Позаматкова вагітність

  1. Причини позаматкової вагітності
  2. Ознаки позаматкової вагітності
  3. Діагностика позаматкової вагітності
  4. Лікування позаматкової вагітності

Позаматкова вагітність (ектопічна вагітність) - це небезпечний стан, що характеризується імплантацією заплідненої яйцеклітини поза порожниною матки. Найчастіше, в 97.7% випадків позаматкова вагітність розвивається в маткових трубах. Також плодове яйце може розвиватися в черевній порожнині, в кутку матки (інтерстиціальна ектопічна вагітність), в шийці матки, в яєчниках. Якщо вагітність розвивається в матковій трубі, то близько 80% випадків складає локалізація в ампуллярном відділі (розширена частина маткової труби), 12% - в перешийку маткової труби - істміческого форма, 5% - в області фімбрій (бахрома на краях маткових труб), 2 % в кутку матки і 2% в товщі матки в області кута (інтерстиціальна форма).

У міру зростання плодового яйця відбувається розтягування тих структур, в яких локализовалась вагітність. Розтягування тих органів, в яких локалізується зростаючий ембріон, обмежена. Внаслідок розтягування органу відбувається його розрив, який супроводжується значною кровотечею. Іноді кровотеча носить загрозливий життя характер. Крім того внаслідок позаматкової вагітності може настати безпліддя.

Позаматкова вагітність виникає внаслідок збою в нормальному функціонуванні репродуктивної системи жінки. Як правило в даній ситуації у ембріона немає шансу вижити. Виникнення цього небезпечного стану зустрічається в 2% випадків серед усіх вагітностей.

Позаматкова вагітність (ектопічна вагітність) - це небезпечний стан, що характеризується імплантацією заплідненої яйцеклітини поза порожниною матки

Причини позаматкової вагітності

Для настання позаматкової вагітності необхідно дві умови: запліднена яйцеклітина і імплантація її поза порожниною матки. Всі ті фактори, які уповільнюють просування заплідненої яйцеклітини по матковій трубі, потенційно збільшують ризик розвитку позаматкової вагітності. Проте в дуже великій частині випадків ектопічної вагітності не вдається виявити будь-які фактори ризику. Серед добре досліджених патологічних станів можна виділити найбільш часто зустрічаються, на тлі яких може розвинутися позаматкова вагітність:

Серед добре досліджених патологічних станів можна виділити найбільш часто зустрічаються, на тлі яких може розвинутися позаматкова вагітність:

  • Пошкодження маткових труб внаслідок інфекцій, наприклад при хламідіоз , аднекситі або в результаті хірургічних операцій в малому тазу.
  • Наявність в анамнезі позаматкової вагітності
  • Куріння може стати причиною приблизно в одній третині випадків. Справа в тому, що при курінні погіршується рухова активність маткових труб і пошкоджується Війчастий епітелій, який вистилає їх порожнину. Рухи миготливого епітелію в нормі спрямовані в бік матки, щоб переміщати запліднену яйцеклітину до місця імплантації. При пошкодженні цього механізму просування яйцеклітини сповільнюється і збільшується ризик імплантації в матковій трубі
  • Порушення рухової активності маткових труб може бути викликано також застосуванням протизаплідних препаратів , Що містять тільки прогестерон, а також внаслідок використання внутрішньоматкової спіралі для контацепціі.
  • Жінки, у яких не виходило завагітніти протягом 2 років і більше, складають групу ризику. Частота народження позаматкової вагітності у них в 2 рази вище, ніж в популяції. Особливо високий ризик у жінок, які лікувалися від безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технолгий (ЕКО, перенесення гамет)
  • Вік жінки є чинником ризику - чим старше, тим більше виникає порушень в руховій активності маткових труб

Ознаки позаматкової вагітності

При позаматкової вагітності виникає класична тріада симптомів: затримка місячних , вагінальна кровотеча і біль внизу живота . Однак далеко не завжди у жінки присутні всі ці ознаки. До того ж, такі симптоми можуть розвиватися і при загрозі викидня . Тяжкість симптомів залежить від локалізації плідного яйця. Наприклад, при абдомінальній формі позаматкової вагітності, коли імплантація яйцеклітини відбувається в черевній порожнині, описані випадки, коли вагітність розвивалася до 28 тижня. У жінки можуть бути всі симптоми, характерні для звичайної вагітності: нудота, затвердіння і збільшення молочних залоз. У тих випадках, коли відбувається розрив органу, в якому розвивається вагітність, може виникати інтенсивний біль і порушення, пов'язані з крововтратою - запаморочення, слабкість, втрата свідомості, збільшена частота серцебиття і падіння артеріального тиску.

Діагностика позаматкової вагітності

Перш за все у всіх випадках затримки місячних необхідно провести тест на вагітність. Позитивний тест на вагітність сам по собі вже є приводом для відвідування акушера-гінеколога. Першим же методом, який буде запропонований, є узі при вагітності . За допомогою ультразвукового дослідження лікар може визначити, чи є плодове яйце в порожнині матки. Якщо плодове яйце в порожнині матки відсутній, а тест на вагітність позитивний, дуже висока ймовірність розвитку позаматкової вагітності. Для уточнення діагнозу використовують визначення рівня бета-хоріонічного гонадотропіну в крові. За допомогою УЗД можна візуалізувати плодове яйце, яке розташовується в шийці матки, маткової труби, яєчнику, в кутку матки. У разі розвитку вагітності в черевній порожнині, пошук плодового яйця за допомогою УЗД є досить складним на ранніх термінах. Використання трансвагинального узі дозволяє виявити позаматкову вагітність через 24 дні після овуляції або 35 днів після останньої менструації (рахуючи від першого дня останньої менструації). Таким чином при використанні трансвагінального датчика вагітність визначається на 1 тиждень раніше, ніж при проведенні УЗД через живіт. Чутливість трансвагинального узі при діагностиці позаматкової вагітності досягає 71%. якщо використовувати дуплексне сканування , То чутливість методу підвищується до 87%. Додатковим ознакою при проведенні УЗД може бути наявність рідини в дугласова кишені (поглиблення між задньою стінкою матки і прямою кишкою). Наявність рідини в цьому місці може свідчити про кровотечу. Дуже рідко, приблизно в 1 випадку на 30000, зустрічається одночасно наявність нормальної маткової вагітності і одночасно позаматкової вагітності (при заплідненні двох яйцеклітин).

Дуже рідко, приблизно в 1 випадку на 30000, зустрічається одночасно наявність нормальної маткової вагітності і одночасно позаматкової вагітності (при заплідненні двох яйцеклітин)

Для діагностики кровотечі з черевної порожнини при розриві органу (наприклад, маткової труби) використовують огляд на кріслі і пункцію (прокол) заднього склепіння піхви. При цьому голка потрапляє в Дугласом кишеню і в шприц відсмоктується його вміст. Отримання крові при пункції є ознакою кровотечі в черевній порожнині.

Лікування позаматкової вагітності

Вибір методу лікування залежить від локалізації ектопічної вагітності, терміну її виявлення. В даний час існує два підходи до лікування: хірургічний і медикаментозний. Якщо перебіг захворювання набуває угорожавшего життя характер, вибір однозначно відбувається в сторону хірургічного лікування. Хірургічне лікування полягає у видаленні плодового яйця і ушивання пошкодженого органу. Перевага віддається лапароскопічної методикою, яка скорочує час перебування жінки в стаціонарі. Вибір методу лікування залежить від локалізації ектопічної вагітності, терміну її виявлення Частка медикаментозного методу лікування в деяких країнах (наприклад у США) становить 35%. Для лікування використовують антиметаболит Метотрексат. Дія препарату базується на зупинці синтезу ДНК і загибелі клітин ембріона. Застосування медикаментозного способу лікування позаматкової вагітності дозволяє уникнути таких важких ускладнень як видалення матки при шеейчной і інтрамуральної локалізації плодового яйця, зберегти маткові труби і може бути застосовано навіть в амбулаторних умовах. Звичайно, для застосування метотрексату необхідні певні чіткі свідчення, які регламентовані медичними протоколами.