Робота SEO-фахівця: про кадрову політику великих SEO-компаній розповідає Юрій П'ятаков

Ми збільшуємо відвідуваність і позиції у видачі. Ви отримуєте продажу і платите тільки за реальний результат, тільки за цільові переходи з пошукових систем

Ви отримуєте продажу і платите тільки за реальний результат, тільки за цільові переходи з пошукових систем

Коли в нашій компанії відкривається вакансія SEO-фахівця, нам не доводиться довго чекати кандидатів. Співбесіди починаються вже на наступний день.

Щоб вибрати гідного, ми переглядаємо десятки резюме, і їх кількість не перевалює за сотню, тому що нам поки щастить - зазвичай відповідний фахівець з'являється в першій двадцятці.

Потім слідує процес навчання, вливання в студійні процеси - і вуаля, через кілька місяців ми бачимо перетворення нашого новачка в впевненого фахівця, який готовий до роботи і подальшого розвитку в студії.

Але цей шлях - важкий, а іноді вкрай болюче. Нам доводиться вирішувати безліч проблем - від прогалин в розумінні етапів і процесів оптимізації до загальної філософії роботи. З усім цим нам вдається справлятися завдяки терплячості досвідчених співробітників, завзятості нових і їх нереальному бажанням працювати в цій сфері.

Про те, як з кадровими проблемами справляються інші великі компанії, поговорили з HR-менеджером TexTerra Юрієм П'ятаковим.

Юрій П'ятаков

HR-Менеджер в компанії TexTerra

Вітаю. Я HR-Менеджер в компанії TexTerra. Закінчив ГГТУ за фахом «педагогіка і психологія», останні 4 роки працюю в якості тренера та спеціаліста з кадрів в сфері HR. Завзятий квітникар, любитель фентезі та йоги.

Юрій, як зараз складається ситуація з кадрами в SEO? Компанії борються за досвідчених фахівців або, навпаки, фахівці б'ються за місця?

Зараз все більше і більше людей усвідомлюють перспективність цього напрямку і хочуть почати розвиватися не тільки в SEO, але і в інтернет-маркетингу в цілому, так що кадрового голоду ми не відчуваємо. Майже кожна відкривається у нас вакансія викликає велику кількість відгуків кандидатів (в тому числі і досвідчених фахівців), але за все компанії я говорити, зрозуміло, не має права.

Як ви думаєте, чи впливає «столичность» на середній рівень фахівців? Чи є різниця в знаннях і навичках московських і регіональних фахівців? Якщо так, то наскільки серйозна і з чим це пов'язуєте?

Те, що відмінності немає зовсім, я стверджувати не буду. Однак в нашій сфері діяльності віддаленість від столиці (особливо з огляду на, що ми знаходимось не так далеко від Москви) не є перешкодою для розвитку: велика кількість інтерактивних курсів і навчальних матеріалів, платних робочих інструментів і широкосмуговий інтернет дозволяють вирішувати той же (а часто і більший) спектр завдань, що надає більшість столичних компаній схожою спрямованості.

Плюс в нашому випадку однозначно присутня і бажання моїх колег показати клієнтам, що геолокація компанії не впливає на професіоналізм. Єдине, на що впливає «столичность», - це зручність відвідування конференцій і форумів.

Чи допомагають курси в навчанні новачків? Чи є в них сенс або нових співробітників все одно доводиться перенавчати?

Якщо мова йде про інтерактивні курсах, то, на мій погляд, це один з основних інструментів підвищення кваліфікації співробітників.

Чому я так вважаю:

  • Спектр досліджуваних дисциплін дуже широкий - від роботи з Instagram до різних напрямків SEO.
  • Це дуже зручно - можна вивчати інформацію, що цікавить тебе тему, перебуваючи де завгодно.
  • Можна відстежувати прогрес навчання - в більшості платних курсів до навчається прикріплюється наставник, і в кінці навчання здаються підсумкові іспити. Якщо учень проходить курс, за підсумками йому видається електронний сертифікат.

У нашій компанії ми доплачуємо співробітникам за проходження певних проф. корисних курсів і завжди надаємо можливість відточувати отримані навички при вирішенні практичних завдань.

З якими проблемами ви стикаєтеся при навчанні новачків? Чи є у вас свій топ-3 труднощів, з якими стикаєтеся найчастіше?

Мій топ-3 труднощів при інтеграції нових співробітників в нашу сферу діяльності:

1) Складність і специфіка завдань, які ми вирішуємо (особливо це стосується людей без технічної освіти та досвіду).

2) Відсутність готових, «второваних» шляхів і відповідей на питання, з якими ми стикаємося щодня.

3) Необхідність дійсно багато часу присвячувати навчання та саморозвитку в сфері SEO, в тому числі і в неробочий час - особливо протягом перших кількох місяців. Наша сфера діяльності дуже швидко змінюється, так що всім нам доводиться прикладати зусилля, щоб залишатися «на гребені хвилі».

Від новачків до досвідчених фахівців: як прискорити розвиток співробітників? Поділіться хитрими порадами, фішками, Лайфхак.

  • Створіть корпоративну бібліотеку і починайте наповнювати її книгами, які ваші співробітники хочуть там бачити. Наприклад, ми щомісяця купуємо 3-4 книги, які вибирають мої колеги шляхом голосування, і мінімум 2 з них повинні бути корисні в роботі. Парне кажучи, за художню літературу майже не голосують - всім подавай книги Ільяхова, Сенаторова і Румянцева.
  • Давайте співробітникам карт-бланш на занурення в глибину. Ми практично відразу намагаємося підключати нових співробітників до вирішення серйозних завдань з реальними бюджетами - це, по-перше, на ділі виявляє підхід до роботи; по-друге, дає відчути власну крутість і залученість в проект, що виливається в його сприйняття як рідного; по-третє, ніщо не замінить реального досвіду просування, а отримати його можна тільки в процесі роботи.
  • Навчання співробітників всередині компанії - теж дуже важлива складова. Я маю на увазі не тільки інтерактивні курси, про які говорилося раніше, а й заняття, які можуть проводити самі співробітники. Ми їх називаємо посібники для навчання, і всі вони спрямовані на вивчення професійно корисних моментів: це і нюанси ранжирування, і створення якісних email-розсилок, SMM, і багато іншого.

У нас, як правило, такі заняття проводять керівники компанії і наші технічні експерти. Але його може провести і будь-який бажаючий, достатньо узгодити тему з керівництвом. Таким чином, кожен наш співробітник може поділитися корисною в роботі інформацією з іншими колегами, а заодно і прокачати у себе «скилл» публічних виступів.

Чи змінюється ситуація з кадрами? Скажімо, чи відрізняється актуальна обстановка від того, що було рік-два тому? Стало краще / гірше / просто по-іншому?

Сфера SEO та інтернет-маркетингу зараз привертає все більшу кількість народу, люди відчувають (більшість - на рівні інтуїції), що майбутнє дуже тісно пов'язане з інтернет-технологіями. Особисто за моїми спостереженнями, компетентних фахівців (до таких я відношу людей з досвідом роботи в нашій сфері і з натяжкою тих, хто намагається вивчати її самостійно) стало набагато більше.

Наскільки поширене переманювання співробітників і що ви з цим робите?

У нашій компанії це велика рідкість. Будучи найбільшим веб-агентством Московської області, ми намагаємося створювати для наших співробітників максимально хороші умови, так що переважна більшість з них навіть не розглядає інші варіанти працевлаштування. Акцент робимо на корпоративному житті, можливості для розвитку (як професійного, так і всебічного - фізичного, особистісного). Для цього у нас є купа корпоративних заходів, психологічні тренінги, п'ятничні посиденьки і оплата спорту для штатних співробітників.

Юрій, як зараз складається ситуація з кадрами в SEO?
Компанії борються за досвідчених фахівців або, навпаки, фахівці б'ються за місця?
Як ви думаєте, чи впливає «столичность» на середній рівень фахівців?
Чи є різниця в знаннях і навичках московських і регіональних фахівців?
Якщо так, то наскільки серйозна і з чим це пов'язуєте?
Чи допомагають курси в навчанні новачків?
Чи є в них сенс або нових співробітників все одно доводиться перенавчати?
З якими проблемами ви стикаєтеся при навчанні новачків?
Чи є у вас свій топ-3 труднощів, з якими стикаєтеся найчастіше?
Від новачків до досвідчених фахівців: як прискорити розвиток співробітників?