З чого починати оптимізацію витрат? POINT-V.RU

  1. З чого почати оптимізацію витрат? Те, що написано нижче спрощено описує один з варіантів підходу...
  2. Знаходимо проблемне місце бізнес-процесу
  3. Визначаємо і ключові показники ефективності
  4. Незавершене виробництво - ворог і проблема бізнесу
  5. Оптимізація роботи компанії - в ніж реальний сенс?
  6. Головне - не перестаратися з оптимізацією!
  7. резюме
  8. Андрій Осадчий

З чого почати оптимізацію витрат?

Те, що написано нижче спрощено описує один з варіантів підходу до оптимізації роботи компанії. До досягнення мети завжди є кілька шляхів і хороший той шлях, який призводить до результату, тому все, що написано не є догмою. Більш-менш повно тема описана в навчальному курсі .

Виділяємо цільові показники, умови і ключовий процес

клікабельно

Для початку, із загального потоку діяльності фірми слід виділити і описати ключові бізнес-процеси. Саме ці процеси заробляють для компанії гроші і саме їм слід приділяти основну увагу. Всі інші процеси також важливі, але вони тільки забезпечують основний процес, тому мають право на життя тільки в тій мірі, в якій це потрібно ключовому бізнес-процесу. Основний процес може включати в себе логістику, виробництво, продажу, але спочатку повинен розглядатися як одне ціле.

Вся діяльність компанії повинна бути націлена на те, щоб створювати і «витягувати» цінний продукт до споживача. Зверніть увагу, що споживач - це кінцевий користувач продукту або послуги, а не оптовий посередник. Якщо ви хочете жити на ринку прибутково і довго, потрібно налагодити наскрізний і стійкий канал доставки тієї цінності, яку ви пропонуєте «від верстата до споживача». Для цього потрібно, в тому числі, домовлятися про правила роботи з тієї ланцюжком посередників, які доставляють товар кінцевому користувачеві.

Знаходимо проблемне місце бізнес-процесу

Далі, в рамках головного бізнес-процесу, відповідно до теорії обмежень систем, необхідно визначити «вузьке місце», що заважає безперервної і продуктивній роботі. Це дозволить заощадити гроші і час, застосувавши їх саме там, де це принесе максимальний ефект. Якщо намагатися змінювати роботу компанії по всьому протягу всіх бізнес-процесів, то витрати на модернізацію будуть в рази більше, а ефект може виявитися не тільки нульовим, а навіть негативним. Вузьке місце зазвичай знаходиться неподалік від найбільш конфліктною точки виробництва і перед простойний ділянкою.

Виявлені проблеми в роботі на одній зі стадій ключового бізнес-процесу - важлива і різнопланова тема для вивчення, а виявлені причини проблем можуть здивувати як своєю простотою, так і дивною логікою прояви. Наприклад, вузьким місцем може виявитися ділянку з найбільш сучасним обладнанням, який має велику продуктивність, але працює неритмічно. Причиною поганої роботи підрозділу буває невірна система мотивації на основі таких же невірних показників оцінки роботи або проблеми в корпоративній культурі.

Визначаємо і ключові показники ефективності

Далі, для ключового процесу компанії необхідно виділити кілька ключових показників ефективності, в першу чергу для «вузького місця». Елі Голдратт свого часу говорив про те, що обрані контрольні показники повністю визначають роботу компанії або її підрозділу. Визначення ключових показників результативності (КПР або KPI) - це вкрай важливе питання і його краще розбирати спільно із запрошеними фахівцями. На жаль, часто суть KPI вихолощується, залишається тільки форма, а корисна суть залишається «за бортом». Проте, побудувати систему KPI (КПР) можливо.

Незавершене виробництво - ворог і проблема бізнесу

Будь-які надлишкові запаси сировини, напівфабрикатів, нереалізованої продукції - це заморожені оборотні кошти, нестача яких зазвичай і є причиною того, що керівництво починає скорочувати всілякі витратні статті або брати кредити «на проїдання».

У бухобліку прийнято розглядати «недобудову» як актив, з точки зору оптимізації роботи компанії - все, що нікому не продане, є пасивом, баластом, мінусом і проблемою. Необхідно якомога активніше позбавлятися від будь-яких недоцільних запасів, в деяких випадках позбавляючись від них за ціною нижче собівартості.

Оптимізація роботи компанії - в ніж реальний сенс?

Оптимізація або реінжиніринг процесів повинні привести до того, що організація почне «прокачувати» через себе набагато більший потік товарів, послуг і грошей за період часу, або забезпечувати такий же потік як і раніше, але за рахунок набагато меншого обсягу оборотних коштів. Це і буде, в тому числі, справжньою, правильної, оптимізацією витрат, яка є ознакою здорової компанії. Точно так же нормальну вагу тіла є не самоціллю, а ознакою здоров'я людини.

Зменшення собівартості продукції також можливо, але зменшення собівартості не є самодостатньою метою. Дійсно, якщо товар не проданий, то зменшення собівартості не врятує компанію, а якщо запаси готової продукції і матеріалів у незавершеному виробництві перевищують розумні межі, то ситуація призведе до катастрофи незалежно від того, що собівартість виробництва знизилася на кілька відсотків. У той же час, якщо собівартість одиниці продукції не зміниться і постійні витрати за період залишаться колишніми, компанія може збільшити свій оборот і таким чином поліпшить своє становище.

Головне - не перестаратися з оптимізацією!

Важливою особливістю процесу оптимізації є те, що абсолютно ефективне використання ресурсів підприємства - джерело можливих проблем в першу чергу, а не привід для гордості. Тому необхідно завжди залишати запас потужностей на ряді ділянок виробничого або управлінського процесу. Чому це так - окрема тема для розмови.

резюме

Оптимізація витрат не є самоціллю, не завжди має на увазі скорочення чого-небудь і повинна починатися з перегляду стратегічних цілей та завдань організації, її ціннісного пропозиції, ключових бізнес-процесів. Хороший вихід є завжди, головне - знайти правильне рішення і не економити на життєво важливих аспектах функціонування компанії.

Попередня стаття - Скорочення витрат - альтернативний підхід

Андрій Осадчий

Аналітик, консультант, тренер. Допомагаю виявляти реальні внутрішні проблеми організацій, підвищувати продуктивність роботи і знижувати витрати.

Latest posts by Андрій Осадчий ( see all )

Дивіться також

З чого почати оптимізацію витрат?
Оптимізація роботи компанії - в ніж реальний сенс?