Уроки фотографії: витримка

Поділитися статтею:

Поділитися статтею:

Витримка в фотографії - це дуже цікавий інструмент, грамотно використовуючи який можна отримати масу фантастичних знімків. Увімкніть режим «M» або режим пріоритету витримки «Tv», ви відразу побачите незвичайні дробові цифри. Це частки секунди, в яких, власне і вимірюється витримка. Так, при витримці в 1/500 затвор фотоапарата відкриє для світла доступ до матриці на такий час, який буде в 500 разів коротше, ніж секунда - неймовірно, правда?


Швидше за все, ви частіше будете користуватися витримкою не довше значення 1/60, бо довші витримки не дозволять вам просто тримати фотоапарат в руках. Без штатива ви напевно отримаєте знімки з «шевеленки» - деякої смазанностью кадру через тремтіння рук. Руки тремтять у будь-якої людини, навіть тверезого, і довга витримка дає можливість фотографу це помітити.

на наших курсах фотографії студенти часто запитують про зйомку з пріоритетом витримки. Що дає цей режим і як правильно ним користуватися? У режимі TV (пріоритет витримки) ви задаєте значення тільки цього параметра, а все інше для того, щоб експозиція була правильною, фотоапарат підбере самостійно. Способи зйомки з витримкою:

  1. Розумієте руху - зйомка на довгій витримці. Довгу витримку використовують для того, щоб відобразити динаміку, а також з метою виділення нерухомого об'єкта на тлі руху, наприклад закохану пару, що стоїть на пероні. Щоб отримати подібний знімок вам необхідно поставити витримку в 1/10 або 1/2 секунди.
  2. «Замороження» руху - зйомка з короткою витримкою. Коротка витримка допомагає сфокусуватися на предметі протягом ледве помітного миті. Для того щоб зупинити час не обов'язково володіти надздібностями - досить просто поставити мінімальну витримку. Сучасні дзеркалки здатні зафіксувати момент довжиною в 4000 разів коротше секунди, а то і в 8000.
  3. Панорама та подводка- зйомка з великою витримкою. Панорамування відбувається за допомогою спостереження фотокамери за динамічним об'єктом. Щоб отримати хороший кадр з проводкою вам потрібно збільшити витримку.

Приклад фотографії з довгою витримкою
Приклад фотографії з довгою витримкою

Приклад фотографії з короткою витримкою

Про те, як правильно налаштувати експозицію розповідає безліч підручників, спеціальних сайтів і статей, однак тільки на основі знань і практичних навичок можна домогтися розуміння принципу. Природне світло фотограф контролювати не може, однак за допомогою налаштувань на техніці він має право створювати якісні знімки, отримувати бажаний результат.

Експозиція камери в традиційному розумінні є кількість актинічного освітлення, що потрапляє на світлочутливий елемент. Трикутник експозиції: витримка, діафрагма, число ISO. Кожен з параметрів впливають на експозицію: діафрагма відповідає за глибину різкості, число ISO за число візуального шуму, а витримка за розмиття.

У камері експозиція, витримка і діафрагма тісно взаємопов'язані, тому як остання управляє площею для потрапляння світла, а витримка відповідає за тривалість експозиції. Таким чином, фотографу вдається грати зі світлом, робити фотографії в похмурий день світліше або в надмірно сонячний і яскравий кілька приглушати світло.

У режимі експозиції вражає, але професіонал може використовувати різні комбінації цих параметрів для отримання однакової експозиції. При цьому жертвують один або інший компонент, який дозволить в результаті отримати ідеальний кадр з правильним природним світлом.

Витримка і її тривалість в даному випадку визначає, коли сенсор камери закритий або відкритий для світу, який надходить через об'єктив. Чим більше тривалість витримки, тим довше відкритий сенсор. Якщо діафрагма збільшується вдвічі, светопропускная здатність камери збільшується вчетверо, отже, площа попадання світла крізь об'єктив також збільшується. Число ISО визначає чутливість фотокамери до світла, тому це число в рівній пропорції відноситься до змін експозиції. Але якщо витримкою і діафрагмою можна жертвувати, то мінімальна світлочутливість завжди має бути присутня, в іншому випадку якість може спотворюватися.

Поділитися статтею:

Так, при витримці в 1/500 затвор фотоапарата відкриє для світла доступ до матриці на такий час, який буде в 500 разів коротше, ніж секунда - неймовірно, правда?
Що дає цей режим і як правильно ним користуватися?