У ній задіяні не тільки SEO-фахівці, а й співробітники компанії-замовника. Ми пишемо рекомендації по створенню певних сторінок, де необхідно згадати потрібні теми. Як правило, краще самих співробітників компанії-замовника в їх сфері ніхто не розбирається. Проте, дуже багато клієнтів лінуються, нам доводиться їх мало не чи не змушувати писати матеріал. Іноді тижнями не відповідають, через це може стати робота над сайтом.

Останнім часом частка участі замовника в розробці і просування сайту зростає. Без цього не буде правильного розвитку сайту.

Також витрати йдуть за оплату оренди посилань на сайт. Зараз частка цих витрат знижується, вона становить приблизно 10% від загальної оплати. Ми більше практикуємо одноразову покупку посилань (вічні посилання). Вони дорожчі, зазвичай їх пропонують більш якісні сайти. Проте, орендні посилання ми також використовуємо.

Веб-студії використовують професійне програмне забезпечення. Наприклад, сервіс для зняття позицій сайту по певних запитах, або сервіс для складання семантичного ядра. За них потрібно регулярно платити.

За них потрібно регулярно платити

Основна частина платежу йде за роботу над самим сайтом. Так як результати зараз, в першу чергу, дає хороший якісний сайт. Ця робота триває мінімум кілька місяців.

- Чи можна зробити одноразовий аудит сайту, після якого тобі дадуть докладну інструкцію про те, як можна поліпшити сайт?

- Так, але на практиці впроваджують результати технічних аудитів близько 10% клієнтів. Якщо ж є сили і можливості поліпшити сайт самостійно, то краще саме замовити аудит.

- Які способи збільшити відвідуваність сайту крім поліпшення позицій в пошукових системах?

- Можна використовувати контекстну рекламу. Це невеликі рекламні оголошення, які показуються над основною пошуковою видачею, а також під нею. Там використовується аукціонна система, тобто, хто більше платить за перехід, той перебуває на першому місці.

Ціна за перехід залежить від конкурентності тематики бізнесу. Найвища ціна за перехід на сайт, яку я бачив - СРО, дозвіл на будівництво. У них вартість 1 переходу на сайт доходила до 5000 рублів. У цій сфері середній чек був 300 000 рублей, тому якщо замовляв хоча б один з 10 відвідувачів, то реклама була прибутковою. У Володимирі середня вартість переходу з контекстної реклами від 10 до 20 рублів.

Перевага контекстної реклами в тому, що оптимізація і просування сайту не обов'язкові. Ви відразу потрапляєте в пошукову видачу. Але займаючись просуванням сайту, через кілька місяців ви зможете отримувати безкоштовні переходи по потрібним для вас запитам. Від контекстної реклами тоді можна буде відмовитися.

Також можна розміщувати інформацію на спеціалізованих каталогах, наприклад, tiu.ru. Це актуально для промислових і будівельних компаній.

Можна публікувати інформацію на профільних форумах - або створювати свою рекламну тему, або зарекомендовивают себе на форумі як хорошого фахівця, до якого можна звертатися з певних питань.

Останнім часом популярно просування через відео-контент. Створення регулярних інформаційних відеороликів.

- Що ти можеш сказати про оффлайн-реклами, мета якої залучити відвідувачів на сайт?

- Онлайн-реклама хороша тим, що можна точно виміряти ефективність. Можна подивитися скільки відвідувачів звідки прийшло, хто з них зробив замовлення. У зовнішній рекламі такий ланцюжок побудувати важко, але теж можливо. Наприклад, окремі телефонні номери для кожної реклами, або використання інших адрес сайту.

Є конкретні приклади поганої ефективності реклами без аналізу статистики. Люди витрачали 100 тисяч рублів на банер на сайті «З рук в руки», а він давав 20 переходів на їх сайт в місяць.

- Наскільки складно зараз самому просувати сайт?

- Складно, але можливо. Складність просування буде в тому, що люди будуть шукати інформацію у відкритих джерелах, а вона швидко застаріває. Була ситуація з клієнтами - вони кажуть, що прочитали про те, що додати в текст безліч ключових слів, а також виділити їх жирним. Насправді, ця інформація була актуальна на 2006 рік.

Головна складність в створенні правильного сайту. Потрібні знання маркетингу, розуміння того, що потрібно клієнту. Також треба буде самостійно скласти список ключових слів, розподілити їх по сторінках сайту.

Технічну сторону по внесенню правок на сайт можна в будь-якому випадку віддати на аутсорсинг - це вийде набагато дешевше повноцінного просування.

- Чи можна цьому навчитися?

- Є безліч безкоштовних онлайн-конференцій та вебінарів. На сайті MegaIndex розміщено багато безкоштовних навчальних відео. Також рекомендую онлайн-навчання в «Нетологія».

- Припустимо є доступ до веб-аналітиці сайту, наприклад, Яндекс Метрика. На які показники потрібно звертати увагу в першу чергу?

- Необхідно стежити за переходами з контекстної реклами, щоб переходи були корисними. Необхідно стежити за динамікою відвідуваності. Приблизно через 3-6 місяців після робіт над оптимізацією сайту повинен бути зростання відвідуваності. Треба контролювати по яким конкретно пошуковим запитам до вас переходять на сайт. Бувають випадки, що відвідуваність зростає, але зростає вона через інших видів реклами. Тобто відвідувачі шукають сайт за назвою фірми. Тут заслуг SEO-фахівців немає.

Хорошим тоном є установка цілей в Яндекс Метриці. Тоді буде вважатися кількість замовлень, або інших корисних дій (скачування прайса, використання форми зворотного зв'язку), які зроблені за допомогою сайту.

- Приклад: чоловік зайшов на сторінку з контактами, побачив телефон, подзвонив по ньому. Як відстежити, що цей дзвінок був саме з сайту?

- Так, такі ситуації важко відстежуються. Є сервіси, які роблять підміну номера, в залежності від каналу, по якому відвідувачі прийшли на сайт.

- Уяви, що власник бізнесу купив гарний телефонний номер компанії і всіляко його просуває. Як бути в такій ситуації?

- Тут треба визначитися з цілями директора. Чи хоче він максимально ефективно відстежувати результати рекламних компаній, або він просто хоче бути з красивим і пафосним номером. Може йому краще тоді купити всюди перші місця в контекстній рекламі і взагалі не займатися просуванням.

Інтернет-просування має на увазі під собою доступні ціни і максимальну ефективність.

- Як би ти в цілому охарактеризував рівень володимирських веб-студій?

- Ринок, в принципі, взагалі не розвинений. Якщо брати деякі окремі студії, то є хороші приклади, але їх одиниці.

- Як позначиться криза на веб-індустрії. Чи є вже відтік клієнтів, затримки з оплатою за роботу?

- Перед новим роком був невеликий відтік клієнтів. В першу чергу, клієнти призупиняли просування в зв'язку з незрозумілою ситуацією на ринку. Особливо це позначилося на інтернет-магазинах, де ціна товару безпосередньо залежала від курсу долара.

Після нового року з'явилася, навпаки, велика зацікавленість в наших послугах. Думаю, що це пов'язано з тим, що оффлайн-реклама в рази дорожче інтернет-просування. Виходить так, що компанії переносять бюджет із зовнішньої реклами в інтернет.

Припиняють інтернет-просування маленькі фірми, система роботи яких була повністю не оптимізована, і не адаптована до кризи.

Я за те, щоб всі рекламні компанії були ефективні, неважливо, інтернет або оффлайн-реклама, намагайтеся завжди змінювати і аналізувати результати. Раджу всім вибирати тільки ефективні канали, які приносять клієнтів.

Чого не повинно бути на сайті?
Які помилки часто трапляються на сайтах?
Як ти ставишся до односторінковим сайтам?
За що веб-студії беруть гроші на регулярній основі за просування сайту?
Яка робота проводиться після складання семантичного ядра?
Чи можна зробити одноразовий аудит сайту, після якого тобі дадуть докладну інструкцію про те, як можна поліпшити сайт?
Які способи збільшити відвідуваність сайту крім поліпшення позицій в пошукових системах?
Що ти можеш сказати про оффлайн-реклами, мета якої залучити відвідувачів на сайт?
Наскільки складно зараз самому просувати сайт?
Чи можна цьому навчитися?