Що таке SEO - визначення СЕО простими словами для новачків

 1. Що таке SEO? Терміни та визначення
 2. Навіщо потрібно SEO?
 3. Чи потрібно Вам SEO-просування?
 4. SEO або контекстна реклама?
 5. На що звернути увагу?
 6. Скільки коштує SEO-просування сайту?
 7. Тимчасові витрати на роботу
 8. Найняти фахівця в штат або взяти підрядника (віддалений працівник або компанія)?

Сьогодні я хочу розповісти про те, що таке SEO, чи потрібне воно Вам і як все працює в дійсності. В інтернеті достатньо інформації з даного питання, але багато води і міфів, які збивають з пантелику і породжують нові міфи.

Чи потрібно Вам SEO?

Звичайно, ні

В даному матеріалі буде зібрана вся необхідна Вам інформація. Матеріал оновлюється і актуалізується. Він буде корисний як практикуючим фахівцям, так і власникам сайту, які працюють з SEO-підрядниками. Всі питання Ви можете задати в коментарях.

теми матеріалу

Що таке SEO? Терміни та визначення

Термін SEO може бути визначений таким чином:

 • SEO в загальному розумінні - це комплексний процес роботи над сайтом для збільшення кількості відповідей, пов'язаних зі сторінками вашого сайту, в пошуковій видачі за ключовими словами і залучення по ним відвідувачів;
 • SEO в професійному розумінні - це оптимізація колекції документів (сторінок сайту) для збільшення відвідувань сайту користувачами з пошукових систем та / або підняття позицій за запитами для посадкової сторінки;
 • SEO - це канал залучення цільової аудиторії з пошукових систем;
 • SEO - це спосіб вплив на формування видачі за певними пошуковими запитами.

сучасні пошукові системи - це мільйони користувачів, складні алгоритми і величезні обсяги даних. Коли відвідувач щось шукає в пошуку, формується сторінка c відповідями. Вона складається з різних елементів. Найчастіше це:

 • контекстна реклама - блок з платної рекламою в пошуковій видачі, розміщений в кількох зонах;
 • органічна видача - блок з природними відповідями на запити користувачів. Зазвичай складається з 10 сторінок різних сайтів. Сортування відбувається на основі чинників ранжирування. Для поліпшення позицій сайту проводиться пошукова оптимізація (SEO).

Нижче показаний приклад пошукової видачі Яндекса:

Пошукова система намагається сформувати сторінку, яка вирішує завдання користувача і відповідає на його запит. Домогтися цього тільки завдяки контекстній рекламі, сьогодні, неможливо.

Навіщо потрібно SEO?

Будь-сайт без відвідувачів - це нікому непотрібний набір сторінок. Завдання SEO полягає в тому, щоб:

 • підняти сторінки Вашого сайту по великій кількості цільових запитів якомога вище;
 • постійно аналізувати ТОП і виявляти нові цікаві фішки;
 • збільшити охоплення пошукових запитів і трафік сайту (в тому числі і нестандартними способами);
 • збільшити заявки / продажу / впізнаваність / імідж і т.п.
 • поліпшити конверсію (не тільки на сайті, але і в пошуковій видачі).

Найчастіше даний інструмент використовується не на всю потужність і вирішує тільки 1 задачу: висновок сайту в ТОП за списком запитів.

Чи потрібно Вам SEO-просування?

Відповідь на це запитання проста. Для цього необхідно визначити, чи існує пошуковий попит на Ваші послуги або товари. Для цього можна скористатися інструментом вордстат від Яндекса. Для цього переходимо за посиланням wordstat.yandex.ru і вбиваємо в рядок свій основний запит. Наприклад, для інтернет-магазину телевізорів це буде:

Бачимо, що величезна кількість користувачів готові придбати товар через інтернет. Щоб залучити даного потенційного клієнта до Вас на сайт, необхідно або провести SEO-оптимізацію сайту, або скористатися платною контекстною рекламою .

SEO або контекстна реклама?

Давайте розберемо, що вигідніше. Відразу обмовлюся, що це два різних каналу, які мають як плюси, так і мінуси. Найефективніше використовувати їх спільно.

контекстна реклама

SEO - пошукова оптимізація

простота

Легше розібратися для самостійного запуску рекламних компаній.

Потрібні глибокі знання, складна аналітика і практичний досвід.

Пошуковий охоплення (запити)

Можливо вибрати як цільові, так і близько цільові запити.

Для просування необхідний релевантний контент на сторінці. Кількість запитів при правильному підході - необмежено.

перспектива

Короткочасний ефект. Як тільки закінчаться гроші, показ реклами буде припинений.

Довгострокова перспектива. Навіть якщо Ви припините оплачувати, результат зберігається кілька місяців. Відразу втрачається тільки подальше зростання проекту. Добре пророблений ресурс - дає трафік тривалий час.

довіра

Всі оголошення позначаються словом "Реклама". Довіра користувача до даних блокам нижче, через що вони їх часто прокрутити.

Довіра до природних відповідей значно вище, тому що користувачі розуміють, що потрапити в видачу непросто.

Терміни для отримання результату

Дозволяє відразу опинитися у видачі по пошуковим запитам і залучати трафік.

Необхідно від 2 місяців для виведення сайту в ТОП 10. Для нових або раніше не пророблених сайтів - даний термін може бути збільшений до 6-18 місяців.

конкуренція

Через простоту - контекстну рекламу використовують достатню кількість користувачів. В наслідок чого, конкуренція досить висока.

Висока конкуренція за самим "жирним запитам", за якими можна отримати велику кількість цільових відвідувачів. Без знань і досвіду - опинитися в такому ТОПі неможливо.

вартість

Висока вартість переходу користувача на сайт. При цьому, відвідувач може нічого не купити і навіть не повернутися на сайт ніколи. Необхідно оплата роботи програміста, SEO-фахівця і бюджет на тексти і кількість посилань.

Однозначної відповіді, що краще - немає. Він залежить від Вашої тематики і ресурсів. Якщо є достатній бюджет, то доцільно поєднувати відразу 2 каналу. Особливо на початкових етапах, коли ще немає відчутного трафіку з органічної видачі. Згодом потрібно буде провести аналіз, визначити ефективність і окупність кожного каналу. На основі отриманих даних, зробити висновок, що краще працює для Вас.

Ви можете проаналізувати видачу і вивчити сайти конкурентів, щоб визначити - чи підійде Вам SEO-просування. Якщо є відповідний пошуковий попит (а значить є і трафік), а також конкуренти в органічній видачі, які відповідають Вам за типом - можна використовувати SEO-канал. Логіка проста: якщо хтось вже отримує трафік за допомогою даного інструменту, то нічого не заважає і Вам привернути до себе цю аудиторію.

Підводні камені є як в контекстній рекламі, так і в SEO-оптимізації. Наприклад, фахівець може неправильно налаштувати контекстну рекламу і злити бюджет. Так і оптимізатор може не досягти результату через 6-12-18 місяців через низьку кваліфікацію, застарілими знаннями і брак досвіду.

На скріншоті нижче показаний магазин інженерної сантехніки, SEO-просуванням якого я займаюся:

На скріншоті нижче показаний магазин інженерної сантехніки,  SEO-просуванням  якого я займаюся:

За графіком видно, що SEO давало в кілька разів більше цільового трафіку, ніж контекст. В результаті клієнт відмовився від платної реклами і йому було досить органічного трафіку. Хоча, можливо, через відмову від трафіку з іншого каналу - частина клієнтів він втратив. Саме тому я рекомендую використовувати максимально всі канали, якщо вони ефективні і вартість залучення клієнта влаштовує.

На що звернути увагу?

Я написав докладну покрокову інструкцію для SEO-просування сайту . Вивчіть її, виконайте всі кроки і отримаєте результат.

Якщо коротко, то етапи робіт можна поділити наступним чином:

 • Підготовчий етап
 • Внутрішня оптимізація сайту
 • Зовнішня оптимізація сайту

Якщо у Вас залишилися питання, залишайте їх у коментарях. Матеріал оновлюється по мірі необхідності.

Скільки коштує SEO-просування сайту?

Весь бюджет на просування сайту можна умовно розділити на 2 загальні групи: тимчасові витрати на роботу і безпосередньо витрати на проект. І перша група займає значну частину бюджету, особливо якщо говорити про SEO на російському ринку.

Якщо розглядати детально, то отримаємо:

 • Менеджер проекту - людина, яка відповідає за весь проект. Може контролювати не тільки роботу SEO-каналу, а й інші.
 • Аналітика - постійний аналіз результатів;
 • Розробка - внесення поставлених технічних завдань для оптимізації сайту;
 • Автоматизація та інструменти - зробити все вручну дуже довго, дорого і складно. Необхідно вміти працювати з різними інструментами;
 • Оптимізація - робота SEO-фахівця на складання технічних завдань, роботу з посилальною масою, семантичним ядром і т.д.
 • Контент - це не тільки тексти і картинки, а ще й робота з картками товарів, розміщення цін і багато інших витрат.

Ви можете зробити ВСЕ самостійно, можете щось делегувати, а можете поєднати в одній людині кілька етапів. Але навіть якщо Ви це все зробили самі (а посилання на інструкцію я вже вище дав Вам), то у Вас будуть тимчасові витрати. Давайте поговоримо про них окремо.

Тимчасові витрати на роботу

Це основна інвестиція в проект. Як в будь-якій сфері, тут можна знайти дуже-дуже дешевих, середніх і дорогих SEO-фахівців. І зовсім не означає, що дорогою оптимізатор Вас не підведе. Люди або вміють працювати і роблять це якісно, ​​або ні.

Але, як і в будь-якій сфері, хороший фахівець знає собі ціну! Якщо він добре підкований (практично, теоретично, інструментарно) і бачить вирішення Вашої проблеми (або як мінімум готовий його знайти) - послуги коштуватимуть дорого. Це відбувається через особливості SEO:

 • на ринку до сих пір присутні багато недобросовісних фахівців. Клієнти обпікаються по кілька разів, поки не прийдуть до рішення: або відмовитися від даного каналу; або виділити значний бюджет на експерта.
 • результат не стабільний і залежить від пошукової системи. Занадто важко прогнозуємо і практично відсутні гарантії. Як би і хто не намагався Вам їх дати, це не 100% гарантія на отримання місць в органічній видачі або отримання трафіку з пошукових систем.
 • обсяг робіт дуже сильно залежить від сайту. Якщо в певних тематиках є свої нормогодини, то в SEO їх визначити неможливо. Наприклад, в автосервісі ми можемо поставити певну кількість часу на різну роботу: заміна масла, шин, дисків і так далі. А в SEO неможливо визначити даний показник навіть для збору семантичного ядра. На одному сайті він займе 5 годин, на іншому може тривати тижнями або місяцями.

Навіть на роботу з семантичним ядром, яке потрібно правильно і коректно скласти, потрібно кваліфікований фахівець. Можна знайти хлопців, у яких дешевий годину роботи, але кількість годин на виконання однієї і тієї ж задачі буде в рази відрізнятися. Хтось зробить за тиждень, хтось за рік. І не факт, що якість останнього краще.

Найняти фахівця в штат або взяти підрядника (віддалений працівник або компанія)?

З цим питанням я стикаюся постійно. Частина клієнтів вважає, що набагато вигідніше найняти фахівця, який буде працювати тільки над їхнім проектом. Це вигідніше і дешевше. Зазвичай ці розмови йдуть не від власника бізнесу, а від найманих менеджерів, які не бачать всієї картини цілком.

Давайте розбиратися:

 • Заробітна плата в Москві хорошого SEO-оптимізатора близько 100 000 рублів. В інших містах поменше, але фахівець рано чи пізно зажадає підвищення або знайде собі роботу віддалено в Москві;
 • необхідно організувати людині робоче місце - це витрати на оренду приміщення, техніку, меблі і т.д .;
 • податкові та пенсійні відрахування;
 • в розвиток і контроль співробітника також необхідно вкладати свої кошти і час;
 • оплата лікарняних і відпусток;
 • і ще одна стаття витрат - це витрати на проекти: бюджет на роботу з посилальною масою, контентом і так далі.

Вигідно будувати свій SEO-відділ в тому випадку, якщо Ви велика компанія. Інакше - витрати будуть в рази дорожче, ніж співпраця з віддаленим фахівцем або компанією.

Крім цього, оптимізатор, який працює тільки над Вашим проектом - не розвивається. Він почне відставати і не зможе застосовувати нові фішки з інших сфер, про які Ваші конкуренти навіть не мислять.

Чи потрібно Вам SEO і який формат роботи - вибирати Вам.

Що таке SEO?
Чи потрібно Вам SEO-просування?
SEO або контекстна реклама?
На що звернути увагу?
Скільки коштує SEO-просування сайту?
Чи потрібно Вам SEO?
Навіщо потрібно SEO?
Чи потрібно Вам SEO-просування?
SEO або контекстна реклама?
На що звернути увагу?