Просування книги і читання в бібліотеці: форми і методи роботи

 1. Роль бібліотек у просуванні читання
 2. Проблеми читання сучасних дітей і підлітків
 3. Нові методи роботи в просуванні читання
 4. Відродження традицій сімейного читання
 5. Приклади проектів і заходів

Головним напрямком бібліотечної діяльності має залишатися просування читання і книги. Його реалізація здійснюється за допомогою як традиційних, так і інноваційних форм і методів, включаючи проекти

Зі статті ви можете дізнатися про те, яку роль виконує бібліотека в рішенні даного питання і які проблеми читання дітей і підлітків існують сьогодні Зі статті ви можете дізнатися про те, яку роль виконує бібліотека в рішенні даного питання і які проблеми читання дітей і підлітків існують сьогодні. Також тут представлені приклади проектів, реалізованих бібліотеками РФ

Просування читання в бібліотеці, форми якого розглядаються в цій статті, є основним напрямком діяльності будь-якої бібліотеки. Останнім часом роль читання в житті суспільства значно знизилася. А це призводить до неможливості інтеграції особистості в багатонаціональну культуру.

Головне в статті:

В результаті знижується рівень культурної та інтелектуальної компетентності громадян, від якої залежить економіка, політика і інші сторони держави. Зламати кризові явища можна, переосмисливши організацію бібліотечної справи. Бібліотека повинна крокувати в ногу з прогресом і бути цікавою і привабливою для користувачів.

Роль бібліотек у просуванні читання

Головною метою підтримки читання є створення в суспільстві позитивного думки про читання. Існують програми, дія яких спрямована на популяризацію книги та читання. Реалізувати їх можна тільки залучаючи до установи різних категорій населення, включаючи дітей, підлітків та молодь. Зробити це не так легко.

Просування книги у молоді проект «Світ читання - молодим»
подивитися / завантажити >>

Приклади назв проектів, які здійснюють сучасні бібліотеки
подивитися / завантажити >>

Адже більшість користувачів є активними споживачами комп'ютерних продуктів. Вони орієнтовані більшою мірою на сприйняття вербальної, а віртуальної інформації. Тому бібліотечним працівникам доводиться докладати максимум зусиль, щоб привернути їхню увагу, викликати бажання взяти в руки книгу.

В першу чергу необхідно акцентувати увагу на створенні середовища, яка буде комфортною для інтелектуального спілкування. Особливу увагу потрібно приділяти комплектуванню бібліотечного фонду. До його складу варто включити високохудожню літературу різних форматів.

Що стосується безпосередньо електронних видань, то для цього слід залучати найбільш значущі і перевірені Інтернет-ресурси.

Важливим моментом є організація бібліотечного простору. Сучасна бібліотека повинна мати не тільки «тихі», а й «активні» зони. При відвідуванні бібліотеки людині хотілося б відчувати себе затишно і комфортно. Тому кожен куточок приміщення потрібно зробити зручним і привабливим, пристосованим для роботи і відпочинку.

Просування книги і читання в бібліотеці вимагає чималих зусиль. Бібліотекарі повинні приділяти увагу вирішенню величезної кількості різних питань, включаючи такі, як:

 1. Планування і зручне розміщення бібліотечних підрозділів і служб.
 2. Створення відкритого комфортного бібліотечного простору.
 3. Розкриття фондів для читачів.
 4. Організація рекреаційних зон для відвідувачів зі зручною для відпочинку і читання меблями;
 5. Забезпечення доступності книжкових фондів і так далі.

Людина буде із задоволенням відвідувати ту бібліотеку, яка відрізняється сучасним зовнішнім виглядом і внутрішнім функціональним дизайном. Де він буде відчувати себе по-сучасному комфортно і уютно.Однако це в повному обсязі боку, які допоможуть привернути увагу відвідувачів. Адже важливу роль відіграє використання нових, цікавих форм і методів роботи.

Найбільш ефективними формами залучення уваги користувачів є книжкові виставки та масові заходи Найбільш ефективними формами залучення уваги користувачів є книжкові виставки та масові заходи. Не секрет, що візуальна інформація добре сприймається відвідувачами. У багатьох людей вона викликає бажання звертатися до літературних джерел.

Завдяки їй, збільшується приплив читачів, а це, в свою чергу, має позитивний вплив на створення іміджу бібліотеки.

Величезну роль сьогодні відводиться комп'ютерним технологіям. Їх застосування підвищує конкурентоспроможність бібліотек на ринку інформаційних послуг. Комп'ютеризація даних установ культури дозволяє впроваджувати нові форми роботи, які значно підвищують якість заходів.

Розвиток електронних сервісів та послуг, читайте в нашій рекомендації >> Розвиток електронних сервісів та послуг, читайте в нашій рекомендації >>

Велике значення на сьогоднішній день має просування книги і читання в бібліотеці за допомогою електронного середовища. Бібліотечні працівники створюють в електронному середовищі групи за інтересами і різні співтовариства, де можна обмінятися досвідом або обговорити ту чи іншу проблему.

Значно підвищує статус установи власний Web-сайт. Саме його наявність створює імідж бібліотеки в інформаційному просторі.

Бібліотечні сайти і блоги виступають як дієвий інструмент, за допомогою якого можна вирішити такі питання:

 • просунути новини;
 • інформувати про заплановані заходи і нові надходження до книжкового фонду;
 • поділитися досвідом з просування книг і читання;
 • залучити нових відвідувачів;
 • створити онлайновий клуб любителів читання.

Досить важливим моментом у залученні аудиторії є наявність фірмового стилю. Він включає в себе розробку і створення логотипу, фірмових бланків, візиток, запрошень і інших продуктів.

Сукупність графічних елементів, які використовуються при виготовленні рекламних матеріалів, видавничої продукції, фірмових бланків створює уявлення про діяльність бібліотеки в цілому. Завдяки цьому, установи стає більш запам'ятовується.

Проблеми читання сучасних дітей і підлітків

В даний час діти - це одна з найбільш активних груп відвідувачів бібліотеки В даний час діти - це одна з найбільш активних груп відвідувачів бібліотеки. Але сьогодні вони читають зовсім інакше, ніж їх однолітки два-три десятки років тому. Їх читацькі потреби і переваги практично не відповідають тим, які проявлялися раніше.

Бібліотечними працівниками проводяться дослідження, присвячені різним аспектам взаємодії підлітків з інформацією. В процесі таких досліджень вивчаються проблеми дитячого читання, призначена для дітей література, сімейне читання, інформаційні потреби даної вікової категорії.

Стан читання підліткової аудиторії в найбільшою мірою залежить від складної взаємодії таких факторів, як соціальні, соціально-економічні та інформаційно-комунікаційні. Наприклад, у великих населених пунктах особливий вплив на дитяче читання має соціокультурне середовище і ступінь розвитку так званої електронної культури.

Як залучити ще більше відвідувачів в біблітекі, розповімо в статті >> Як залучити ще більше відвідувачів в біблітекі, розповімо в статті >>

Якщо мова йде про невеликі міста і сільських поселеннях, то тут найбільш значущими є розвиненість книжкової середовища і присутність освічених керівників дитячого читання.

У багатьох регіонах Російської Федерації стан книжкової середовища дещо погіршилося. У великій мірі це залежить від зниження комплектування бібліотек, що підтримують дитяче читання.

Очевидною є і деформація репертуару книговидання, в результаті якої значно знизився репертуар актуальної літератури для підліткової аудиторії. Нові вітчизняні автори практично не видаються. Не може порадувати і число перекладних видань кращої літератури для дітей та підлітків.

Нові методи роботи в просуванні читання

Останнім часом величезний вплив на суспільну свідомість читачів має розвиток інформаційно-комунікативних технологій. Тому, щоб зміцнити і переосмислити своє місце в соціумі, бібліотеки повинні використовувати принципово нові форми роботи.

Просувати читання насамперед потрібно стосовно дитячої та підліткової аудиторії. Адже саме в цей період відбувається формування читацької культури. Особливу увагу необхідно приділяти і «нечитабельним» аудиторії. У цьому випадку робота повинна бути спрямована на прищеплення інтересу до книги і читання.

Оптимальними методами тут можуть стати інтерактивні, ігрові та інші. Вони є найбільш привабливими для юних користувачів. Однак не варто забувати, що розважальний характер таких форм і методів не повинен стати самоціллю. Головне - це просування книги і читання.

Розглянемо кілька нових форм і методів, які активно використовуються сучасними бібліотеками.

До них можна віднести:

 • сторітеллінг;
 • букслем;
 • вікторини з використанням QR-коду;
 • гру-книгу та інші.

Сторітеллінг є метод неформального навчання, в основі якого лежить передача інформації і знань через усне мовлення. Для його підготовки потрібно ретельно підібрати твори з цікавим сюжетом, які можна легко переказати. Також потрібно добре продумати структуру розповіді і підготувати виступ. При цьому обов'язково враховують специфіку аудиторії.

Працюючи над структурою розповіді, слід зосередитися на моментах, які б «зачепили» увагу аудиторії. Потрібно визначити кульмінацію або момент, на якому розповідь буде перерваний.

Виступ має бути коротким, емоційно насиченим, з використанням елементів театралізації. Забарвлення йому додасть музичне оформлення. Під час розповіді потрібно обов'язково звертатися до присутніх. Це дозволить утримати їх увагу, зацікавити тим, що відбувається.

Яскравим прикладом застосування даної форми може стати проект «Бібліо-Сторітеллінг: історія чарівництва», проведений Бібліотекою сімейного читання міста Воронежа.

Відмінним методом просування книги і читання в бібліотеці є проведення заходів, наприклад, вікторин або квестів сQR-кодом.Такой код дозволяє швидко донести зашифровану інформацію до читачів.

У ньому можна закодувати цифри, текст, символи, посилання та іншу інформацію. Для її счітиваніяіспользуются спеціальні програми для розпізнавання QR-коду. Таке програмне забезпечення встановлюється на мобільних телефонах, смартфонах і ноутбуках.

Як визначити, наскільки ефективна інформаційна діяльність, покроковий алгоритм >> Як визначити, наскільки ефективна інформаційна діяльність, покроковий алгоритм >>

Централізованою бібліотечною системою Липецька був реалізований проект «Швидке реагування: Читай мене!». У громадському транспорті міста були розміщені квадрати QR-кодів чорно-білого кольору. У них були зашифровані відомі твори без вказівки автора. Завдання читачів-пасажирів полягала в тому, щоб вгадати, кому належать літературні твори.

Відповіді надсилались на електронну пошту. Через кожні два тижні завдання змінювалося на нове. Збудників вікторини став той, хто надав найбільшу кількість правильних відповідей. Дана форма роботи сприяє просуванню книги в молодіжне середовище.

Не менш ефективною інтерактивною формою в підлітковому та молодіжному середовищі є букслем. Вона являє собою своєрідне книжкове змагання по створенню реклами книги за певний час.

В якості рекламних продуктів можуть виступати:

 1. Есе.
 2. Презентації.
 3. Буктрейлер.
 4. Малюнки та інше.

Головне, щоб вони представляли собою рекламну кампанію по просуванню книги та читання.

Такі заходи характеризуються азартністю, інтерактивністю, оригінальністю, захоплюючим ефектом гонок і найбільше підходять для роботи з підлітками та молоддю.

Відродження традицій сімейного читання

Любов до читання можна нав'язати. Її можна тільки виховати. І робити це потрібно з дитинства. Однак сучасні батьки не завжди знають, як це потрібно робити. Допомогти у вирішенні питання, що стосується відродження традицій сімейного читання, можуть і повинні бібліотечні працівники.

Психологи стверджують, що прищепити любов до читання можна тільки до досягнення дитиною дев'ятирічного віку Психологи стверджують, що прищепити любов до читання можна тільки до досягнення дитиною дев'ятирічного віку. Пізніше зробити це набагато важче, а іноді просто неможливо.

Основою духовності і моральності підростаючого покоління є сім'я. У бібліотеці така робота повинна бути комплексною. Тобто вона повинна здійснюватися разом зі школами та родинами. Так як досягти результатів в просуванні книги і збереженні традицій сімейного читання можна, тільки консолідуючи зусилля.

Діяльність бібліотеки необхідно направляти на сприяння формуванню в сім'ї нового осмислення, що допомагає визначати життєвий шлях маленького громадянина. Також він має бути спрямована на розвиток розуміння сім'єю своєї культурної і соціальної значущості в сучасному обществе.Большое вплив на розвиток подібних почуттів має художня література.

Щоб визначити форми і методи інформаційно-бібліотечного обслуговування членів сім'ї, працівникам бібліотеки перш за все варто акцентувати увагу на ставленні сім'ї до читання.

Для цього можна скласти анкету, включивши в неї питання, які допоможуть виявити:

 • рівень читацької культури батьків і дітей;
 • погляди;
 • судження;
 • смаки;
 • переваги та інше.

Виділимо найбільш поширені форми обслуговування сімей. До них можна отнестіконсультаціонную роботу з батьками, що включає тематичні добірки, години цікавих спілкувань, діалоги, консультативні листки та інше.

Сюди ж відносяться наочні форми інформування - книжкові виставки для сімейного читання, інформаційні стенди, рекламні бібліотечні плакати. Досить популярними є комплексні форми - сімейні вечори, свята, конкурсно-ігрові збори.

Головною метою подібних заходів повинна стати підтримка сім'ї і підвищення статусу книги і сімейного читання.

Теми заходів, спрямованих на просування традицій сімейного читання:

 1. «Сама читаюча сім'я»
 2. "Моя родина Моя фортеця"
 3. «Чим відгукнеться сказане слово?»
 4. «Фото з сімейного альбому»
 5. «Книги поколінь»
 6. «Від інтернету до книги»
 7. «У пошуках духовних цінностей».

Приклади проектів і заходів

Просування книги і читання в бібліотеці можливо за допомогою різних форм і методів, включаючи проекти. Практичний досвід багатьох бібліотек підтверджує значущість таких заходів. Наприклад, ЦБС міста Липецька проводила проект «Класика в форматі 3Д. Думай, дискутуй, дій ». Цей захід було реалізовано спільно з освітніми установами.

Його мета полягала в тому, щоб залучити дітей та підлітків до читання класичних творів, що не ввійшли до шкільної програми. Проект проводився протягом одного року і отримав високу оцінку як з боку педагогів, так і школярів.

Ще одним прикладом, є проект «Мультимедіа - нова форма просування класики». Він був спрямована підвищення інтересу юнацької аудиторії до читання високохудожньої класичної літератури.

В процесі реалізації створювалися мультимедійні повідомлення про життя і творчість російських письменників-класиків. Надалі їх можна використовувати в якості методичних посібників при вивченні літератури в школі. Також вони можуть стати невід'ємним елементом бібліотечних медіа - уроків для учнів середніх і старших класів.

МБУ «Острозький центр дозвілля» реалізований проект, основна мета якого полягала в просуванні книги і читання серед хлопчаків з групи соціального ризику.

У процесі його реалізації проведено цілий ряд заходів, в результаті яких залучено до читання близько двадцяти підлітків з числа «котрі не читають». Понад 30 людей стали активними учасниками конкурсів творчого характеру. Крім цього, кількість відвідувачів бібліотеки зросла майже на двадцять відсотків.