Просування сайту для початківців: керівництво по SEO

 1. Важливість відповідності заголовків сторінок їх змістом
 2. Використання мета-тега <description>
 3. оптимізація контенту
 4. Важливість URL в пошуковій оптимізації сайту
 5. Важливість навігації для пошукових систем
 6. Використання посилань
 7. Адаптація сайту під мобільні пристрої
 8. Аналіз ефективності просування сайту
 9. Аналіз поведінкових факторів

Просування сайтів - це важкий і тривалий процес, який вимагає певного досвіду. Але якщо ви вирішили займатися цим самостійно, пропонуємо ознайомитися з нашим керівництвом: просування сайту для початківців. Ми розберемо найважливіші елементи, на які важливо звертати увагу в 2018 році в першу чергу. Отже, поїхали.

Для того щоб пошукові системи змогли проіндексувати ваш сайт, рекомендується використовувати файл Sitemap, який містить інформацію про всі нові і змінених сторінках сайту. З його допомогою пошуковики і їх роботи отримають відомості про організацію вашого контенту на ресурсі і зможуть більш точно індексувати сторінки. Також, пошукові системи можуть знаходити сайт за допомогою посилань з інших сторінок і ресурсів.

Якщо ви хочете заблокувати індексацію певних сторінок, потрібно використовувати файл robots.txt, який розміщується в кореневому каталозі сайту. Він вказує пошуковим роботам, які сторінки можна сканувати, а які - ні. Однак він тільки вказує, але не забороняє показ сторінок у видачі. Тому, якщо у вас є сторінки з конфіденційною інформацією, краще використовувати більш надійні способи блокування. Наприклад, в Google ви можете скористатися генератором файлів robots.txt в Google Search Console. Якщо ви хочете, щоб сторінка не відображалася в пошуковій видачі, але щоб була видна відвідувачам сайту, допоможе тег noindex.

Важливість відповідності заголовків сторінок їх змістом

Говорячи про просування сайту для початківців, не можна не згадати про значення сніпетів. Раніше ми вже ділилися рекомендаціями і розповідали, як створювати сніппети . Важливо, щоб у вас був заповнений тег <title>. Це заголовок, який буде видно користувачам в пошуковій видачі. Він обов'язково повинен бути унікальним для кожної сторінки і максимально відповідати їх змісту. Ні в якому разі не використовуйте один і той же заголовок для всіх сторінок. Якщо тег прописується для головної сторінки, бажано, щоб у ньому були присутні назва компанії і будь-яка інша інформація про вашу діяльність. Якщо <title> пишеться для певного розділу, в ньому має бути присутня інформація саме про те, що користувач зможе там знайти. Кожен заголовок повинен бути коротким, інформативним, оптимізованим (містити ключове слово, за яким сторінка буде просуватися) і звучати природно.

Використання мета-тега <description>

Просування сайту - багатоступінчастий процес, одним з етапів якого є внутрішня оптимізація сторінок. Мета-тег <description> - це опис сторінки, яке допомагає пошуковим системам визначити її зміст.

Якщо заголовок повинен складатися з декількох фраз, то опис повинен бути більш об'ємним і також максимально відповідати змісту сторінки. Ще один важливий момент - цей мета-тег повинен бути унікальним і не має повторюватися на різних сторінках. Особливо це важливо, якщо в пошуковій видачі з'являються кілька сторінок сайту. Унікальне опис допоможе користувачам зробити правильний вибір і підвищить CTR (коефіцієнт КЕП).

оптимізація контенту

Просування сайту також включає в себе процес оптимізації контенту. У неї входять наступні елементи:

 • Оптимізація заголовків. Будь-який текст на сайті повинен містити заголовки, оптимізовані тегами «h1» - «h6». При цьому тег «h1» є найважливішим, він повинен розміщуватися в самому верху тексту і містити найважливіші ключові слова. «H2» використовується для підзаголовків. «H3» - «h6» не є обов'язковими тегами, використовувати їх можна на свій розсуд. Врахуйте, що головна мета заголовків - допомагати користувачам швидко знаходити потрібну йому інформацію. Тому кожен заголовок повинен розкривати тему, якій присвячена певна частина тексту.
 • Унікальність тексту. Всі тексти повинні бути унікальними, пошукові системи звертають на це особливу увагу. Перевіряти на унікальність можна на різних сервісах, наприклад - Advego Plagiatus, Text.ru, Content-watch і ін.
 • Обсяг тексту. Конкретної цифри, який обсяг повинен мати текст, немає. Головне завдання - максимально розкривати тему. Експерти рекомендують писати тексти від 300 слів.
 • Підбір ключових слів. Подумайте, за якими запитами можуть вас шукати користувачі, і використовуйте їх в тексті. У цьому допоможуть Планувальник ключових слів від Google або сервіс Wordstat від Яндекса. Читайте докладніше про те, як скласти семантичне ядро .
 • Щільність ключових слів. Ключові слова повинні рівномірно розподілятися по тексту і складати 2-3% від всього тексту сторінки. За Переспа пошукові системи можуть накласти санкції, що призведе до зниження позицій сайту або до повного виключення з пошукової видачі.
 • Форматування. Кожен текст повинен бути структурованим і містити марковані або нумеровані списки. Це допоможе користувачам легко сприймати інформацію.
 • Регулярність публікації. Весь контент повинен публікуватися регулярно. Буде чудово, якщо ви оформите блог або розділ зі статтями.
 • Контент для користувачів, а не для пошукових систем. Користувачі люблять корисний контент. Всі статті, які ви пишете, повинні бути корисними, цікавими і інформативними. Продумайте всі можливі інтереси та проблеми користувачів і намагайтеся відповідати на них в своїх публікаціях. Чим більше часу люди будуть проводити на вашому сайті, тим більше ваш сайт буде подобається пошуковим системам.

Важливість URL в пошуковій оптимізації сайту

Адреса кожної сторінки повинен містити ключову фразу, яка характеризує її вміст. Також зазвичай використовується шлях. Пошуковики рекомендують використовувати захищений протокол https, за допомогою якого ваш сайт отримає позначку «Сайт захищений» в пошуковій видачі і викликатиме більше довіри з боку користувачів.

Зверніть увагу на простоту URL. Сьогодні найкраще використовувати ЧПУ (людино-зрозумілі урли). Користувачам буде простіше зрозуміти актуальність посилання, якщо в ній буде присутня назва розділу і імена файлів для документів замість нерозбірливого набору символів. Також це поліпшить структуру вашого сайту.

Пам'ятайте, що посилання на сторінки відображаються в пошуковій видачі. Тому прості і зрозумілі URL будуть виглядати набагато краще, а пошуковим системам буде простіше їх сканувати. Важливо, щоб для кожного документа був унікальний URL.

Важливість навігації для пошукових систем

Новачкам в SEO при просуванні сайту варто враховувати навігацію і розуміти, для чого вона потрібна. Навігація дозволяє користувачам швидко знаходити потрібну інформацію на сайті. Крім цього, за допомогою структури навігації пошуковики швидше визначають найбільш важливий, за задумом веб-майстри, контент. Тому важливо продумати навігацію сайту таким чином, щоб користувачі могли швидко потрапляти на сторінку з потрібним їм контентом. Наприклад, якщо у вас багато найменувань товару, розбийте їх на окремі категорії і перерахуйте на певній сторінці.

Ще один важливий момент - «хлібні крихти». Це шлях, що складається з внутрішніх посилань, який дозволяє користувачам повернутися до попередньої теми або на головну сторінку. На сторінках сайту «хлібні крихти» можуть мати наступну форму: головна сторінка / розділ / підрозділ / товар.

На сторінках сайту «хлібні крихти» можуть мати наступну форму: головна сторінка / розділ / підрозділ / товар

Створіть карту вашого сайту - сторінку навігації, яка надасть можливість відвідувачам знайти потрібний розділ. Це корисно для ресурсів зі складною структурою. Кілька рекомендацій:

 • Використовуйте логічну ієрархію. Зробіть так, щоб користувач в кілька кліків знайшов потрібний контент. При цьому не потрібно розміщувати на кожній сторінці внутрішні посилання на інші сторінки. Розміщуйте їх там, де це доречно.
 • Зверніть увагу на некоректність посилань. Якщо користувач якимось чином потрапив на неіснуючу або віддалену сторінку, його необхідно направити на головну сторінку сайту. Найкраще на сторінках 404 розміщувати посилання на головну сторінку і на популярні розділи ресурсу.

Використання посилань

Напевно ви чули, яку роль при просуванні сайту грає контрольний профіль ресурсу. Є 2 види посилань: внутрішні (посилання, які з однієї сторінки ведуть на іншу сторінку сайту) і зовнішні (посилання, які ведуть на сайт з інших ресурсів).

Ось кілька рекомендацій по їх використанню:

 • Інформативність. Використовуйте в посиланнях інформативний текст. Це допоможе користувачам і пошуковим системам розуміти зміст сторінки, на яку посилаються.
 • Лаконічність. Крім того, що посилання повинні бути інформативними, вони повинні бути невеликими. Найкраще використовувати кілька слів або одну фразу.
 • Краще, якщо посилання буде розміщуватися на початку тексту і містити ключове слово в прямому входження.

Для аналізу посилального профілю можна використовувати сервіс MegaIndex.

Адаптація сайту під мобільні пристрої

З огляду на те, що сьогодні понад 50% користувачів заходять в інтернет з мобільних пристроїв, важливо, щоб ваш сайт виглядав однаково добре як з комп'ютерів, так і зі смартфонів і планшетів. Якщо ресурс не буде адаптованим під мобільні пристрої, є велика ймовірність, що його залишать. Є 3 способи адаптації сайту:

 • Адаптивний веб-дизайн. У цій конфігурації сервер відправляє однаковий html-код на будь-які пристрої. При цьому розміри елементів сторінок коригуються за допомогою
 • Динамічний показ. При запиті певного URL сервер відправляє різні варіанти коду html і CSS.
 • Різні URL. В даному випадку для комп'ютерів створюється один URL, а для мобільних пристроїв - інший. Наприклад, для комп'ютерів - site.ru, для мобільних - m.site.ru.

Аналіз ефективності просування сайту

Найпопулярніші пошукові системи створили безкоштовні сервіси для аналізу ефективності просування сайтів. В Google цей сервіс називається Search Console, а в Яндексі - Яндекс.Вебмайстер. Вони дозволяють подивитися дані про оновлення в пошуковій видачі, побачити статистику по запитам, вказувати географічну приналежність сайту, подивитися інформацію як про індексованих, так і про виключені з індексу, сторінках, виявляти проблеми на сайті та багато інших функцій.

Аналіз поведінкових факторів

Для того щоб стежити за рухом трафіку (кількість відвідувачів), використовуйте спеціальні програми веб-аналітики. Google пропонує для цього сервіс Google Analytics, а Яндекс - Яндекс.Метрика. З їх допомогою ви зможете:

 • Спостерігати, звідки приходять відвідувачі вашого сайту і які дії на ньому роблять
 • Визначати найпопулярніший контент на ресурсі
 • Давати оцінку оптимізації, яку ви проводили на сайті. Наприклад, якщо ви змінили певні мета-теги, ви зможете дізнатися, чи збільшився трафік і покращилися позиції ресурсу в пошуковій видачі після цього.

Просування сайту для початківців має починатися з оцінки, аудиту ресурсу, виявлення типових помилок SEO, розробки правильної і зручною структури. Крім перерахованих вище моментів в SEO-просуванні є ще багато «підводних каменів».

08.01.2018