Ринок DIY в Росії: поточна ситуація і динаміка розвитку

Нинішня криза торкнулася всіх ринки, в тому числі і DIY-ринок. Але якщо на початку кризи все і у всіх було явно погано, то з плином часу ситуація вирівнювалася, адаптувалася під споживчий попит і економічні умови. Про те, якими є динаміка розвитку DIY-ринку за період з кінця 2014-го по 2017 рік в Росії, розповів «Строітельству.RU» Антон Паремскій, комерційний директор компанії «Зовнішторг».

- Антон, змусив чи криза, що почалася в 2014 році, змінитися DIY-ринок - Антон, змусив чи криза, що почалася в 2014 році, змінитися DIY-ринок? Які самі разючі зміни ви б відзначили?

- 2015 рік був складним, оборот роздрібної торгівлі DIY & Household в доларах впав на 40% і склав 24 млрд дол. І це падіння відбувалося при значному зростанні цін на більшість товарів, вплинуло на це і зниження фізичних обсягів виробництва, і зниження імпорту оздоблювальних матеріалів.

Безумовно, таке падіння змусило змінитися. Перша зміна, яке неможливо не помітити: дуже сильно загострилася боротьба за споживчий попит між постачальниками.

Друга зміна - зростання закупівельних цін, що позначилося на цінах у роздробі.

Третя зміна торкнулося певні сектори DIY-ринку. Справа в тому, що весь ринок товарів для самостійного ремонту можна розділити на два сегменти: будівельні та оздоблювальні матеріали.

Будівельні матеріали в більшості виробляються в Росії, тому криза позначилася на цьому сегменті в кількості споживання, а ціни великому зростанню не піддалися. А ось ринок оздоблювальних матеріалів дуже сильно подорожчав за рахунок зростання курсу валют. В результаті тут сильно загострилася конкурентна боротьба, а споживчий попит змістився в бік класу економ.

Саме ці зміни попиту змусили багатьох виробників обробки вводити нові лінійки дешевших товарів. Спершу на ринок виходили більш дешеві товари під уже чинним брендом, а потім стали виводитися нові економ-лінійки. Зроблено це було для того, щоб не упускати рівень якості основних марок перед споживачем. Товари за низькими цінами вивели практично всі виробники.

А. Паремскій: У 2016 році в Росії було закрито 48 гіпермаркетів DIY-ринку.

Якщо дивитися на стан російських девелоперів в 2015-2016 роках, то чітко видно тенденція щодо зміни структури асортименту. Частка будівельних і оздоблювальних матеріалів скорочувалася, так як російські компанії програвали конкурентну боротьбу міжнародних мереж, особливо лідеру «Леруа Мерлен». А місце, що звільнилося місце займали товари для будинку, саду, лазні і т. Д. Це розширення асортименту дозволило ритейлерам хоч якось збільшити середній чек. Якщо проаналізувати 40 найбільших мереж DIY Росії з сукупною часткою на ринку до 50%, то 17 з них розширили свій асортимент саме таким чином.

2016 рік став першим з 2010 року, коли нових торгових точок DIY-ринку відкрилося на п'ять менше, ніж закрилося. У той рік з ринку пішло 48 об'єктів. Серед них були «Метрика», «Домоцентр» і ГК «Трест СКМ».

- За період з 2014-го по 2017-й які товари користувалися максимальним попитом? Назвіть топ-20 найпопулярніших товарів.

- Виділити топ продажів складно. На самому початку кризи купувалося дуже багато оздоблювального матеріалу. В гладкі роки було куплено багато квартир, а з настанням кризи люди вирішили ці квадратні метри зробити придатними для житла або здачі в оренду. У той період купували буквально все, був ажіотажний попит. Лідерів не було, так як, роблячи ремонт, не можна щось купити, а щось не купити. Купувалося все відразу: клей, шпалери, лінолеум і т. Д. Скуповувати товар, необхідний для того, щоб доробити квартири в новобудовах, так як кожен розумів, що потім це буде дорожче.

- Ви відповіли лише про початок кризи, а які товари купувалися і купуються після?

- Зараз також немає лідируючих товарів. Але якщо спочатку основним попитом користувалися будівельні матеріали, які потрібні для первинного ремонту (стяжки, шпаклівки, цементні суміші і т. Д.), Так як ремонт масово робили в нових квартирах без обробки, то зараз люди новобудов купують менше, а беруть товари для ремонту своїх квартир на вторинному ринку. Найчастіше це оздоблювальні товари для косметичного ремонту. Як і раніше купується повний набір, необхідний для косметичного ремонту.

Якщо говорити, про майбутнє, то INFOLine прогнозує, що в 2017 році ринок DIY виросте на 1-2%. Зростання очікується за рахунок оздоблювальних матеріалів і товарів для саду і вдома. Споживання ж базових будівельних матеріалів буде падати, так як падають обсяги будівництва багатоквартирних та індивідуальних будинків і зростає частка квартир, що здаються в новобудовах з обробкою.

А. Паремскій: Для 40% населення економія стала способом життя.

- Чи є тенденція купувати менш якісний товар, але більш дешевий за ціною? Чи можна сказати, що для покупця сьогодні ціна важливіше бренду?

- Цей тренд є, і він дуже важливий. Люди дивляться на ціни, порівнюють, причому порівнюють ціни та в онлайн, і в офлайн-магазинах. Купують зазвичай лише те, що дійсно необхідно. Часто будівельні матеріали купуються частинами. Попит дійсно змістився в бік недорогих товарів, як брендованих, так і власних торгових марок мереж.

Цей зсув можна пояснити. Реальні доходи населення впали. Підлаштовуючись під економічні умови, люди стали економити в усьому, причому поліпшення економічної ситуації і стабілізація рубля ніяк не позначилися на вже виробленій звичці не витрачати зайвих грошей. Для 40% населення економія стала способом життя.

Для 40% населення економія стала способом життя

- Отже, частка товарів під власною торговою маркою збільшилася. А хто саме вивів власні марки за час кризи?

- Власні торговельні марки вивели практично всі. Успішно зробила це мережа «Леруа Мерлен». Наприклад, якщо дивитися на ринок електроінструментів, то з 2014 року вони взяли частку цього сегмента в розмірі 15%. Це дуже велика частка для даного ринку, тут і 3% вважається значною цифрою. В інших сегментах ця торгова марка також успішно працює.

Якщо до 2014 року лише поодинокі компанії розуміли плюси власної торгової марки, то зараз все прекрасно розуміють вигоду від цього. В першу чергу, таким кроком перетягують до себе частину споживчого попиту, так як торгові марки, як правило, заводять в економ-сегменті. Для споживчого же попиту сьогодні цінність бренду нівелювалася, йому важлива низька ціна. Це повсюдний і стійкий тренд.

- Давайте поговоримо про динаміку цін DIY-ринку. Чи був спад, який відповідає ціновим запитом покупців? Що зараз з цінами на цьому ринку?

- Спаду цін не було. Ціни на товари, зав'язані на курсі валют, росли. Це зростання відбулося стрибкоподібно, хоча мережі намагалися його стримувати за рахунок своїх рублевих контрактів з постачальниками. Але зупинити зростання в умовах, коли валюта подорожчала в два рази, нереально. Після ж цього різкого зростання настала цінова стагнація.

Якщо говорити про ринок оздоблювальних матеріалів, то на ньому посилилася конкуренція, відбулося заміщення дорогих товарів більш дешевими, імпортних - вітчизняними. При цьому міжнародні мережі зараз відчувають себе краще вітчизняних, так як можуть забезпечити для покупців більш привабливі ціни.

При цьому міжнародні мережі зараз відчувають себе краще вітчизняних, так як можуть забезпечити для покупців більш привабливі ціни

Якщо ж розглядати будівельні матеріали, виробництво яких не зав'язано на курсі валют, то різкого зростання цін не було, хоча не було і падіння. Цінник піднявся несуттєво. Справа в тому, що ці матеріали низькомаржинального самі по собі, тому виробники не можуть собі дозволити знижувати ціни для стимулювання споживчого попиту. Наприклад, якщо виробники цементу знизять ціну на 1%, то втратять 2% від свого прибутку, але це ніяк не вплине на купівельну активність.

> >

- Можна докладніше розповісти про заходи, які робилися для стримування зростання цін?

- Перш за все, мережі стримували зростання цін своїми гривневими контрактами. За час цієї кризи багато постачальників розорилися саме через невигідні контрактів з мережами і високою валютної закредитованості.

Крім того, багато мереж, особливо європейські, стримували зростання цін також за рахунок великого запасу товарів. Всі мережі перед новим сезоном тримають великий запас основних товарів.

По-третє, була велика фінансова підтримка від материнської компанії. Саме тому у дуже великих мереж підвищення цін відбулося плавно.

Саме тому у дуже великих мереж підвищення цін відбулося плавно

- Антон, DIY-ринок залежимо від ринку житлового будівництва дуже сильно. Ви і самі це відзначали. Як на ньому відбився і ще буде відображатися зародився в кризу тренд - здавати новобудови з обробкою?

- Наведу статистичні дані від INFOLine. Великомасштабні ремонти в 2016 році в нашій країні скоротилися більш ніж на 10%, тобто значно менше число людей будують індивідуальні будинки і роблять великі ремонти в квартирах з нуля. Споживання ж матеріалів для дрібних опоряджувальних робіт падало менш активно.

- Скажіть, ці тенденції, про які ви розповіли, характерні лише для DIY-ринку столичного регіону або для регіональних ринків також? Які особливості є в регіонах?

- Скоріше навпаки. Ці тенденції більше характерні для регіонів, ніж для Москви і Санкт-Петербурга. Для жителів наших двох столиць ремонт не є чимось дуже складним і дорогим, дохід в цих містах все-таки вище, ніж в регіонах. А ось чим менший бюджет має регіон, тим більше ці тренди для нього характерні. Оборот роздрібної торгівлі DIY на душу населення в Московському регіоні в 2016 році був найвищим по країні.

Хотілося б також додати, що в Росії багато регіонів, де переважає індивідуальне житлове будівництво. І в цих регіонах помітний явний зростання попиту на садову техніку: мотоблоки, культиватори, газонокосарки. Тобто попит на товари загального DIY-ринку падає, а на ці продукти зростає.

Аналіз мереж роздрібної торгівлі DIY в регіонах показав, що в Північно-Західному федеральному окрузі насиченість даними торговими площами хороша. Нижче середнього насиченість по площах спостерігається в Центральному регіоні. Найкраща ситуація в Санкт-Петербурзі і Ленінградській області. У Москві ще є потенціал для відкриття нових магазинів з товарами DIY-ринку.

- А чи є у вас статистика по поверненню товару? І якщо є, то як ви пояснюєте ці цифри?

- Такої статистики немає, але з упевненістю можу сказати, що повернення не виріс: споживачі обдумано купують товари і ретельно рахують до покупки, які матеріали і в якій кількості їм потрібні. В результаті зараз повертають менше, так як і купують менше.

Наталя Бухтіярова

Антон, змусив чи криза, що почалася в 2014 році, змінитися DIY-ринок?
Які самі разючі зміни ви б відзначили?
За період з 2014-го по 2017-й які товари користувалися максимальним попитом?
Ви відповіли лише про початок кризи, а які товари купувалися і купуються після?
Чи є тенденція купувати менш якісний товар, але більш дешевий за ціною?
Чи можна сказати, що для покупця сьогодні ціна важливіше бренду?
А хто саме вивів власні марки за час кризи?
Чи був спад, який відповідає ціновим запитом покупців?
Що зараз з цінами на цьому ринку?
Як на ньому відбився і ще буде відображатися зародився в кризу тренд - здавати новобудови з обробкою?