Що таке ЧПУ і навіщо вони потрібні

 1. Що таке ЧПУ?
 2. Які бувають види ЧПУ і який з них краще?
 3. Що дає використання ЧПУ для користувача
 4. Що дає використання ЧПУ для СЕО просування
 5. Як налаштувати красиві посилання в WordPress і OpenCart
 6. про автора

Кожен початківець блогер, або як модно стало зараз говорити, веб-майстер, задається питанням, що таке ЧПУ, навіщо він потрібен, і чи потрібен взагалі. У цій статті ми детально розглянемо що ж за звір ЧПУ, навіщо його використовувати, а саме його переваги і недоліки ... Відразу зазначу недоліків немає, тому рекомендую сміливо впроваджувати. А в наступних частинах, (посилання в кінці цієї) ми розглянемо як включити ЧПУ на WordPress і OpenCart.

Що таке ЧПУ?

ЧПУ, це абревіатура від «людино подібний урл». Щоб стало зрозуміліше давайте розглянемо детальніше це питання, а вже потім рушимо далі. Отже, юрл, як ви напевно знаєте, це адреса сайту в інтернеті, наприклад http://napositive.com.ua це адреса нашого блогу. Але от якщо ходити по сайту далі, то ви побачите як змінюється ця адреса, в залежності від сторінки де ви перебуваєте. Відповідно перше твердження не вірно, оскільки урл це адреса не сайту, а адреса сторінки. А саме, napositive.com.ua - урл головної сторінки сайту, а урл http://napositive.com.ua/chto-takoe-rss-na-wordpress-i-zachem-on-nygen/ адреса статті про RSS.

Так ось, поняття ЧПУ це як урл відображається після назва домену. Якщо з урла можна зрозуміти про що стаття, значить урл людиноподібний (такий, як ніби його написав вручну людина). тобто ви не зможете зрозуміти про що стаття або новина якщо урл буде таким blog / world / 20140103 / 987819261.html але запросто зрозумієте при адресу chto-takoe-rss-na-wordpress-i-zachem-on-nygen /

Також важливо відзначити, що якщо ЧПУ дотримується всюди то не тільки урл статей матиме гарний вигляд, але і категорій. Це згадка важливо, далі я розповім чому.

Які бувають види ЧПУ і який з них краще?

Розібравшись що таке ЧПУ, ми розберемо яких видів вони бувають, і який з них краще. Тема відносно не важлива, тому пробіжимо її поверхово. Отже, види ЧПУ:

 • Російська ЧПУ. За будь-яку кирилицю крім тексту в статтях я б руки відривав як блогерам так і розробникам. А особливо в адресах. На це є купа причин. Перша з них, деякі ресурси взагалі не сприймають кирилицю. Наприклад я зіткнувся з проблемою, що один з сервісів найзнаменитішого сайту в рунеті yandex Market не підтримує кирилицю в назвах картинок. тобто якщо адреса картинки magazin / якийсь-товар.gif то позиція не грузиться. А якщо сайт заповнювали маркетологи яким не сказали які повинні бути назви картинок то ми стикаємося з розв'язуваної, але не приємною проблемою. Від сюди, запам'ятайте, всі файли на FTP, і все адреси на вашому блозі повинні бути на латиниці. Ви звичайно можете не прислухатися до поради, це ваше право, але я повинен був вас попередити. 🙂
 • Англійська ЧПУ. Правильний ЧПУ, але він знову ж буває двох видів, перший це переклад, другий це транслит. Наприклад назва статті про RSS можна зробити двома способами. Перший what-RSS-mean-and-why-you-need-it, другий chto-takoe-rss-na-wordpress-i-zachem-on-nygen. Перший - простий переклад назви, найкраще використовувати якщо ваш ресурс призначений для світової аудиторії. Другий - найкраще підійде для відвідувачів з СНД.

З цими видами адрес розібралися. З'ясували що найкраще це транслит якщо аудиторія сайту з СНД, і переклад на англійську мову якщо ви очікуєте англомовних відвідувачів. Але попереду у нас ще два очевидних відмінності, які ми знову ж швиденько розглянемо і рушимо далі.

 • Ручна ЧПУ. Ви вбиваєте адресу вручну. Іноді це хороший варіант, наприклад для магазину, іноді не дуже, наприклад блог.
 • Автоматична ЧПУ. Найправильніший варіант. Ви просто вбиваєте назву статті / новини / товару а система автоматично переводить на транслит адреса

Різниця між двома способами не сильне велика, але деякі наслідки можуть бути. Наприклад якщо ви вибрали забивати вручну, то вам постійно треба пам'ятати про це поле, а тим більше присутній людський фактор - помилки в адресі. Знову ж нічого страшного, але просто адреса буде з граматичною помилкою. Що використовую я? На сайтах куди пишу не тільки я, то вибір на автоматичній генерації звичайно, а сайти якими завідую тільки я, наприклад один з магазинів, то там ручної транслит, оскільки навіть адреса впливає на конверсію.

Що дає використання ЧПУ для користувача

Що дає використання ЧПУ для користувача

Для користувача ЧПУ використання веб-майстрами ЧПУ дає багато. Щоб не лити багато води, а акцентувати увагу на користь людино-подомной-урле я навів переваги списком

 1. Користувач знає в якій категорії або розділі він знаходитися. Це дуже корисно для магазинів, форумів, блогів. Якщо користувач не може знайти на сайті кнопку «перейти до основного розділу» він просто видаляє частину урла, і потрапляє на необхідний розділ
 2. У разі необхідності таку адресу легко переписати або передрукувати. Так, іноді це буває необхідно.
 3. Адреса, як і заголовок, допомагає користувачеві зрозуміти про що стаття, або гілка форуму.
 4. Естетичний вигляд. СЕО урл виглядає набагато гарніше ніж набір букв і цифр, що теж впливає на думку користувача про ресурсі.

Кожен досвідчений користувач комп'ютера сам може дописати купу прикладів на цю тему ніж зручніше красивий вид адресу від набору букв, символів і цифр.

Що дає використання ЧПУ для СЕО просування

Тепер ви перейшли до найголовнішого пункту. Що дає використання ЧПУ для вебмастера в плані позицій в пошуковій видачі або SEO просування? Кстате, якщо не хочете займатися такими дрібницями самі ви можете звернутися до МакроІндекс ?

Коли користувач вбиває певну фразу в рядок пошуку, то алгоритми Google і Yandex за багатьма параметрами зіставляють запит з інформацією в базах даних і видають різні сайт на різних позиціях. При збігу слів в ЧПУ і запиту користувача певні слова, які збіглися виділяються жирним даючи зрозуміти користувачеві що швидше за все ця стаття саме про те що він шукав. Наприклад давайте спробуємо знайти в пошуковій системі Google статтю про RSS в WordPress . Запит «RSS WordPress».

Запит «RSS WordPress»

Як бачите слова в заголовку, на засланні і в описі виділилися жирним шрифтом. Від сюди робимо висновок що:

 1. ЧПУ впливає на позицію вашого сайту в пошуковій видачі як один з параметрів ранжування
 2. Красиві посилання роблять ваш сайт помітніше у видачі, тобто підвищують CTR.
 3. Дає зрозуміти пошуковику що це сторінка не згенерувала кодом, а написана людиною

Як налаштувати красиві посилання в WordPress і OpenCart

Розглянувши всі переваги і недоліки людино-подібних посилань, залишається розглянути як налаштувати їх на популярних движках. Для цього я написали дві докладні статті

про автора

Andrey

Адміністратор блогу. Спеціаліст з маркетингу, розвитку бізнесу, здорового способу життя. Власник і директор двох компаній в Україні. Сертифікований фахівець Apple. Захоплення: бізнес, спорт, дайвінг.

Що таке ЧПУ?
Які бувають види ЧПУ і який з них краще?
Що таке ЧПУ?
Які бувають види ЧПУ і який з них краще?
Що використовую я?
Що дає використання ЧПУ для вебмастера в плані позицій в пошуковій видачі або SEO просування?