Як прискорити завантаження і роботу Windows 10

 1. Крок 1. Очищення диска для прискорення завантаження і роботи Windows 10
 2. Крок 2. Дефрагментація диска для прискорення завантаження і роботи Windows 10
 3. Крок 3. Прискорення завантаження Windows 10 за допомогою відключення автозавантаження
 4. Крок 4. Збільшення файлу підкачки
 5. Крок 5. Очищення реєстру Windows 10
 6. Використання сторонніх оптимізують програм
 7. Інші способи прискорити і оптимізувати роботу Windows 10

Згодом наші комп'ютери і ноутбуки майже неминуче починають працювати повільніше, ніж нам хочеться і чим вони працювали спочатку. І Windows 10 навряд чи стане виключенням в цьому сумному правилі. Для того, щоб зрозуміти, як можна прискорити завантаження і роботу комп'ютера з ОС Windows 10 або будь-який попередньою версією, потрібно спочатку зрозуміти, чому виникають такі проблеми з уповільненням запуску і зниженням швидкості в процесі роботи. А вся справа в тому, що з часом наша операційна система обживається різним сміттям, файли фрагментируются, а в автозавантаженні з'являється велика кількість невідомо звідки там з'явилися і, як правило, не дуже-то потрібних програм.

Що ж можна зробити з усіма цими проблемами, щоб завантаження Windows 10 відбувалася швидше? На сторінках свого сайту я вже неодноразово говорив, що досить скептично ставлюся до всякого роду програмам-оптимізаторів, які мало того, що роблять невідомо що, так і іноді умудряються видалити потрібні системні файли. Тому я намагаюся прискорити роботу свого комп'ютера вбудованими засобами самої Windows 10 (до речі, всі вони працюють і в «вісімці», і в «сімці»). Покрокова інструкція супроводжується картинками.

Крок 1. Очищення диска для прискорення завантаження і роботи Windows 10

На продуктивність операційної системи в числі інших факторів впливає наявність великого числа зайвих файлів на жорсткому диску комп'ютера. Але звідки вони беруться? Зрозуміло, що частина з них ми додаємо туди самі. І з ними ясно що робити - зайве і непотрібне можна просто видалити руками. Але є інші файли, що займають іноді чимало цінного місця. Це, наприклад, файли оновлення Windows, всілякі системні звіти про помилки тощо штуки. Розбиратися, де вони все зберігаються і як їх звідти видалити, на щастя, нам не доведеться, адже в ОС Windows 10 є вбудована утиліта «Очищення диска».

Для того, щоб відкрити очищення диска потрібно відкрити Провідник (думаю, всі знають, що це робиться натисканням на зображення папки в панелі швидкого запуску), знайти там «Цей комп'ютер» (або «Мій комп'ютер»), відкрити його і на системному розділі ( як правило, диск C - там, де знаходяться файли Windows) натиснути правою клавішею миші, а потім перейти в «Властивості».

Для того, щоб відкрити очищення диска потрібно відкрити Провідник (думаю, всі знають, що це робиться натисканням на зображення папки в панелі швидкого запуску), знайти там «Цей комп'ютер» (або «Мій комп'ютер»), відкрити його і на системному розділі ( як правило, диск C - там, де знаходяться файли Windows) натиснути правою клавішею миші, а потім перейти в «Властивості»

Після цього у вікні нам треба натиснути «Очищення диска». З'явиться ще одне вузьке віконце зі шкалою оцінки обсягу місця, яке можна звільнити на вибраному диску.

Швидше цей інструмент можна запустити, набравши в пошуковому рядку (вона відкривається кліком на значок лупи в панелі завдань) слово «очищення» і вибравши пункт «Очищення диска. Класичне додаток ». Якщо клікнути на ньому правою клавішею миші, то можна закріпити його на початковому екрані (в меню Пуск) або внизу екрану, на панелі завдань.

Увага! Процес очищення може виявитися досить тривалим. Чим більше сміття знаходиться в системних файлах, тим довше триває оцінка, а значить і тим більший ефект матиме очищення. Так що, наберіться терпіння і почекайте.

Так що, наберіться терпіння і почекайте

Після того як система визначить обсяг місця, яке можна звільнити з'явиться вікно, в якому нам буде запропоновано галочками виділити все непотрібне і натиснути «ОК».

Можна так і зробити. Але для того, щоб зробити більш глибоке очищення, треба вибрати пункт «Очистити системні файли».

Після цього знову запуститься оцінка місця, яке можна звільнити. Цього разу вона може працювати ще довше, але воно того варте. Бувають випадки, коли таким чином вдається звільнити не просто кілька, але навіть десятки гігабайтів простору на жорсткому диску.

Коли оцінка закінчиться, знову з'явиться вікно зі списком файлів, які можна видалити. Їх треба буде зазначити галочками. Зовні здається, що нічого в цьому списку після натискання на «Очистити системні файли» не змінилося, а тим часом там з'явилися закачані поновлення Windows 10, файли драйверів і інший системний сміття, яке завантажується, встановлювався, а потім продовжував захаращувати простір жорсткого диска мертвим вантажем . Видаливши все це, ми дозволимо нашому комп'ютера дихати набагато вільніше.

Після того, як ви виберете і відзначите галочками все, що хочете видалити, потрібно натиснути «ОК». Система задасть грізний питання «Ви дійсно хочете необоротно видалити ці файли? ». Відповідаємо «Так» - і чекаємо закінчення видалення. Воно теж може бути досить довгим.

Ось і все, розділ С на жорсткому диску ми очистили. Таким же чином можна почистити і другий, третій і т.д. розділи. Там необхідності очищати системні файли не виникне, так всі вони розташовані у нас на диску C - тому все буде хоч трохи, але швидше.

Очистивши свій жорсткий диск від сміття, ми зробили перший крок на шляху прискорення завантаження Windows 10.

Крок 2. Дефрагментація диска для прискорення завантаження і роботи Windows 10

Дефрагментацію користувачі комп'ютера дуже любили робити з приводу і без приводу, коли перші комп'ютери тільки з'явилися в Росії, в 1990-х і початку 2000-х. А потім все захопилися з'явилися програмами-оптимізаторами, які в один клік виробляють і очищення, і всі інші необхідні (на думку їх творців) дії з файлами. Про дефрагментацію вбудованими засобами якось призабули. І дарма.

Тільки вбудований дефрагментатор зробить гарантовано все так, як це треба, тобто, оптимальним чином, на думку вже самих розробників операційної системи Windows. Особисто я їм довіряю більше, ніж творцям сторонніх програм. А тому виробляю дефрагментацію тільки так.

Увага! Твердотільні накопичувачі (SSD диски) в дефрагментації не потребують. Вона їм не принесе користі. Більш того, цей процес може істотно знизити ресурс SSD, так як, на відміну від HDD (звичайного жорсткого диска), SSD розрахований на певне число перезаписів інформації.

Отже, щоб прискорити завантаження і продуктивність роботи Windows 10, на другому кроці ми можемо зробити дефрагментацію. Для цього знову натискаємо правою клавішею миші на системному розділі (диск С) нашого комп'ютера. Вибираємо «Властивості», а у вікні переходимо на вкладку «Сервіс». Далі ми вибираємо пункт «Оптимізувати», і у нас відкривається вкладка «Оптимізація дисків».

Також дефрагментацію можна запустити таким чином: натиснути клавіші Win + R, ввести dfrgui і натиснути Enter. Який спосіб швидше, вирішувати Вам.

У вікні, ми кліком миші виділяємо потрібний нам диск (зрозуміло, в першу чергу це системний диск C), а потім натискаємо «Аналізувати», щоб для початку зрозуміти, чи потребує взагалі наш диск в оптимізації.

У вікні, ми кліком миші виділяємо потрібний нам диск (зрозуміло, в першу чергу це системний диск C), а потім натискаємо «Аналізувати», щоб для початку зрозуміти, чи потребує взагалі наш диск в оптимізації

Якийсь час триває аналіз. а потім ми бачимо приблизно таку картину.

а потім ми бачимо приблизно таку картину

У мене виявилося фрагментировано 5% диска - і я запускаю дефрагментацію. Для цього треба натиснути «Оптимізувати». Система ще раз проведе аналіз і почне дефрагментацію. Залежно від відсотка фрагментації цей процес може тривати досить довго - півгодини, годину, дві години.

Закономірне питання, яке виникає у багатьох: «Вище якого відсотка дефрагментації оптимізацію треба виробляти? »Розробники Windows 10 критичним вважають поріг в 10%, після якого обов'язково потрібно дефрагментувати диск. Я зазвичай роблю це при показнику 5% і вище.

До речі, якщо ваш комп'ютер працює цілу добу, ви можете запланувати оптимізацію дисків за розкладом: щодня, щотижня або щомісяця. Для цього потрібно натиснути «Змінити параметри» і у вікні, вибрати потрібний пункт. Раніше можна було вибрати час проведення дефрагментації за розкладом (зручно було планувати на ніч, коли комп'ютер не використовується), але, на жаль, після чергового оновлення «десятки» ця функція зникла.

Ось ми і зробили другий крок на шляху до прискорення завантаження нашого комп'ютера з ОС Windows 10 і поліпшення його продуктивності. Залишається ще один важливий момент.

Крок 3. Прискорення завантаження Windows 10 за допомогою відключення автозавантаження

Запуск нашої системи і її роботу можуть істотно сповільнювати різні програми, прописалися в автозавантаження. Докладна розповідь про те, як вони там опинилися, як їх знайти і прибрати звідти, у мене дан в окремій статті: Як відключити програми в автозавантаження в Windows 10 .

Крок 4. Збільшення файлу підкачки

Коли я використав Windows 7, мені здавалося, що це не особливо працює для поліпшення продуктивності, але c 64-бітної Windows 10 на ноутбуці з оперативною пам'яттю 3 Гб «трюк» спрацював непогано. Швидкість роботи підвищилася помітно. З давніх-давен фахівці радять вручну задавати файл підкачки об'ємом в 2 рази більше, ніж встановлена ​​ОЗУ - тобто, у мене вийшло 6192 Мб (6 гігабайт).

Знайти файл підкачки в «десятці» можна так:

 1. Відкрити Провідник.
 2. На значку «Цей комп'ютер» в лівій колонці клацнути правою кнопкою миші і вибрати пункт «Властивості».
 3. Вибрати в лівій колонці нового вікна «Додаткові параметри системи».
 4. У невеликому новому віконці перейти у вкладку «Додатково».
 5. Під заголовком «Швидкодія» натиснути «Параметри».
 6. Переходимо у вкладку «Додатково».
 7. Натискаємо «Змінити».
 8. Вводимо розмір -> Встановити.
 9. Послідовно натискаємо ОК у всіх відкритих раніше вікнах.

Крок 5. Очищення реєстру Windows 10

Хоча на самому початку цієї статті, та й неодноразово на цьому сайті, я говорив про своє скептичне ставлення до програм-оптимізаторів, проте я і сам їх іноді використовував. Наприклад, для того, щоб почистити реєстр, коли я ще не вмів встановлювати заново Windows (зараз всі істотні проблеми в роботі я вирішую повним зносом системи і її установкою начисто ). Вручну робити це дуже і дуже складно. Та й не факт, що я зроблю менше помилок, ніж така програма. Тому для цілей очищення реєстру (і тільки для цього!) Я час від часу іспользал програму CCleaner. На офіційному сайті можна скачати її повністю безкоштовну версію або 15-денну пробну професійну.

Розглядати докладно, як і що саме робиться для очищення реєстру в цій програмі, я не буду. По-моєму, там все просто і очевидно. Скажу тільки, що все-таки я впевнений, що це робити НЕ потрібно ... Якщо ви плануєте використовувати CCleaner тільки для очищення реєстру, то рекомендую вам відразу після установки прибрати програму з автозавантаження Windows 10 і запускати вручну в разі необхідності.

Непогано з очищенням реєстру тепер справляється і антивірусна програма 360 Total Security. Про неї я розповім нижче.

Використання сторонніх оптимізують програм

Якщо Вам все-таки неодмінно потрібен швидкий сторонній оптимізатор, що дозволяє в один клік очистити сміттєві файли і прискорити роботу «десятки», звертайте увагу тільки на авторитетні рішення. Краще оптимізують програми не використовувати взагалі! Але якщо дуже треба, то хоча б перевірте, чи є про програму, яку Ви плануєте використовувати, сторінка у Вікіпедії, почитайте відгуки. Особисто я в разі крайньої потреби використовував би засоби очищення і прискорення, вбудовані в антивірус 360 Total Security. На користь цієї програми говорять численні міжнародні рейтинги і понад 500 мільйонів користувачів у Китаї. На такій кількості користувачів програма напевно вже добре протестована. До того ж, творець цього додатка Qihoo 360 Technology Co є в КНР провідною компанією за кількістю користувачів в сфері інтернет розробок для комп'ютерів і мобільних пристроїв.

Що стосується інших програм для очищення і оптимізації (а їх просто неймовірна кількість), то для будь-якого користувача, навіть вважає себе досвідченим, великий шанс наштовхнутися на недобросовісних виробників таких продуктів. Їх програми часто виконують сумнівні за своєю користь дії, а ось шанс підхопити вірус або яку-небудь спам-програму, яку потім насилу вдасться видалити з комп'ютера, дуже великі. Особисто у мене кілька років тому був випадок, коли навіть куплена мною програма (Advanced System Care Pro) стала викликати у мене сумніви. Прочитання відгуків про неї тільки зміцнило мене в думці про потенційну небезпеку. Я її видалив і вирішив більше не використовувати такі інструменти.

До речі, додам між справою, що будь-яку скачували Вами програму Ви завжди можете перевірити на віруси онлайн, скориставшись сайтом. Завантажте туди викликає сумнів файл з програмою, і він буде за хвилину-дві перевірений в декількох десятках антивірусних програм.

Інші способи прискорити і оптимізувати роботу Windows 10

Уже після публікації цієї статті багато користувачів Windows 10 стали писати, що їх операційна система навіть після всіх виконаних дій працює занадто повільно. Якщо рекомендації щодо прискорення завантаження і роботи з цієї статті Вам допомогли мало, то, можливо, має сенс заново начисто встановити Windows 10 .

Якщо навіть чиста система у Вас буде працювати погано, то тут справа зовсім не в повільній «десятці» (як вважають багато), а в слабкому комп'ютері. Раджу всім почитати статтю Оптимізація і прискорення роботи Windows 10 на слабкому комп'ютері . У ній описані додаткові, вже більш тонкі способи прискорення Windows 10. Вони можуть бути цікаві навіть власникам потужних машин.

Але звідки вони беруться?