Працюють чи ні SEO-посилання?

Автор: Дмитро Шахов, засновник компанії   РЕМАРКА   і навчального центру   SEOHOWTO Автор: Дмитро Шахов, засновник компанії РЕМАРКА і навчального центру SEOHOWTO .

Виниклий в 2008 році в пошуковому маркетингу карго-культ посилального просування не міг залишитися непоміченим пошуковими системами, враховуючи, скільки сил і коштів в його розвиток було вкладено. Але тривалий час Яндекс не робив якихось активних дій в публічному полі з цього приводу, вважаючи за краще напівзаходи на кшталт АГС-40 .

У 2014 році Яндекс анонсував епохальне відключення посилального , А рік по тому, не отримавши значних результатів у справі зниження закупівлі SEO-посилань, включив алгоритм Минусинськ. При цьому червоною ниткою через всю PR-активність головного пошукача Рунета йшов тезу про відсутність впливу покупних посилань в принципі.

Ця теза викликав серйозні здивування не тільки серед фахівців, а й навіть серед власників сайтів, бо який сенс так активно боротися з тим, що не працює.

Проте, подібна політика дала свої плоди: привчивши, що за посилання можна отримати санкції, PR-службі Яндекса вдалося таки просунути в маси свою тезу про неработой посилань. Або погано, або ніяк - сказали нам, і доходи посилальних бірж обвалилися. Середнє падіння обороту посилальної індустрії до 2014 року на сьогодні становить від 40 до 70% за різними оцінками.

Мета пошукача була досягнута, карго-культ зазнав сильної поразки. Але чи означає це, що заява про те, що покупні посилання не впливають на ранжування, було правдою? Давайте розберемося!

За два роки було проведено чимало досліджень з метою підтвердити вплив посилального донині. Але їх загальна проблема полягала в наступному: неможливо зафіксувати вплив інших факторів на тривалий період часу. Говорячи простіше, абсолютно неясно, чи дійсно посилання привели до результату, якщо в цей момент на сайт ще впливали інші чинники. Шум від них робив все дослідження щодо впливу посилального неспроможними.

Але як же відсікти вплив інших факторів? Виявляється така лазівка ​​є! Ми знаємо, що текстова релевантність документа заснована на факті входжень в контент документа (сторінки) і в анкор-лист, підшитий до цього документа (сукупність анкоров посилань на цю сторінку). Третього не дано. Точніше, зустрічаються артефакти, коли сторінка знаходиться по фразі з Яндекс-Каталогу або за контактною інформацією компанії, але це маломасштабіруемая історія і на великій вибірці можна нею знехтувати.

Тобто, якщо ми зможемо знайти таку вибірку документів, де запит відсутній в тілі документа, і при цьому сам документ показується в топі видачі, то єдине, що могло вплинути на ситуацію - це входження в анкор-лист, що утворюється посиланнями.

Важливий момент, який ми повинні при цьому враховувати: в разі відключення текстових чинників, ми втрачаємо вагому частку впливу на ранжування і у нас повинні бути виключні посилання, щоб видавити на одних Лійкових факторах сайт в топ по заданому запиту. Тобто велика кількість таких сайтів в принципі не може виявитися в топі. Більш того, в результаті деяких досліджень встановлено, що частка таких сайтів рідко перевищує 5%.

Виходячи з цього, отримуємо такі умови експерименту. Беремо велику статистично значущу вибірку сайтів, де в текстах відсутня просувний запит. Тобто його немає ні на яку просуває сторінці, ні на сайті взагалі. Далі закуповуємо на нього посилання з анкором у вигляді цієї фрази. Переконуємося, що посилання потрапила в індекс, а анкор - в анкор-лист, що просувається документа. І якщо після цього по цій фразі документ виходить в топ, хоча б, в 3-5% випадків - цього достатньо, щоб ствердно сказати, що покупні SEO-посилання досі недостатньо фільтруються пошуком і досі позитивно впливають на ранжування.

Як виключити входження запиту в текст? Для цього є недокументований запит intext, який виніс на публіку Сергій Людкевич. Даний запит шукає тільки і виключно по контенту документа, не заглядаючи в анкор-лист.

Заради спокою перевіряємо їм і домен в цілому, і кожен просувний документ на домені. Якщо нічого не знайшлося, то наш запит відсутній в контенті на шуканому домені. А раз немає, то єдине, де запит може бути, - це в анкор-листі, який формують посилання. Перевіримо цей факт за допомогою іншого недокументовані оператора inlink :, здійснює пошук лише по анкор-листу.

Останнє, що нам залишилося, це перевірити факт наявності просувається на видачу разом з перевіркою на СНСС. Перше покаже, що сайт дійсно в топі на одних Лійкових. А другий - це перевірка на новий « непот », Який дасть нам додаткову інформацію про якість довідкового, вплинув на вихід в топ.

В результаті проведеного дослідження з початкового обсягу вибірки встигли потрапити в індекс і анкор-лист трохи більше 8000 пар анкор / документ. І трохи більше 5% з них вийшло в топ!

Щоб було зрозуміліше, висловлюся точніше: без впливу текстових факторів, на одному посилальному в топ вийшло близько 5% від початкової вибірки, як і передбачалося в умовах експерименту. Тобто, факт впливу посилань можна вважати доведеним.

Додатковий інтерес представляє інформація про властивості цих посилань. По-перше, всі такі пари анкор / документ мають СНСС (колишній НПС - знайдений за посиланням). По-друге, з точки зору сервісу CheckTrust, все виглядає так:

Якоїсь закономірності в загальноприйнятих властивості перевірки донорів виявити не вдалося, і це стало справжнім сюрпризом. Серед посилань були навіть донори з вірусами, а під АГС виявилася майже чверть результативних посилань. Говорячи простіше, в топ привели рандомний посилання, якщо взяти до уваги найбільш популярні критерії оцінки якості донорів.

Які висновки можна зробити з результатів дослідження? Чи варто повертатися до посилального просування і забути про роботу з текстовими і комерційними факторами? Звичайно, ні.

Найкращий результат був, є і буде приходити тільки з відпрацюванням максимального числа факторів. І спочатку слід займатися своїм сайтом, щоб не упустити можливості потрапити в ті 95% сайтів в топі на видачу, які потрапили в неї завдяки сумі факторів.

Що стосується покупних посилань, то справа не у факті їх покупки або «сеошності», справа в якості вихідного донора. Дослідження показало, що застосувати якийсь набір відомих критеріїв можна лише з дуже великою допуском. А купувати все підряд - отримати низьку ефективність витрачання бюджету і високі ризики потрапляння під фільтр. Тим не менш, не варто упускати можливості дотиснути ефективними посиланнями, коли інші фактори викручені на максимум. Як це зробити?

Дана схема передбачає факт наявності, хоча б, одного ефективного донора на сторінку. По крайней мере, поки Яндекс не поламає якусь із наведених перевірок.

А тепер - подарунок усім читачам: 11-12 серпня в Калінінграді відбудеться четверта конференція з інтернет-маркетингу BalticDigitalDays . У програмі 27 доповідей, які відбираються вкрай ретельно, а також море спілкування та Балтійське море.

Вкажіть при реєстрації на сайті промокод SEARCHENGINES, і знижка на квиток складе 3000 рублів!

Але чи означає це, що заява про те, що покупні посилання не впливають на ранжування, було правдою?
Але як же відсікти вплив інших факторів?
Як виключити входження запиту в текст?
Які висновки можна зробити з результатів дослідження?
Чи варто повертатися до посилального просування і забути про роботу з текстовими і комерційними факторами?
Як це зробити?