порівняння форумів

 1. vBulletin
 2. Invision Power Board
 3. PHP Bulletin Board
 4. Simple Machines Forum
 5. bbPress
 6. Автор публікації
 7. x64 (aka andi)

Сьогодні я хочу провести невелике порівняння форумних движків. Обрані, на мій погляд, найвідоміші. Це платні представники сімейства - vBulletin і IPB, і безкоштовні - PhpBB, bbPress і SMF.

Напевно, багато хто користувач хотів мати свій власний форум, і навіть встановлював скрипти. Але, на відміну від блогу, тут потрібно явне залучення аудиторії. Крім того, принцип роботи форумів зводиться з постмодерірованію повідомлень, що покладає підвищене навантаження на адміністрування. У Мережі дуже багато покинутих сайтів. Але найгірший враження справляють, мабуть, саме форуми.


У минулому році вже розглядалися безкоштовні модулі для сайту . форумів існує теж досить багато, але більшість або не здобули популярності, або давно занедбані авторами і не розвиваються.

Коли мова заходить про те, який же комерційний форум краще використовувати, більшість радять vBulletin або IPB.

Стандартна функціональність практично всіх форумів - аватари, багатомовність, теми, створення опитувань і лінійне відображення постів.

vBulletin

vBulletin

У просторіччі можна зустріти варіант «булка». Розробляється компанією Internet Brands Inc. Один з найстаріших движків, розробка якого почалася з 2000 року. Слід врахувати, що vBulletin один з перших форумів, які працювали на стрімко набирає популярність зв'язці PHP + MySQL .

Зараз дане програмне забезпечення являє собою комбайн можливостей. Розробники планомірно додавали (і продовжують це робити) нові можливості. Так, кожна чергова версія приносила:

 • система особистих повідомлень;
 • деревоподібна відображення постів;
 • візуальний редактор;
 • система розширень (плагінів);
 • використання AJAX (робота без перезавантаження сторінки) для адміністрування і редагування;
 • множинне цитування;
 • легке видалення спаму;
 • соціалізація - дружба, фотогалереї, створення груп і т. п.

На жаль, безкоштовних тим і плагінів досить мало, і ще менше - русифікованих.

Вартість ліцензії становить «скромні» 249 $. Якщо хочеться розширену підтримку мобільних пристроїв, то доведеться викласти вже 399 $. Щоб прибрати знизу інформацію про те, що використовується vBulletin, потрібно разово заплатити 169 $. Ну а якщо ви вкрай далекі від світу Мережі, то за 149 $ розробники «професійно» встановлять форум на ваш хостинг.

Крім основних ліцензій, є «хмарні», т. Е. Власник платить якусь фіксовану суму і отримує форум з хостингом. Найдешевший тариф - бронзовий - надає 25 ГБ дискового простору. Обійдеться він в 20 $ щомісяця, або, в разі, річної передплати, 180 $ (15 $ на місяць). При цьому, внизу форуму буде вказано, що він працює на системі vBulletin. Для позбавлення від цього рядка доведеться доплачувати ще по 15 $ щомісяця, або по 149 $ щорічно.

Щоб «помацати» форум, можна запросити реквізити для демо-доступу. Пробний період становить 72 години, але після його закінчення можна замовити ще один. Для вас буде автоматично створено піддомен з розгорнутим і вже готовим на форумі.

Офіційний сайт vBulletin

Invision Power Board

Invision Power Board

Зазвичай зустрічаються назви IP.Board або, найчастіше, просто IPB. Перша версія була випущена в 2002 році. Спочатку форум поширювався безкоштовно, але з 2004 року, разом з випуском версії 2.0, став платним продуктом.

На просторах інтернету можна до сих пір знайти безкоштовну версію 1.3, але вона вже застаріла і давно не оновлюється. Відсутність дистрибутива на сайті розробника не може гарантувати, що скачаний архів не містить шкідливих програм.

Як і попередній учасник огляду, IPB пропонує багато можливостей, не властивих «класичним» формами. Можна виділити наступні особливості:

 • продумана система «хуков», завдяки якій у програмістів з'явилася можливість вносити зміни у функціонування форуму не вносячи виправлення в файли движка (такого роду правки ставлять власника перед вибором: оновитися, втративши зміни, або залишитися на старій версії, з усіма її багами);
 • вбудовані засоби для зручного розміщення реклами на сторінках ресурсу;
 • гнучкі системи репутації та повідомлень;
 • адаптований дизайн (відображення сайту на пристроях з будь-яким дозволом);
 • поліпшена система локалізації.

Вартість форуму становить 175 $, або 25 $ за підписку на оновлення протягом 6 місяців. При бажанні, можна докупити решту модулів, серед яких інструменти для створення спільнот (як в соціальних мережах), фото / відео-галерей, блогів і деякі інші. «Хмарний» варіант коштує від 20 $ на місяць.

На офіційному сайті є центр завантаження модулів і тем. Там же, за окрему плату, можна скачати локалізацію (файли з російським перекладом). Будьте уважні, у деяких відсутній переклад адміністративної частини.

Щоб оцінити продукт, пропонується пробна версія. Її термін планомірно зменшувався, і зараз становить 5 діб. За запитом, створюється «демо-інсталяція», а реквізити надсилаються на пошту.

Офіційний сайт IPB

PHP Bulletin Board

PHP Bulletin Board

PhpBB - форум з відкритим вихідним кодом. Розробляється з 2000 року.

Був з свого часу дуже популярний через безкоштовності, що і зіграло з ним злий жарт - в кінці 2004 року був запущений хробак Santy, який використовував знайдену в безпеці форуму пролом і знищував сайти.

Довгий час вважався «дірявим» форумом (з найбільшим числом вразливостей). На даний момент ситуація змінилася.

Форум має систему розширень, що прийшла на зміну модам. Важливий плюс - адаптивний дизайн, завдяки чому може використовуватися на будь-яких пристроях.

У phpBB багате співтовариство користувачів. Завдяки цьому створено велику кількість тем. Через те, що у версії 3.1 (випущеної в листопаді 2014 роки) змінилася система модифікації, розширень поки мало. Але кількість - лише питання часу.

Офіційний сайт phpBB

Simple Machines Forum

Simple Machines Forum

Найчастіше можна зустріти абревіатуру SMF . Форум для громадськості став доступний в 2004 році.

У перших версіях досить незручна система модифікацій могла привести до того, що після оновлення форуму доводилося заново встановлювати і моди. Це відбувалося через те, що модам для функціонування потрібно вкрапляться прямо в код ядра.

У версії 2.0 з'явилася система хуков, завдяки якій стало можливим не втручатися тотально в роботу движка.

Зараз у SMF численне ком'юніті, в якому значаться і вітчизняні розробники, що дозволяє отримувати відповіді на рідній мові.

На офіційному сайті можна знайти досить непоганий набір тем і модифікацій.

Офіційний сайт SMF

bbPress

bbPress

Форум від розробника WordPress, який поєднує його переваги - основне ядро, розширюване плагінами, з «класичним» оформленням. В даний час bbPress реалізований як плагін до WordPress. Це означає, що спочатку потрібно встановити WP, після чого «хильнути» на нього bbPress. Можливо, це дещо обмежує сферу застосування форуму.

Але якщо врахувати, що для інших форумів або блогів немає (і тоді потрібен «міст» для синхронізації інформації про користувачів, з основним сайтом), або купуються за окрему плату - не найгірший вихід.

Офіційний сайт bbPress

Автор публікації

не в мережі 2 дня

x64 (aka andi)

Коментарі: 2831 Публікації: 393 Реєстрація: 02-04-2009