Витрати на покупку посилань на ССО

 1. Просування як реклама
 2. Витрати на рекламу на ССО
 3. Підтверджуючі документи

Якщо ви продаєте через інтернет товари або послуги, то одним створенням сайту справа не обмежується

Якщо ви продаєте через інтернет товари або послуги, то одним створенням сайту справа не обмежується. Хто до вас зайде і звідки, якщо ви не замовляєте рекламу (контекстну, банерну, в соцмережах і т.д.), а в пошуковій видачі розташовуєтеся десь в кінці першої сотні або ще далі?

Щоб підняти сайт в пошукових системах, необхідно здійснювати просування сайту. Термін «просування сайту» не закріплений в законодавстві, але на практиці широко використовується. Під ним розуміється вчинення дій, які спрямовані на підняття рейтингу сайту в пошукових системах. Для цього замовляють статті з потрібними ключовими словами, здійснюють внутрішню перелинковку, покращують поведінкові показники і купують посилання на інших сайтах.

Просування як реклама

Якщо матеріали, розміщені на вашому просувається сайті, відповідають ознакам реклами, поширюють інформацію про товари, роботи, послуги невизначеному колу осіб, то витрати на його просування в пошукових системах відносяться до витрат на рекламу. Витрати на просування безпосередньо пов'язані з відвідуваністю сайту, а значить, і з збільшенням числа потенційних покупців.

Характерні риси реклами ми можемо знайти в ст.3 закону №38-ФЗ «Про рекламу»:

 • інформація поширюється будь-яким способом, в будь-якій формі, з використанням будь-яких засобів;
 • адресована невизначеному колу осіб;
 • спрямована на привернення уваги до об'єкта реклами, формування або підтримка інтересу до нього і його просування на ринку.

Отже, ми з'ясували, що витрати на просування сайту, в тому числі на покупку посилань, можна віднести до рекламних. До речі, про витрати на створення самого сайту ми говорили тут .

Тепер залишилося відповісти на питання, чи можна врахувати такі витрати на ССО з об'єктом «доходи-видатки».

Витрати на рекламу на ССО

Перелік витрат, які можна врахувати на ССО, є закритим і приведений в п.1 ст.346.16 НК. У нього входять і витрати на рекламу (пп.20 п.1 ст.346.16 НК). Вони приймаються за правилами, встановленими для податку на прибуток - по ст.264 НК (на загальній системі оподаткування витрати на рекламу відносяться до інших витрат, пов'язаних з виробництвом і реалізацією).

П.4 ст.264 НК конкретизує витрати на рекламу і ділить їх на нормовані і не нормовані. Витрати на рекламу через телекомунікаційні мережі (інтернет) відносяться до ненормованим, а значить, можуть в повному обсязі враховуються при визначенні податкової бази на ССО.

Роз'яснення чиновників, які дозволяють враховувати просування сайту в складі витрат на ССО: листи Мінфіну від 28.07.2009г. №03-11-06 / 2/136 від 16.12.2011г. №03-11-11 / 317. Для організацій на загальній системі теж є лист 08.08.12г. №03-03-06 / 1/390.

Що стосується витрат на покупку посилань, то навряд чи ви будете самостійно домовлятися з кожним із власників сайтів. Швидше за все, ви будете працювати по одному з двох варіантів:

 • через біржі продажу посилань (Сапа, Міралінкс, Гогетлінкс і т.п.), які будуть виступати вашими посередниками і утримувати агентську винагороду з грошей, які ви будете заводити в систему;
 • через рекламне агентство, яке будуть саме закуповувати вам посилання на біржах. Їм ви також сплатите агентську винагороду і компенсуєте витрати на покупку посилань.

Агентська винагорода посереднику (біржі, рекламному агентству), ви також можете врахувати у витратах на ССО на підставі пп.24 п.1 ст.346.16 НК.

Підтверджуючі документи

Для визнання витрат вони повинні бути документально підтвердженими (п.1 ст.252 НК), а значить необхідно отримати від посередників (біржа або агентство) документи. А також зверніть увагу, що оплатити послуги з просування необхідно в безготівковому порядку (розрахунки електронними грошима між організаціями та ВП заборонені).

Документи, які потрібні:

 • агентський договір з посередником (договір-оферта на сайті);
 • документи, що підтверджують надання послуг - звіти агента з виділенням витрат і агентської винагороди (якщо купуєте посилання безпосередньо, то акт наданих послуг);
 • документи про оплату - ваше платіжне доручення.

На ССО витрати визнаються після їх оплати. Тому ви можете визнати їх і записати в Книгу обліку після виконання умов:

 1. послуги надані (тобто акт, звіт)
 2. послуги оплачені.

Найбільші біржі посилань (Сапа від імені ЦОП «ВМ Схід», Гогетлінкс, Ротапост) приймають безготівкові платежі і надають оригінали закривають документів.

Вам також знадобиться:

 • план рекламної кампанії зі списком заходів;
 • кошторис витрат на просування сайту;
 • звіт про виконання плану рекламної кампанії;
 • роздруківки (скани) інформації з особистого кабінету.

У бухгалтерському обліку організації на ССО витрати на рекламу відносяться до витрат по звичайних видах діяльності (п.5 ПБУ 10/99):

Дебет 44 «Витрати на продаж» - Кредит 60 - витрати прийняті до обліку

Дебет 60 - Кредит 51 - сплачено заборгованість перед постачальником

Зазвичай пошуковим просуванням сайту і отриманням органічного трафіку не обмежуються, а використовують і платні способи залучення покупців на сайт. У зв'язку з цим виникають інші види витрат на рекламу. Як бути з ними, читайте тут .

Якщо вам потрібна консультація з обліку та оподаткування в інтернет-бізнесі, пишіть мені на сторінці Контакти . Дізнайтеся, ніж я можу допомогти інтернет-підприємцям, загляньте на сторінку послуги .

Хто до вас зайде і звідки, якщо ви не замовляєте рекламу (контекстну, банерну, в соцмережах і т.д.), а в пошуковій видачі розташовуєтеся десь в кінці першої сотні або ще далі?