Що потрібно знати, щоб без проблем доставити товар за кордон

Транскордонна інтернет-торгівля в світі стрімко розвивається. Однак українці активні поки тільки в імпорті. Вони купують мільйони товарів на міжнародних торгових майданчиках AliExpress, eBay, Amazon. До недавнього часу можливості експорту через канали інтернет-торгівлі майже не розглядалися всерйоз. Але після триразової девальвації гривні і зниження купівельної спроможності українців наші підприємці почали цікавитися можливостями експорту. Виробники серйозно почали замислюватися про вихід за кордон.

У малого і середнього бізнесу є труднощі з великими інвестиціями, яких вимагає старт традиційного offline-експорту. Серед них: участь у виставках; пошук дистриб'ютора; залучення фахівців зовнішньоекономічної діяльності для оформлення митних формальностей, отримання сертифікацій на партії товару для кожної окремої країни; транспортування відразу великої кількості товару на склад за кордоном без гарантії його повної реалізації і т.п. Нові можливості, які відкриває е-commerce канал, більш доступні і зрозумілі.

Саме тому в 2016 році тренд продавати товар через інтернет безпосередньо споживачеві став більш помітним. Так, Укрпошта відзначає значне зростання саме експортного трафіку. За 2016 рік експорт в найбільш популярної категорії відправлень - дрібні пакети і бандеролі - виріс на 24% в порівнянні з результатами 2015 року.

Українські компанії, які мають стабільне виробництво споживчих товарів, можуть організувати свою експортну діяльність двома способами:

- торгувати через власний веб-сайт без залучення торгових майданчиків;

- виставляти товари на світових торгових платформах.

Безперечно, певну роль відіграють маркетингові активності компанії для залучення споживачів. Але організаційні деталі міжнародної торгівлі від імені української юридичної особи на адресу будь-якого споживача в світі теж дуже важливі.

Отже, якщо у підприємця вже є власний інтернет-магазин, організувати експорт товарів в інші країни через нього досить легко. Додатково слід вирішити наступні питання:

- налаштувати прийом оплати за товар;

- організувати доставку;

- підготуватися до проходження валютного контролю (тільки якщо ваш товар в рамках одного відправлення коштує понад € 150);

- врахувати особливості оподаткування.

Отримуємо оплату з-за кордону в гривні

Отримувати оплату за товар практично з будь-якої точки світу можливо завдяки банківській послузі «міжнародний інтернет-еквайринг». Це послуга прийому оплати персоніфікованих банківських дебетових і кредитних карт різних валют світу через інтернет. Її надають українські банки.

Щоб підключити послугу, необхідно мати діючий банківський рахунок у будь-якому банку України (банк чинного рахунки і банк надання послуги міжнародного інтернет-еквайрінгу можуть не збігатися). Потім потрібно підписати додатковий договір на підключення послуги міжнародного інтернет-еквайрінгу, встановити на сайт свого інтернет-магазину технічне додаток (наприклад, компанії Platon), яке допомагає приймати оплату від покупця майже в будь-якій валюті світу.

Сума комісії за таку послугу становить до 3% від суми угоди. Однак при великих обсягах транзакцій комісія може бути зменшена. У момент оплати клієнтом товару сума фіксується за поточним курсом і вже на наступний день перераховується на рахунок компанії-експортера в гривні.

особливості доставки

Організувати доставку товарів в будь-яку точку світу досить легко з будь-якого відділення тієї ж Укрпошти. Її мережа нараховує більше 11 500 відділень по всій території України.

Крім доступною логістики поштовий канал має переваги для транспортування вашого товару покупцеві.

1. У більшості країн світу на товар, який пересилається в форматі поштових та експрес-відправлень, діє правило безмитного ліміту. Наприклад, в США такий ліміт становить $ 800 на посилку, в Казахстані -: € 1 000, в країнах ЄС - € 22. Це означає, що покупець до суми ліміту не платить ніяких митних платежів і податків. Коли ліміт перевищено, одержувач платить податок на різницю між вартістю посилки і встановленим лімітом. Це робить такий варіант шопінгу досить привабливим.

2. Поштовими відправленнями можна безпроблемно пересилати більшість споживчих товарів (одяг, косметику, декор, товари для будинку, навіть продукти харчування до 10 кг в упаковці виробника і дорогоцінні ювелірні прикраси) без необхідності отримувати додаткову сертифікацію на товар. Це значно економить час, зусилля і фінанси експортерів.

Однак щоб переконатися, чи немає якихось додаткових обмежень на пересилку конкретного товару в конкретну країну, рекомендується перед відправкою вивчити список предметів, заборонених до пересилання. Такий перелік є на сайтах поштових операторів.

3. Поштовий канал доставки зручний з точки зору спрощеного оформлення митних формальностей. Для цього слід заповнити митну декларацію на відправку: для дрібних пакетів - CN22, посилок - СN23 і адресний ярлик СP71. Додатково заповнюються комерційні інвойси та бланки замовлення з інтернет-магазину. Деякі системні відправники допрацьовують свої бухгалтерські програми так, що весь пакет необхідних документів формується автоматично, після того як покупець оформив замовлення на сайті. Якщо вартість товару на адресу одного покупця становить понад € 150, слід також оформити вантажну митну декларацію (ВМД).

З таким пакетом документів відправлення готове до експорту в будь-який куточок світу.

Страшний валютний контроль

Більшість компаній лякаються, коли чують «валютний контроль». Однак валютний контроль банками здійснюється тільки у випадках відправлення посилок вартістю понад € 150. Фізично процес проходить так: після того як відправник сформував відвантаження з повним вищевказаним пакетом документів на відправку, включаючи ВМД, відділ валютного контролю банку, в якому обслуговується експортер, запитує у відправника пакет документів. Відправник пред'являє завірену печаткою копію реєстру всіх транзакцій за послугою інтернет-еквайрінгу, а також вищевказані комерційні інвойси на кожне відправлення (з печаткою компанії). У деяких банків уже реалізований прийом скан-копій цих документів.

Як влаштовано оподаткування

Кілька слів про особливості оподаткування такого виду діяльності.

Вивезення товарів на експорт є об'єктом оподаткування ПДВ (підпункт «г» пункту 185.1 Податкового кодексу). Операція обкладається нульовим ПДВ і оформляється податкова накладна (пункт 187.1 ПК). Податкова накладна складається в день виникнення податкових зобов'язань, тобто на дату складання митної декларації, що засвідчує факт перетинання товарами митного кордону України (пункт 187.1 ПК). Отримання від нерезидента передоплати (авансу) за експортні товари не змінює суму зобов'язань по ПДВ для експортера, тобто податкову накладну на дату авансу Не є (пункт 187.11 НК)

Податкова накладна формується тільки для відправлень вартістю понад € 150. CN22 / CN23 з печаткою спеціальної митниці Укрпошти (або іншої служби доставки) є підтверджуючими документами для податкової про те, що товар покинув територію України.

Юлія Павленко, ініціатор проекту Е-Export School від Укрпошти Юлія Павленко, ініціатор проекту Е-Export School від Укрпошти

Ірина Дробязко, головний бухгалтер JEUNESSE UKRAINE Ірина Дробязко, головний бухгалтер JEUNESSE UKRAINE

джерело: Ліга

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.