Показники ефективності (KPI) в SEO та інтернет-маркетингу

 1. Переваги використання KPI і вимоги до них
 2. Основні KPI в SEO та інтернет-маркетингу
 3. обсяг трафіку
 4. Розподіл трафіку по каналах
 5. Видимість сайту по семантичному ядру
 6. конверсії
 7. Вартість відвідувача / клієнта
 8. Середній чек
 9. ROI (рентабельність інвестицій)
 10. І на останок

Що таке KPI? У чому їх суть, і яка користь бізнесу від впровадження подібних метрик? Питання важливий, адже подібні показники часто використовуються в звітах по SEO для клієнтів. Так що давайте розберемося в усьому детальніше.

Припустимо, ви є власником певного бізнесу. Як і більшість інших підприємців, ви, ймовірно, витратили чимало грошей і часу на розробку сайту, витратилися на контент і навіть прийняли рішення займатися його просуванням. Все це, безумовно, дуже важливі кроки, які необхідно зробити для перетворення Інтернету в ще одне джерело клієнтів, а сайт - в інструмент продажів.

Наступний важливий крок - навчиться вимірювати ефективність сайту для бізнесу. Зробити це можна шляхом відстеження та аналізу основних показників ефективності або KPI. Цей термін є абревіатурою від фрази «Key Performance Indicators» що перекладається як «ключові показники ефективності».

Це набір метрик, що використовуються для вимірювання та оцінки факторів, які істотно впливають на підсумкову прибуток бізнесу в Інтернеті.

Переваги використання KPI і вимоги до них

Важливо не просто сформувати і використовувати KPI в своїй роботі, головне - зробити це правильно. Інакше, проблем буде більше ніж користі, так очікування замовника не будуть досягнуті, а фахівець може недоотримати оплату, так як метрики оцінки його роботи не відповідають реальності.

Таким чином, можна сформувати такі вимоги, яким повинні відповідати KPI:

 • прозорість - все повинно бути зрозуміло як виконавцям, так і замовнику;
 • відсутність протиріч - ситуація, коли один показник суперечить іншому, неприпустима;
 • простота відстеження - для фіксації показника по метриці не потрібно бути гуру Excel, або витрачати зайвий час на розрахунки;
 • облік інтересу обох сторін - позитивна динаміка даного показника повинна бути вигідною як замовнику, так і агентству;
 • вимір ефективності - метрики повинні давати розуміння того як просувається робота, який з використовуваних каналів найвигідніший і в правильному ви рухаєтеся напрямку.

І ще один важливий момент. KPI в SEO не повинно бути багато інакше це тільки заплутає. Нехай буде всього 3-5 дійсно важливих показника, ніж два десятка не особливо-то і потрібних.

Основні KPI в SEO та інтернет-маркетингу

З огляду на той факт, що SEO є частиною комплексної стратегії інтернет-маркетингу, і в обох випадках цілі збігаються - збільшити трафік, забезпечивши, таким чином, продажу та впізнаваність бренду - не бачу особливого сенсу розділяти метрики, які використовуються. Одним словом, як кажуть в народі, мова піде про розкручування сайтів.

обсяг трафіку

Тут все просто і зрозуміло. Цінність трафіку є аксіомою, про яку б тематиці мова не йшла. І чим цього трафіку в ніші менше, тим краще буде ефект для бізнесу від залучення кожного нового відвідувача.

Однак варто враховувати фактор сезонності, і прописувати все це справа в договорі, або додатково обговорювати з клієнтом. Наприклад, інтернет-магазин гірськолижного спорядження явно просяде по всіх фронтах в літній період. І Сеошніку тут хоч об стінку бийся - нічого він з цим зробити не зможе. Ну не потрібні людям лижі влітку і все тут.

Також, обом сторонам потрібно розуміти, що ніяких чітких цифр тут немає і бути не може. Тим більше, якщо мова йде про новий сайт, який набере обертів в кращому випадку через 3-4 місяці. Головне - хоч невеликий, але стабільний ріст.

Приклад по декількох проектах в розрізі року часу:

Приклад по декількох проектах в розрізі року часу:

Коли за проектом збереться відповідна аналітика, потрібно виділити конверсійні запити і особливу увагу приділити поліпшенню існуючих або створення нових посадкових сторінок саме під них.

Справа в тому, що хоча нішу і варто охоплювати повністю, не по всім запитам трафік буде однаково корисним. Різниця між запитами «огляд Macbook Air» і «купити MacBook Air» очевидна.

Розподіл трафіку по каналах

На одному тільки пошуку далеко не заїдеш. Так, можна домогтися відмінних оборотів на продажах чисто з органіки, шляхом активних робіт по SEO-оптимізації сайту. Однак, потрібно розуміти, що ваші потенційні клієнти можуть бути де завгодно, і самі вони до вас точно не прийдуть - потрібно йти їм назустріч.

Адже ви не використовуєте тільки Google? Проаналізуйте свої сценарії щоденної роботи за комп'ютером в Інтернеті - браузер, YouTube, соціалки, читання пошти, форумів та інше.

Тому, фахівець, який займається просуванням сайту, повинен відстежувати трафік по кожному з каналів, заміряючи і порівнюючи їх ефективність. Само по собі це KPI не є, але, зростання трафіку по кожному з джерел, в результаті, неодмінно позитивно позначиться на бізнесі клієнта.

Крім того, це допоможе вам оперативно відстежити будь-які аномалії, і швидко визначивши, якого з каналів це стосується, і скласти план дій як повернути все на свої місця.

У Google Analytics ці дані можна подивитися в наступному звіті:

Які показники необхідно відстежувати:

 • Скільки нових відвідувачів було отримано по конкретному джерелу;
 • Якими особливостями поведінки вони відрізняються (перегляди, відсоток відмов, і т.д.);
 • Який показник конверсії по кожному з джерел;
 • Який рівень доходу по кожному з каналів.

Цілком може виявитися, що та ж email-розсилка дає вам найкращий показник по конверсії та продажів, а ви практично не приділяєте уваги цьому напрямку.

Видимість сайту по семантичному ядру

Як багатьом з вас вже відомо, просування сайтів вимагає часу. Особливо, якщо мова йде про молодого проект і в висококонкурентному ніші. Відстеження видимості сайту по семантичному ядру дозволяє вирішити відразу кілька завдань.

Перша - оцінка динаміки просування на перших етапах розкрутки. Трафік з органічного пошуку досить інертний і до його стабільного отримання може пройти чимало часу. А ось видимість за запитами в Google Search Console стає можливим відслідковувати набагато раніше. Таким чином, якщо ми бачимо стабільне зростання, значить все йде добре.

Таким чином, якщо ми бачимо стабільне зростання, значить все йде добре

Другий важливий момент - оцінка перспектив зростання. Чим ширше семантичне ядро ​​запитів, за якими сайт показується у видачі, тим більше трафіку можна отримати, якщо підтягнути їх максимально близько до Топ-10.

Даний показник в нагоді і при аналізі окремих сторінок з гарною відвідуваністю, щоб зрозуміти входження яких запитів можна додатково включити в текст, а також, по яким її можна підтягнути, щоб отримувати ще більше переходів.

конверсії

Якщо ваші цільові сторінки в Топі, це, кінцеве ж, добре. Але, наскільки вони насправді ефективні для бізнесу? Посадкова сторінка, яка не дає конверсій, просто марна, незалежно від того, наскільки вона красиво оформлена. Тому, необхідно відстежувати і такий KPI як конверсії.

Якщо яка-небудь з ваших цільових сторінок отримує багато трафіку, але, має низький коефіцієнт конверсії, значить, необхідно все проаналізувати і подумати яким чином її поліпшити.

Наприклад, можна поекспериментувати з розташуванням інформаційних блоків, зміною закликів до дії, додаванням або коректуванням існуючих елементів. Навіть грамотна переробка текстового контенту може істотно вплинути на показник конверсії.

Відстеження конверсією є одним з найбільш важливих показників для інтернет-магазинів. І, крім власне продажів, можна відстежувати такі типи взаємодій як додавання і видалення товару з кошика, додавання товарів в «Вибране», реєстрації користувачів та інше.

Поліпшення конверсії дозволяє домогтися набагато більшого прибутку з комерційного сайту, при незмінних показниках трафіки. Погодьтеся, це дуже важливо, особливо, якщо
використовуються платні канали залучення відвідувачів типу контекстної реклами.

Вартість відвідувача / клієнта

Цей показник бажано розраховувати для кожного з використовуваних каналів трафіку, так як він дозволяє зрозуміти, чи окупаються ваші вкладення, і чи варто продовжувати роботу в даному напрямку. Причому, необхідно вважати не тільки витрати на рекламу, а й вартість часу роботи фахівця (якщо він у штаті), а також, загальні трудовитрати.

Часто виходить так, що бюджет на SEO здається клієнтові великим, але, після розрахунку даної метрики виявляється, що саме цей маркетинговий канал є найбільш вигідним. Для інтернет-магазину необхідним інструментів в контексті цієї мети є підключення модуля електронної комерції в Google Analytics.

Отримана інформація дозволяє переформатувати бюджет, перерозподіливши його в сторону більш вигідних каналів. А також, при необхідності, обґрунтувати необхідність виділення додаткового фінансування з боку замовника.

Середній чек

Розраховується даний показник просто: розділіть суму всіх продажів на їх кількість. Відстеження розміру середнього чека дозволяє зрозуміти як та чи інша маркетингова активність впливає на нього, і яким він є в залежності від каналу. Знову ж, як і у випадку з конверсіями, зростання середнього чека забезпечує власнику бізнесу збільшення прибутку.

Збільшити середній чек можна наступними методами:

 • використовувати техніки крос-продажів і допродаж (висновок товарних рекомендацій);
 • установка порогу вартості замовлення, після якого доставка буде безкоштовною;
 • впровадження програм лояльності для постійних покупців і накопичувальних бонусів, і т.п.

ROI (рентабельність інвестицій)

Забудьте про слово «безкоштовний» при обговоренні будь-яких речей пов'язаних з інтернет-маркетингом. Ні органічний трафік з пошуку, ні статті, написані штатними співробітниками, безкоштовними не є. Всі роботи, на які витрачаються будь-якого роду ресурси, повинні приносити дохід. І для вимірювання рентабельності вкладень і розрахунку рівня повернення інвестицій існує спеціальний показник - ROI.

Формула розрахунку ROI має наступний вигляд:

Формула розрахунку ROI має наступний вигляд:

Для електронної комерції її можна трохи видозмінити:

Для електронної комерції її можна трохи видозмінити:

Суть проста. Якщо значення перевищує 100%, то прибутковість справи доведена, а якщо менше цього значення, значить, вкладені кошти не повертаються.

Якщо ви витрачаєте більше, ніж заробляєте - у вас проблеми. Знову ж таки, ви можете бути просто на точці беззбитковості, або знаходиться дуже близько до неї. У той же час, в SEO, в перші шість місяців ROI в більшості випадків буде негативним. Потім, починається зростання в позитивну сторону.

І на останок

Клієнтам подобається отримувати наочні результати, в інформативному і зрозумілому вигляді, а не набір незрозумілих цифр і термінів, як це часто буває. Використання перерахованих в цій статті KPI для оцінки SEO-просування, дозволяє замовнику контролювати його ефективність і розуміти як ті чи інші роботи впливають на важливі для його бізнесу показники.

Це особливо важливо в перші місяці співпраці, коли замовнику важливо показати що все рухається в правильному напрямку. Підрядники теж зацікавлені у виконанні KPI, так як це усуває можливі претензії з боку клієнта і робить співпрацю максимально прозорим.

Головне - правильна постановка ключових показників. Завдання оптимізатора - запропонувати клієнту набір оптимальних, на його думку метрик. А клієнт, в свою чергу повинен допомогти визначити які із запропонованих KPI дійсно важливі для його бізнесу.

У чому їх суть, і яка користь бізнесу від впровадження подібних метрик?
Адже ви не використовуєте тільки Google?
Але, наскільки вони насправді ефективні для бізнесу?